Ölen sağlık çalışanları şehit sayılır mı ?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, A Haber canlı yayınında yeni tip koronavirüs salgınına dair değerlendirmelerde bulundu. Erbaş, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık personelinin şehit sayılıp sayılmayacağı sorusuna da yanıt verdi.

Ölen sağlık çalışanları şehit sayılır mı ?
A+ A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Korona virüs nedeniyle ölen sağlık çalışanları şehit sayılır mı?" şeklinde yöneltilen soruya da yanıt verdi. Erbaş, yaşamını yitiren doktorların “hükmi şehit” sayılabileceğini söyledi.

Erbaş, şöyle konuştu:

"Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz.

Fıkıhta bir de 'hükmi (hükmen) şehitlik' vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."