Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !
Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Kasko sigortasında flaş gelişme

PKK o il ve ilçeleri 'hain' ilan etti !

Bölücü terör örgütü PKK’nın eski üyesi Şükrü Gülmüş, şehir merkezlerinde devam eden terör eylemlerine destek vermeyen il ve ilçelerin örgüt tarafından hain ilan edildiğini belirtti.

PKK o il ve ilçeleri 'hain' ilan etti !
A+ A-

AA muhabirine açıklamalarda bulunan terör örgütü PKK'nın eski  yöneticilerinden Şükrü Gülmüş, örgütün şehir merkezlerinde başlattığı eylemlere  destek vermesi için Kürtlere çağrıda bulunduğunu ancak halkın örgüte beklediği  desteği vermediğini söyledi.

Ayaklanma çağrısına uymayan il ve ilçelerin örgüt tarafından hain ilan  edildiğine dikkati çeken Gülmüş, Batman’ın bu iller arasında gösterildiğini ifade  etti. Gülmüş, "Barikat savaşında birdenbire bir ayaklanmaya gidilmiyor. Bir yerde  başlıyorlar, daha sonra başka bir yere geçiyorlar. Ancak Batman’da istisna bir  gelişme oldu. Örgütün çağrısının ardından Batmanlılar, 'madem barikat kuracağız  önce zenginlerin olduğu mahallelerde başlayalım' cevabını verdiler. Bunun üzerine  örgüt ayaklanmayı başlatamadı ve Batman'ı hain ilan etti." diye konuştu.

"PKK'yı Kürt hareketi saymamak gerekiyor"
 
Gülmüş, PKK’nın Kürtler adına bağımsızlık mücadelesi veren bir hareket  olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, örgütün artık kuruluş amacının  dışına çıktığını söyledi. Gülmüş, PKK'nın Kürtlerin aleyhine bir politika  benimsediğini ifade ederek kendi çıkarlarını ön planda tutan bir örgüt gerçeği  ile karşı karşıya olduklarını kaydetti. Böyle bir yapılanmanın Kürtlere zarar  verdiğini belirten Gülmüş, "KCK, PKK, HDP’yi Kürt hareketi olarak saymamak  gerekiyor. Kürt hareketinin liderliği sağlam bir elde olsaydı daha farklı  sonuçlar alınırdı. PKK, Kürtlerin iç dinamiklerinden bağımsız yürüyen bir hareket  olması gerekirken, derin devletin bir kanadı sayesinde Abdullah Öcalan tarafından  bir hançer olarak Kürtlerin arasına sokuldu. Öcalan ve PKK’yı oluşturan güçler  derin devletin adamlarıdır." iddiasında bulundu.
 
 "Öcalan örgüt üzerindeki etkisini kaybetti"  
 
Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın, İmralı’da tutuklu olmasına  rağmen bir dönem Kandil ve HDP üzerinde etkili olduğunu savunan Gülmüş, Öcalan’ın  artık etkinliğini kaybettiğini belirtti. Gülmüş, bunun nedenini ise şöyle  açıkladı:
 
"1999 yılında Türkiye’ye iade edilmesiyle Öcalan, ilk başta derin  devlete danışmanlık yaptı. İmralı Adası'nın güvenliği askerden alınıp sivillere  verilince Öcalan bu sefer saf değiştirdi ve sivillerin denetimine girdi. Kandil,  Öcalan’ı boşluğa düşürdü. Bugün itibarıyla Öcalan ne Kandil'e ne HDP’ye etki  ediyor. Zira Öcalan’ın eskiden örgüt üzerinde kesin bir etkisi vardı."
 
 "Sakine Cansız cinayeti Sabri Ok'un eseridir"
 
Öte yandan Şükrü Gülmüş, 2013 yılında Paris’te öldürülen, PKK’nın  kurucuları arasında yer alan Sakine Cansız’ın infaz emrinin örgüt  yöneticilerinden Sabri Ok tarafından verildiğini söyledi. Gülmüş, "Sakine  Cansız’ın Paris’e gönderilip orada infaz edilmesi Sabri Ok’un eseridir. Osman  Öcalan, cinayeti Rıza Altun’a bağlıyor ama bence tertipleyen Sabri Ok’tur." diye  konuştu.
 
1996'da örgütten koptu
 
Şükrü Gülmüş, örgüt üyeliği suçundan 1980’de tutuklandı. 11 yıl  cezaevinde kaldıktan sonra örgüt kampının bulunduğu Bekaa Vadisi'ne gitti.  Örgütün sözde basın yayın sorumlusu olarak İstanbul’a gönderildi ve Özgür Gündem  gazetesinin genel yayın sorumlusu oldu. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın,  Yalçın Küçük’ün kendisi ile yaptığı 500 sayfalık röportajın gazetede yayımlanması  isteğini geri çevirince Öcalan gazeteyi kapattırdı ve Gülmüş'ü tecrit altına  aldı. 1996’da Almanya’ya giden Gülmüş, Öcalan’ı eleştirince örgüt ile ilişkileri  bitti.