Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Panama Belgelerinin Sızdırılması

Panama'daki hukuk firması Mossack Fonseca'nın "inanç vakıfları" adı altında, birisinin adı "Kızılhaç" olan off -shore şirketler kurduğu bildirildi

Panama Belgelerinin Sızdırılması
A+ A-

CENEVRE (AA) - İsviçre merkezli insani yardım kuruluşu Uluslararası Kızılhaç Komitesinin (ICRC) isminin Panama'daki hukuk firması Mossack Fonseca tarafından izinsiz kullanıldığı bildirildi.

İsviçre'nin Le Matin Dimanche gazetesinin haberine göre, Mossack Fonseca, müşterileri için "inanç vakıfları" adı altında off -shore şirketler kurduğu ve bunlardan birisine "Kızılhaç" ismini verdi.

ICRC ile birlikte Doğal Hayatı Koruma Vakfının isimlerinin izinsizce kullanılması ve Panama belgelerinde yer alması ise yardım kuruluşlarının tepkisine neden oldu.

Yardım kuruluşları Panama belgelerinde isimlerinin geçmesinin imajlarına zarar vereceği endişesini taşıyor.

"Panama belgeleri" olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla off-shore şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve "vergi cenneti" olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki "off-shore şirketlere” dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

Sızdırılan belgelerde aralarında devlet başkanlarının da olduğu 100'den fazla politikacının yanı sıra birçok küresel şirket ve ünlü simanın da adı geçiyor. Belgelerin sızdırılmasının ardından İzlanda Başbakanı David Gunnlaugsson istifa etmişti.