O üniversite FETÖ'nün eğitim üssü olmuş !

O üniversite FETÖ'nün eğitim üssü olmuş !

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gül, FETÖ soruşturması hakkında açıklama yaptı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üniversitedeki yapılanmasına ilişkin soruşturmayı değerlendirirken, "Dicle Üniversitesi eğitim üssü gibi kullanılmış, gelen hızlı bir şekilde doçent olmuş gitmiş." dedi.

Gül, düzenlediği basın toplantısında, FETÖ'ye yönelik soruşturma  kapsamında üniversitede görev yapan 144 kişinin açığa alındığını, bunlardan  36'sının tutuklandığını söyledi.
 
Rektörlük görevine atandıktan sonra önceliklerinin  FETÖ ve  uzantılarının üniversiteden temizlenmesini olduğunu belirten Gül, yaptıkları  inceleme ve soruşturmalarda, kimsenin haksız yere mağdur edilmemesi için büyük  bir hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.
 
Soruşturma kapsamında hazırladıkları raporu YÖK'e gönderdiklerini  bildiren Gül, şöyle konuştu:
 
"Kesin rakam söylememekle beraber ihraçlar olacaktır. 100'ün üzerinde  öğretim görevlisi açığı görünüyor. YÖK ile görüştük, hızlı bir şekilde o  bölümlere hoca isteği için görüşmeler yapıyoruz. Beyin cerrahi bölümünde 2  profesör var ama her ikisi de açığa alındı, bunlardan biri tutuklandı. Yeni  kadrolarla tamamlamak zorundayız. En kısa sürede açığı gidereceğiz."
 
Soruşturma sürecinde medya yoluyla DÜ ile ilgili açıklama yapanlardan,  yazılı olarak veya bizzat gelerek komisyona bilgi vermelerini talep ettiklerini  dile getiren Gül, FETÖ'nün geçmişte üniversitede kadrolaştığını bildiklerini  kaydetti.
 
Prof. Dr. Gül, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Geriye kalan bir kısmı istifa etti. Tatile gidenler gelmedi, yurt  dışı görevlendirmesine gidenler dönmedi. Dicle Üniversitesinden sadece Malatya İnönü Üniversitesine son 2 yılda 36 kişi gitmiş. Dolaysıyla gelenlerin hepsi  burada kalmamış. Şu an çok ciddi ve samimi bir soruşturma sürdürülüyor. Hiçbir  üniversitede mektup yazılıp da 'FETÖ'cü var mı, yok mu' diye çalışma yapılmadı.  Biz bunu yapıyoruz. Burası eğitim üssü gibi kullanılmış gelen hızlı bir şekilde  doçent olmuş, gitmiş."