Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar
3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !

Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

"Hizmete aldığımız Morgedik Barajı ile Erciş ve civar yerleşim yerlerine yıllık 18 milyon metreküp içme suyu sağlayacağız"

Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
A+ A-

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hizmete alınacak Morgedik Barajı ile Van'ın Erciş ilçesi ve civarındaki yerleşim yerlerine yıllık 18 milyon metreküp içme suyu sağlanacağını bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Van şehir merkezi ile birlikte birçok yerleşim yerinin içme suyunu temin ettiklerini, şimdi de Erciş'in içme suyu problemini çözmeye başladıklarını belirtti.

Eroğlu, şunları kaydetti:

"Hizmete aldığımız Morgedik Barajı ile Erciş ve civar yerleşim yerlerine yıllık 18 milyon metreküp içme suyu sağlayacağız. Erciş ilçe merkezinin, TOKİ konutlarının, Çelebibağ ve Kocapınar beldeleri ile civar yerleşimlerin 2045 yılına kadar olan içme suyu, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını yakın bir zamanda karşılamaya başlayacağız. Böylece Erciş'in 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını teminat altına almış olacağız."

Ayrıca, Morgedik Barajı su yatağında inşa edilen pay regülatöründen alınacak suyu Deliçay köyündeki tesiste arıtacaklarını bildiren Eroğlu, arıtılan suyu 61,7 kilometre uzunluğundaki isale hattıyla 232 bin kişiye ileteceklerini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Erciş'e uzun vadeli içme suyu temin çalışmalarına devam ediyor.

Van şehir merkezinin yanı sıra merkez Bostaniçi Beldesi, Gürpınar, Edremit, Gevaş ilçeleri ve Çiçekli yerleşimleri ile mevcut isale hattından su alan 17 köyün 2045 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak Bakanlık, Şamran kaynağından alınan suyu, 48 bin 433 metre uzunluğunda, 2 metre çapındaki beton kaplı çelik borularla şehir merkezine getirmişti.

Bu çalışmalarla acil içme suyu isale hattı tamamlanarak, Van il merkezi ile TOKİ konutlarına yıllık 76 milyon metreküp içme suyu sağlandı.

Ayrıca, Van civarındaki yerleşimlerin içme suyu isale hattı inşaatına devam ediliyor. Bu çerçevede 61 bin 400 metre isale hattı, 12 su deposu ve 10 terfi merkezinin yapımı sürüyor.