Okullarda Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması

Okullarda Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin önderliğinde okullarda Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması yapılacak...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri için Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Kılavuzu hazırladı. Buna göre öğretmenler, ocak ayından başlamak üzere her ay en az bir etkinlik seçerek uygulayacaklar. Etkinlikte çalışma ve başarılarıyla öne çıkan öğrenciler ödüllendirilecek. Etkinlikler kapsamında okullarda Kuranı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması ile şehitler için Kuran tilaveti yapılacak ve ilahiler okunacak. MEB ayrıca Kutlu Doğum Haftası yerine gelen Mevlidi Nebi Haftası için okullarda düzenlenecek etkinlikleri de belirledi.

Aydınlık'tan Özlem Konur Usta'nın haberine göre, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Din Ahlak ve Değer Alanı, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Kılavuzu”nda ilkokul 4’ncü sınıftan lise sona kadar yapılacak 16 etkinlik planlandı. Bunların çoğu daha önceki yıllarda imam hatip ortaokul ve liselerinde düzenlenen yarışma ve etkinliklerden oluşuyor. 16 etkinlik arasında “Kültür ve Medeniyet Öncülerimiz”, “Musiki Etkinlikleri”, “Münazara Etkinlikleri”, “Kavramlar Panosu”, “Şehitlere Vefa”, “Yaşayan Çınarlar”, “Gönül Coğrafyamız”, “Kuranı Kerimi Güzel Okuma Yarışması” gibi başlıklar yer alıyor.

MÜFTÜLER DE GÖREVLİ

Lise ve ortaokullar düzeyinde yapılacak olan Kuranı Kerimi Güzel Okuma Yarışması’nın amacı kılavuzda, “Seçmeli Kuranı Kerim dersi alan öğrencilerimizin Kuranı Kerimi güzel okuma becerilerini geliştirmek, özgüvenlerini artırmak, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak” diye özetlendi. Yarışmanın paydaşları arasında müftüler de yer aldı. Öğrenciler önce okul düzeyinde sonra da ilçe düzeyinde yarışmalara katılacaklar. Yarışmalara veli katılımı sağlanacak. Katılımın sağlanmasında, yerel yönetimler ile il ve ilçe müftüleri de görev alacak. Yarışmaların medya aracılığıyla tanıtım ve reklamı yapılacak. Yarışmalara katılan öğrenci ve danışman öğretmenlere ödül verilecek.

İLAHİ ÖĞRETİLECEK

Ayrıca Şehitlere Vefa etkinliği kapsamında, Kuran tilaveti yapılacak. MEB, Musiki Etkinlikler için hangi eserlerin değerlendirileceği konusunda Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden bakılmasını istedi. MEB’in işaret ettiği adreste ise önceki yıllarda imam hatip liseleri için hazırlanan ilahi listesi yer alıyor. “Kültür ve Medeniyet Öncülerimiz” ile “Yaşayan Çınarlar” etkinliklerinde hangi kişilerin öğrencilere görev olarak verileceği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine bırakıldı. Bu etkinliklerde, örnek kişilerin öğrenciler tarafından tanınması hedefleniyor. Örnek kişiler, bu amaçla okullara davet edilecek ve öğrencilerle buluşturulacak. MEB’in bu etkinlikler kapsamında isim belirlememesinin, bazı tarikatların okullarda rahatça faaliyet yürütmesine neden olmasından endişe ediliyor.

OKUL KORİDORLARINA ASRI SAADET SOKAĞI

MEB, Kutlu Doğum yerine yapılacak olan Mevlidi Nebi Haftası’na ilişkin etkinlikleri belirledi. Bu kapsamda Hz. Muhammed’in hayatı ve ahlakını konu edinen konferans, panel, söyleşi gibi programlar düzenlenecek. Bu konuda çalışma yapan kişiler okullarda konferans verebilecek. Okul müdürlükleri öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla camilerde mevlit programı düzenleyecek. Okul koridor ve panoları ile sınıflarda Mevlidi Nebi köşeleri hazırlanacak. Okul koridorlarında Kâbe, Hira Dağı, Sevr Mağarası, Zemzem kuyusu gibi önemli sembollerin maketlerinin yer aldığı “Asrı Saadet Sokağı” oluşturulacak. Hz. Muhammed’le ilgili şiir, kompozisyon, mektup, hikaye yarışmaları düzenlenecek. Okullarda ilahi, naat, kaside dinletileri yapılacak. Tarihî ve dinî mekânlar ile sahabe makam ve mezarları ziyaret edilecek.

Aydınlık