Beşiktaş - Başakşehir: 1-1
Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !

Musul operasyonu başladı

Beklenen son dakika haberi saat 01.40'ta geldi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.

Musul operasyonu başladı
A+ A-

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.

Irak Başbakanı İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

İŞTE DAKİKA DAKİKA MUSUL OPERASYONU

19.30: 70 IRAK ASKERİ ÖLDÜ

Musul'un doğusunda operasyona giden bir askeri konvoya bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. 70 Iraklı askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Musul operasyonunda güneyden ilerleyen Irak ordusu birliklerine IŞİD, intihar saldırısı düzenledi. Fırat Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, Giyara bölgesinde ilerleyen Irak ordu birliklerine Bilawet köyünde bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenledi. Bölgeden edinilen bilgiye göre, saldırıda 70 Iraklı asker yaşamını yitirdi.

17.55: "MERKEZİ HÜKÜMETLE ANLAŞILMALI"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, Musul'uDEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Türkiye'nin acilen Irak merkezi hükümetiyle, uluslararası aktörlerle bir anlaşmaya vararak, buradaki gelişmelere müdahil olması, masaya yaklaşması gerekiyor. Irak merkezi yönetiminin Türkiye'ye karşı tutumu da çok yanlış. Türk askerini orada işgalci göstermek son derece çirkin bir yaklaşım" dedi.

17.10: IRAK CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Musul'daki operasyonlarda sivillerin korunmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Masum yayımladığı yazılı açıklamada, "Musul'un sivil sakinlerini korumak silahlı kuvvetlerimizin ve tüm Iraklıların en temel ve öncelikli görevidir" ifadesini kullandı.

Masum, tüm operasyon bölgelerinde çatışmalardan kaçan sığınmacıların kurtarılması ve karşılanması için her türlü destek ve kolaylığın sağlanmasının da zorunlu olduğunu kaydetti. Masum ayrıca DEAŞ çetelerinin çöküşünün kaçınılmaz olduğunu ve bunun çok yakında gerçekleşeceğini ifade etti.  

16.10: ÇAVUŞOĞLU KERRY İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD tarafının talep ettiği görüşmede Suriye’de ateşkes temin edilmesine yönelik çalışmalar, Suriye’de DEAŞ ile mücadele başta olmak üzere bu ülkedeki güncel durum değerlendirildi. GörüşmedeMusul operasyonu ile ilgili son gelişmeler de ele alındı.

16.00 MESUD BARZANİ: İNTİKAM DAVRANIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Kuzey Irak'taki Zerdek Dağı'nda yaptığı basın toplantısında ”Peşmerge Musul'da DAEŞ’a öldürücü darbe vurdu” dedi. Barzani ayrıca, "Musul'da hiçbir intikam davranışına izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

15.50 : Reuters'ın bölgedeki kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD militanları Musul çevresinde motosikletlerle devriye geziyor.

15.35 : Peşmergenin tank birliğiyle cephede olan BBC muhabiri Orla Guerin, IŞİD mevzileriyle aralarındaki mesafenin 300 metreye kadar indiğini bildiriyor.

15.15 : Amerikan CNN televizyonu, Musul'u savunmak için hendek kazan IŞİD'in son çırpınışlarını yaptığını aktardı. 

15.00 : Operasyonu izlemek için cephe hattına giden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, "Peşmerge IŞİD mitini yıktı. Uluslararası toplum daha fazla sorumluluk almalı" dedi.

14.55 : Uluslararası koalisyonun ABD'li komutanı General Stephen Townsend, harekâtın haftalar sürebileceğini, daha uzun sürme ihtimalinin de olduğunu söyledi.

14.40 : Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, NTV yayınında yaptığı açıklamada, IŞİD'in hemen hemen savaşmadan bölgeyi terk ettiğini ve Musul halkının IŞİD'li teröristlerle çatıştığını söyledi. Salihi, 500 kişiden oluşan Türkmen gücün de Başika'da beklediğini belirtti.

14.30 : BBC, IŞİD'in kullanıma kestiği Musul'daki cep telefonu şebekesinin yeniden çalışır duruma getirildiğini aktarıyor.

14.25 : Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Koruyun), operasyon nedeniyle 500 bin civarında çocuğun çatışma bölgelerinde kalabileceği uyarısını yaptı.

14.20 : Türk Hava Yolları (THY), Irak’ın Bağdat ve Erbil şehirlerine Atatürk Havalimanı'ndan yaptığı seferleri iptal etti.

14.20 : Hazer cephesinde operasyonu izleyen Anadolu Ajansı ekibi, büyük tehlike atlattı. Gazetecilere yaklaşan bomba yüklü IŞİD aracı son anda Peşmergeler tarafından imha edildi.

14.15 : Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, IŞİD'in Musul savaşını kaybedeceğini söyledi. Cubeyr, Şii milislerin Musul kent merkezine girmeleri halinde katliam endişesi taşıdıklarını vurguladı.

14:05 : Musul operasyonunda 5 peşmerge hayatını kaybetti, 10 peşmerge yaralandı.

13.55 : CNN Türk televizyonu, IŞİD militanlarının vur kaç taktiğiyle Musul'dan kaçtığını bildiriyor.

13.50 : BBC'nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, operasyonu yorumluyor: "ABD'nin hassas dengeleri gözetmesi gerek: IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye'ye ihtiyaçları var. Ancak Musul operasyonunda başrolü Irak ordusunun oynaması gerektiğini de biliyorlar. Her iki tarafı da memnun etmek zor olacak."

13.40 : Bölgedeki Al Jazeera muhabiri, çatışmalarda Irak ordusunun ilk kaybını verdiğini bildirdi. Saldırıda IŞİD mensubu dört canlı bomba da öldü.

13.15 : Irak Savunma Bakanlığı, El Guvir cephesinde İbrahim Halil ve Kan Harami köylerininin geri alındığını, birliklerin Dizize köyünü kuşatmaya başladığını açıkladı.

13.00 : Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 100 bin Musullunun Türkiye ve Irak'a kaçabileceğini duyurdu.

12.55 : Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, operasyonun ikisi Erbil, biri Hazer bölgesinde olmak üzere üç merkezden yönetildiğini açıkladı. Peşmerge güçleri Musul merkezine girmeyecek.

12.45 : Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Başika askeri kampında eğittiği Musullu yerel güçlerin tümünün operasyonda yer aldığını söyledi.

12.40 : Müsteşar Ümit Yalçın başkanlığındaki Türk Dışişleri heyeti, Başika ve Musul operasyonunun ele almak üzere Bağdat'a gitti

12.30 : Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki Hamdaniye ilçesine 7 kilometre yaklaştı. Hazer bölgesindeki üçüncü cephe komutanı Heyyas Surçi, tüm cephede 10 km  uzunluğunda ve 20 km genişliğinde ilerleme kaydettiklerini belirterek Güver-Musul anayolunu almak için az bir süre kaldığını söyledi.

12.20 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan : "Türkiye'nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Biz operasyonda da olacağız, biz masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil."

12.05 : Irak'ın başkenti Bağdat'ta Musul operasyonunun başlamasından saatler sonra intihar saldırısı düzenlendi. Şii milislerin geçişi sırasında askeri kontrol noktasına sürülen bomba yüklü araç infilak etti, en az 10 ölü var.

11.50 : IŞİD'in bir kez daha Musul etrafına kazıp ham petrolle doldurduğu hendekleri ateşe verdiği bildiriliyor. Terör örgütünün hedefi, görüş alanını daraltıp koalisyon uçaklarının saldırılarından korunmak.

11.25 : Fransa, Musul operasyonuna destek vermek için Charles de Gaulle uçak gemisini Kıbrıs'a gönderdi.

11.20 : Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 700 bin kişinin savaş bölgesinden kaçarak yardıma muhtaç duruma düşebileceğini ve şimdiye kadar kurulan kampların yeterli olmadığını duyurdu.

10.30 : Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'ndeki 7 köyü geri aldığı bildirildi.

Musul Operasyon Birimi basın sözcüsü Helgurt Hikmet, yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'nde Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini örgütten geri aldığını belirtti.

10.00 : Bedene Köyü'ndeki çatışmalar sırasında intihar saldırısı düzenlemek isteyen iki canlı bomba öldürüldü.

09.55 : IŞİD'in elindeki Başehre Köyü peşmerge güçleri tarafından kurtarıldı.

09.50 : Reuters haber ajansı, Türk ordu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin Başika kampında eğittiği 1500 Sünni gücün operasyona katıldığını son dakika olarak geçti.

09.40 : Doğu cephesindeki Kermeles Köyü'nde canlı yayında güçlü bir patlama oldu. Uçakların IŞİD mevzilerini bombaladığı tahmin ediliyor.

09.05 : Zertek Dağı'nda üç aracın bir anda ortaya çıkması paniğe yol açtı, IŞİD'e ait olduğu sanılan araçlar bombalandı.

08.35 : Televizyon ekranlarına yansıyan görüntülerde, roket atışları net şekilde görünüyor.

08.25 : Operasyonun kritik üssü Zertek dağına, bir grup Amerikan askerinin geldiği bildirildi.

07.30 : Türkiye'nin Başika kampında eğittiği Sünni güçler Ninova Bekçileri 2 bin kişilik kuvvetle operasyona katılıyor. Grup, Haşdi Vatani adını operasyondan birkaç gün önce adını değiştirmişti.

06.40 : ABD'nin başını çektiği koalisyon uçakları, Musul'un doğu cephesinde IŞİD hedeflerini bombalıyor.

05.45 : Anadolu Ajansı, Zertek Dağı'nda ABD topçu birliklerinin de IŞİD'le çarpıştığını aktardı.

04.40 : ABD Savunma Bakanı Ash Carter, uluslararası IŞİD karşıtı koalisyonun Irak'ın operasyonuna destek olmaya hazır olduğunu belirterek, "Bu, IŞİD'in uzun süreli yenilgisini sağlamak için kararlı bir an" dedi.

02.40 : Operasyona katılan Peşmerge güçlerinin stratejik Zertek Dağı'nda harekete geçtiği bildirildi.

02.00 : ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, "Bu tarihi operasyonda sizin yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz" diye tweet attı. McGurk, Musul'ın IŞİD'in egemenliği altında karanlık iki yıl geçirdiğini belirtti.

01.40 : Irak Başbakanı Haydar El İbadi, 10 Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in işgali altında bulunan Musul'u kurtaracak operasyonun başladığını dünyaya duyurdu.

TÜRK ASKERLERİN EĞİTTİĞİ SAVAŞÇILAR DA OPERASYONA KATILDI

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, yaptığı açıklamada, Türk askerlerince eğitilen 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden operasyona katıldığını söyledi. Nuceyfi, Ninova Muhafızlarının Peşmerge ile hareket ettiğini ifade etti.

ÜÇ CEPHEDEN EŞ ZAMANLI OPERASYON 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde eş zamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.00 itibarıyla Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi'nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun DEAŞ'e yönelik harekete geçtiği belirtildi.

musul-operasyonu-basladi-3-koldan-ilerliyorlar-8865368_3762_m.jpg

Hazır Cephesi'nde üç koldan başlatılan operasyonlara 4 bin Peşmergenin katıldığı bilgisi aktarılan açıklamada, operasyonların IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının dünden beri DEAŞ hedeflerini bombaladığı ve Peşmergeye hava desteği sağladığı belirtildi.

PEŞMERGELER VE ABD TOPÇU BİRLİKLERİ VURUYOR

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi olduğu kaydedildi.

2324813.jpg

DEAŞ, UÇAKLARIN GÖRÜŞ ALANINI DARALTMAK HAM PETROLÜ ATEŞE VERDİ

Bu arada DEAŞ militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul'a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah bulutların oluşması dikkati çekti.

2324830.jpg

İBADİ'DEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuyla ilgili, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma içerisinde olmalarını istedi. 

İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

İbadi'nin yanında ülke Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi başta olmak üzere dokuz üst rütbeli subay yer aldı. 

ib.jpg

IRAK ORDUSU VE PEŞMERGE ÜÇ KOLDAN SALDIRACAK

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin konuşlandıkları Hazır cephesinden, Musul'daki terör örgütü DEAŞ'a üç koldan saldıracakları bildirildi.

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusundaki Hazır cephesine konuşlanan Irak ordusu ve Peşmerge güçleri, ağır silahlarla DEAŞ hedeflerini bombalamaya hazırlanıyor. Koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları da DEAŞ hedeflerini havadan vurarak operasyona destek verecek.

Hazır cephesinden üç koldan başlatılan operasyon kapsamında Hristiyanların yoğun yaşadığı Hamdaniye ilçesinin kurtarılması hedefleniyor.

'15 BİN İLA 18 BİN PEŞMERGENİN KATILMASI BEKLENİYOR'

Hazır cephesindeki Peşmerge komutanlarından Albay Seyit Hajar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'un güneydoğu ve doğusuna konuşlanan Peşmerge güçlerinin, kısa süre içerisinde üç koldan DEAŞ hedeflerine saldıracağını belirtti. Farklı cephelerdeki operasyonlara 15 bin ila 18 bin Peşmergenin katılması bekleniyor.

musul-operasyonu-basladi-3-koldan-ilerliyorlar-8865368_6414_m.jpg

HELİKOPTERLER BÖLGEYİ SÜREKLİ AYDINLATIYOR

Bu arada Musul ilinin doğusundaki stratejik Zerdek Dağı'na da çok sayıda Peşmergenin sevkedildiği öğrenildi. DEAŞ militanlarının Musul ovasındaki hareketliliğinin izlenmesi için helikopterlerce bölgenin sürekli aydınlatıldığı görüldü. Musul Ovası'nda yer yer havan toplarının sesi geliyor.

2324825.jpg

OPERASYONDAN DETAYLAR

Üç ayrı merkezden yönetilen operasyonun ana üssünün Kuveyt olduğu belirtiliyor. Irak'ta da farklı harekat merkezleri bulunuyor. Bağdat'ta ise Irak Başbakanı İbadi'nin de operasyonu takip ettiği ortak harekat merkezi var.

Yetkililer, Peşmerge güçleriyle eş güdümü sağlamak için Erbil'de de bir üs olduğunu ifade ediyor. Mahmur'da ise Ninova kurtarma harekat merkezi bulunuyor.

musul-operasyonu-basladi-3-koldan-ilerliyorlar-8865368_9762_m.jpg

PEŞMERGE 10, NİNOVA MUHAFIZLARI 2 KM YAKLAŞACAK

Operasyonda Altın Tümen olarak bilinen Irak özel kuvvetleri ve Peşmerge öncü birlik olarak kullanılacak. NTV'deki habere göre, Peşmergeler Musul'a 10 kilometreye kadar bir yol açacak. Türkiye tarafından Başika'da eğitilen Ninova muhafızları ise Musul merkezine 2 kilometre kadar yaklaşacak. Musul kent merkezine ise sadece Irak ordusu ve polis güçleri girecek.

HULUSİ AKAR, ABD GENELKURMAY BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Musul Operasyonun başlamasından çok kısa bir süre önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD’nin başkenti Washington’da ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile görüştü.

Terör örgütü DEAŞ ile mücadele eden koalisyon ülkelerinin genelkurmay başkanları toplantısı için Washington’da bulunan Orgeneral Akar, ABD’li mevkidaşı General Dunford ile bir araya geldi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği rezidansında Orgeneral Akar’ı ziyaret eden Dunford ile Akar arasındaki görüşme iki saate yakın sürdü.

Genelkurmay Başkanlığından, iki ülke genelkurmay başkanlarının görüşmesinde Suriye ve Irak’ta devam eden harekatlar konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunduğu açıklaması yapıldı.

Açıklamada, Irak’ta kısa süre içinde başlaması beklenen Musul operasyonun da ele aldığı belirtilerek, “Görüşmede Musul Harekatı da gündeme gelmiş ve Musul Harekatı'nda sivillerin zarar görmemesi konusu özellikle vurgulanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

AA