Piyasalarda deprem! Gram altın, dolar ve euro uçuşa geçti!

Piyasalarda deprem! Gram altın, dolar ve euro uçuşa geçti!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatı sonrasında tüm kırılganlığıyla sarsılan piyasalarda, dolar, euro, sterlin, altın ve gümüşteki endişelendiren yükseliş devam ediyor. Piyasalar yeni haftaya da yükselişle başladı...

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatı piyasaları da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle Türkiye gibi "kırılgan" ekonomilerde savaşın etkisi çok ağır oluyor. 

 Analistler, Rusya-Ukrayna savaşının risk algısını artırarak dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerini baskıladığını bildirdi.

Analistler, Rusya-Ukrayna savaşındaki seyrin varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürmesinin beklendiğini aktararak, konuyla ilgili haber akışının yatırımcıların odağında söyledi.

İşte piyasalarda son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Güne 14,26 TL'den başlayan Dolar 14,34 TL'den, 15,56 TL'den başlayan Euro 15,61 TL'den, 18,92 TL'den başlayan Sterlin ise 18,93 TL'den işlem görüyor. 

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 14,2680 lira, avronun satış fiyatı ise 15,5820 lira olmuştu.

Altın ve gümüş

 Onsu 1.995 dolar olan altında, gram altın 920/921, çeyrek altın 1.479/1.480 Cumhuriyet altını ise 6.086/6.087 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

Gümüş ise 11,96 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto para piyasaları

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 38 bin 222, Ethereum 2 bin 536 dolardan işlem görüyor. 

Petrol fiyatı 130 doları gördü

Brent petrolün varil fiyatı, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yol açtığı arzın daralacağı endişeleriyle uluslararası piyasalarda yükselişini sürdürüyor. ABD'den gelen, Rusya petrol ithalatına yasak getirilmesine yönelik açıklama sonrası petrol fiyatları tarihi rekoruna yaklaştı ve 130 doları gördü. Brent ham petrolün varil fiyatı da 2008 yılından bu yana en yüksek seviye olan 140 dolara yaklaştıktan sonra bir miktar geriledi.

 AB'den kripto paralara "Rusya yaptırımı" incelemesi

 Avrupa Birliği (AB), kripto varlıkların Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kullanılıp kullanılmadığının incelendiğini bildirdi.

Brüksel'de gazetecilere açıklamalarda bulunan üst düzey bir AB yetkilisi, AB'nin Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlara karşı kripto varlık kullanımına ilişkin çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kripto varlıkların AB ve diğer Batı ülkeleri tarafından uygulanan yaptırımların etrafından dolaşma imkanı sağlayacak bir yol olarak kullanılma olasılığı olduğuna işaret eden yetkili, AB'nin bu konudaki gelişmelere ilişkin raporlar aldığını ve bu konudaki verileri değerlendirdiklerini ifade etti.

FED faiz artırımı içini tarihi açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, "bu ayki toplantımızda politika faizini yükseltmenin uygun olacağını düşünüyoruz" dedi. Powell, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ABD ekonomisi üzerinde yüksek derecede belirsizlik etkisi yapıyor. Yüzde 2'nin oldukça üzerinde enflasyon ve güçlü bir işgücü piyasası ile, bu ayki toplantımızda politika faizini yükseltmenin uygun olacağını düşünüyoruz" dedi.

 Merkez Bankası rezervleri azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre; Merkez Bankası toplam rezervleri 18 Şubat ile biten haftada 837 milyon dolar azalarak, 114 milyar 11 milyon dolar oldu.Brüt döviz rezervleri de 2 milyar 334 milyon dolarlık azalışla 75 milyar 116 milyon dolardan 72 milyar 782 milyon dolara indi. Altın rezervleri ise 18 Şubat haftasında 1 milyar 497 milyon dolar artarak 39 milyar 732 milyon dolardan 41 milyar 229 milyon dolara yükseldi.