Öğretmenlere polis müdahalesi!

Güncelleme:

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim Sen’in Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapmak istediği açıklama engellendi. Polis Eğitim Sen Genel Merkezi’nden çıkarmadığı öğretmenlere müdahale etti.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde, AK Parti ve MHP’nin önerisiyle TBMM’den çıkan Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının iptal edilmesi için basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenler polisin müdahalesiyle karşılaştı.

“TÜRKİYE’DE ARTIK DEMOKRASİ YOK”

Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin genel merkez dışına çıkmasına izin vermeden müdahale eden polis, 700 metre ilerideki Milli Eğitim Bakanlığı’nın önüne gidilmesini önledi.

AEğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Gerçekten Türkiye’de artık demokrasi yok. Aslında kolluk güçlerinin bizi dışarıdan gelecek baskılara karşı koruması gerekirken polis şu anda bizi kendi mekanımızda içeri tıkmaya çalışıyor. Türkiye’de gerçekten yarı açık bir cezaevi haline geldi. Ankara’nın en rahat semtinde biz bunu yaşıyoruz ki diğer yerlerde neler yaşanmıyor” diye tepki gösterdi.

KIZILAY’DA DA MÜDAHALE

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı’na çok daha yakın bir nokta olan Kızılay’da Selanik caddesinde buluşan Eğitim Sen üyeleri de polisle karşı karşıya kaldı. Polis buradaki gruba da müdahale etti. Polis, öğretmenlerin yürüyüşüne izin vermezken; öğretmenler de Selanik Caddesi’nde açıklama yaparak duruma tepki gösterdiler ve Eğitim-Sen Genel Sekreteri İkram Atabay’ın açıklamasından sonra oturma eylemi yaptılar.

Atabay’ın konuşması şöyle:

“Bakanlık önünde yapmak istediğimiz basın açıklaması keyfi bir şekilde engellendi. Ankara Valiliği’nin bu keyfi uygulamalarını biz protesto ediyoruz. Şu anda genel merkezimiz fiili gözaltında. Merkez yürütme kurulu üyelerimiz ve il dışından gelen şube başkanlarımız şu anda genel merkezimizde gözaltında. Öğretmen Meslek Kanunu diye ucube bir kanun çıktığından beri eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak tavrımızı, eleştirilerimizi ve eylemliliklerimizi ortaya koyduk. Biz bu kanunu kabul etmiyoruz. Öğretmenler arasında hiyerarşi oluşturan, kariyer basamakları oluşturan ve anayasanın eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı olan bu kanuna karşı şimdiye kadar sesimizi çıkardık, bütün engellemelere rağmen bundan sonra da sesimizi de çıkarmaya devam edeceğiz. Şu anda genel başkanımız genel merkezimizde fiili bir gözaltında. Şu anda arkadaşları bu durumu protesto etmek için oturma eylemine davet ediyorum.”