Piyasalar ''normalleşme'', ''yeni karar'' dinlemedi... Dolar, Euro ve Altın kritik sınırda

Piyasalar ''normalleşme'', ''yeni karar'' dinlemedi... Dolar, Euro ve Altın kritik sınırda

Türk Lirası'na karşı değer artışını sürdüren piyasalarda ibre yine yukarı döndü. Dolar, Euro ve Altın korkutan sınırda...

Türkiye'de koronavirüs salgını kısıtlamaları sürecinde kademeli normalleşme adımları devam ederken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme rakamlarının ardından dolar kurundaki hareketlilik sürüyor.

Piyasalardaki yeni rekor arayışı devam ediyor. Dövizin Türk Lirası karşısındaki yükseliş sürerken dolar, euro ve rekor seviyeye yakın noktada demir atmış durumda.

DÖVİZ / EMTİA

Dolar 8,53 TL'den, Euro 10,44 TL'den, Sterlin ise 12,11 TL'den işlem görüyor. Gram altın 524 TL'den fiyatlanırken, gümüş de 7,77 TL seviyesinde. Kripto para piyasalarında dün başlayan yükseliş devam ediyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 8,5020 lira, avronun satış fiyatı ise 10,3700 lira olmuştu.

İç piyasada açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışında Avustralya'da faiz kararı, Almanya'da işsizlik verileri dikkat çekiyor.

BORSA

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,414 ve 1,427 puan arasında dalgalandığı yeni haftanın ilk işlem gününü yüzde 0.11 düşüşle 1,420.49 puanda tamamladı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.32 ve BIST Mali Endeks yüzde 0.17 ekside, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 0.50 artıdaydı.

KRİPTO PARALAR

ABD'den, kripto varlık piyasalarına bir "düzenleyici çerçeve" oluşturulacağına ilişkin açıklamaların gelmesine karşın gelen alımlarla, toplam piyasa hacmi yeniden 1.5 trilyon doların üzerine çıktı. Bitcoin 36 bin 240 dolardan, Etherium ise 2 bin 585 dolardan fiyatlanıyor. 

ALTIN

Onsu 1.911 dolara yükselen altında, gram altın 519/524, çeyrek altın 842/859, Cumhuriyet altını ise 3.465/3.502 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

DOĞALGAZA YİNE ZAM GELDİ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, haziran ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Doğal gazda konut ve sanayi abone grupları için haziranda geçerli olacak fiyat tarifelerinde yüzde 1, elektrik üretim santrallerinin tarifesinde ise yüzde 5 artışa gidildi.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, mayısta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1328 lira 65 kuruş, sanayi aboneleri için 1486 lira 12 kuruş olarak belirlendi.

Elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yüzde 5 artışla 1713 lira 25 kuruş oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

OECD, 2021 İÇİN BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

 OECD'nin "Mayıs Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), aşılar ve ilave mali desteklerin etkisiyle iyileşme görüldüğü gerekçesiyle, martta yüzde 5,6 olarak açıkladığı 2021 için küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,8’e revize etti.

Raporda, küresel ekonominin toparlanmaya devam ettiği, alınan hızlı kararlar neticesinde çok sayıda ülkenin Kovid-19 salgınında yaşanan yeni dalgalarla daha başarılı bir şekilde başa çıktıkları kaydedildi.

YORUMLAR

Altın fiyatları baş döndürmeye başladı. Mart ayının ortalarından bu yana hareketlenmeye başlayan altında ivme son günlerde hızlandı. Ons altın fiyatlarındaki yükselişin de desteklediği gram altında tarihi zirve olan 540.6 lira seviyesine sadece 13.9 lira kaldı.

Dolar kuru Kasım ayında test edilen zirve seviyesini gördü. Dolar paritesi bu sabah saatlerinde 8,58 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 90 seviyesinin altında hareket ettiği, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise yüzde 1,59 seviyesinin heme üzerinde bulunduğu görülüyor.

  Altın için beklenmedik tahmin: Alım fırsatı olabilir...

Altın fiyatları ile ilgili araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Son zamanlarda yükseliş trendinde olan altın fiyatları ile ilgili uzmanlardan yorum geldi. A Para yayınına katılan 6 uzman, altın fiyatları ile ilgili beklentilerini açıkladı.

Detaylar için:

Dünyaca ünlü ekonomistlerden dolar ve euro için korkutan tahmin

Türk Lirası karşısında bir yükselişini hızlandıran döviz piyasasından peş peşe kötü haberler gelmeye devam ediyor. Türk lirasındaki değer kaybını değerlendiren dünyaca ünlü ekonomist dolar ve euro için korkutan bir tahminde bulundu.

Detaylar için: