PKK'dan Cizre'de Kobani taktiği

PKK'dan Cizre'de Kobani taktiği

Kobani'de şehir savaşı eğitimi alan PKK, bu taktiği Cizre'de uyguladı..

Kobani’de istihbarat servislerinden ’şehir savaşı’ eğitimi alan PKK, Cizre’de de aynı taktiği kullandı. Evler arasında kaçış zincirleri oluşturan örgüt, güvenlik güçlerinin yer tespitini zorlaştırmak için duvarlarda açtığı deliklerlerden kurşun yağdırdı. Tehditle içerisinde sivillerin olduğu her ev mevzi, her sivil de canlı kalkan olarak kullanıldı.

Cizre'de 4 Eylül'de başlayan sokağa çıkma yasağı Cumartesi günü sabahı sona ererken, operasyonun ayrıntıları da netleşmeye başladı. Yenişafak'tan Kıymet Sezer Güngör'ün haberine göre, PKK, Cizre'de Kobani'de şehir savaşlarında yürütülen tüm yöntemleri kullandı.

600 SİLAHLI TERÖRİST

70 kişilik dağ kadrosunun eğittiği 200 YDG-H mensubu sokaklara hendekler kazarak mayınlar döşedi, bölgedeki 16-17 yaşındaki teröristleri de saflarına katan örgüt, güvenlik güçlerine 400 ila 600 kişilik bir silahlı kuvvetle saldırdı. Sokağa çıkma yasağı ara ara ilan edilen Cizre'de polis ve asker henüz ilçeyi terk etmedi. Cizre'nin temizlenmesi için daha uzun süreye ihtiyaç bulunduğu,Yüksekova, Şemdinli,  Silopi başta olmak üzere bazı ilçelerde benzer örgütlenmeye giden YDG-H'nin psikolojik olarak çökertileceği belirtildi.

DUVARLAR DELİK DEŞİK

PKK Cizre'de Kobani yöntemiyle Kaçak savaştı. Güvenlik güçleri duvarlarda açılan kurşun deliklerinden ateş altına alınırken namlu alevini göremeyen güvenlik güçleri saldırının nereden geldiğini tespit etmekte zorlandı.  İşte Cizre operasyonunun detayları:

KARŞI ÇIKANLARIN EVİNİ TARADILAR

Teröristler yakalanmamak için ilginç yöntemlere başvurdu. Cizre'de evlerin yan yana oluşundan faydalanılarak halka zorla kapı-pencereler açık bıraktırıldı ve evler arasında pencereden pencereye, bahçeden bahçeye önceden hazırlanmış yollar üzerinden geçişler yapılarak bir kaçış zinciri oluşturuldu.

DELİKLERDEN ATEŞ AÇTILAR

Kapı ve penceresini açmayan evleri de taradılar. Böylelikle polisin operasyon etkisi azaltıldı. Polis ve askerin karşılık verememesi için de çatışmalarda Kobani'de keskin nişancıların kullandığı saldırı yöntemine başvuruldu. Çatışmalarda namludan çıkan ateşi hedefleyerek vuran polis ve askere, evlerin duvarlarına açılan 50 santimetrelik kurşun deliğinden ateş edildi. Kurşun deliklerinden sokağı izleyen teröristler menzillerine güvenlik unsurları geldiğinde ateş açtı.

NAMLU ALEVİNİ GİZLEDİLER

Ancak duvarın gerisinden ateş edildiği için de namlu alevini göremeyerek ateşin nereden geldiğini anlayamayan güvenlik güçlerinin karşılık vermesi engellendi. Bu sistem evlerin duvarlarına kurularak da sivil halka zarar vermek konusunda hassas olan güvenlik güçlerinin bu hassasiyeti kullanılmış oldu.

 2 bin 500 polis 150 komando Cizre'de 4 Eylül'de ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla başlatılan temizlik operasyonunda 800 Özel Harekat Polisi, bin 700 polis memuru, 35 Kobra zırhlı personel taşıyıcı, 30  TOMA, 50 zırhlı Land Rover araç, 6 zırhlı kepçe ile yer alırken, TSK ise operasyona havadan 3 insansız hava aracı, 8  Jandarma komando timi (yaklaşık 150 asker), 8 tank, 8 Cobra, 8 Kirpi araçla destek verdi. Operasyonda telsiz görüşmelerinden 60-70 terörist kod adı tespit edildi. Bu teröristlerin 3 ila 10 kişilik grupları yönlendirdiği düşünüldüğünde, operasyonda 400 ila 600 silahlı terör unsuruna karşı mücadele verildi. 70-80 kişilik dağ kadrosunun eğittiği 200 YDG-H mensubu sokaklara hendekler kazarak mayınlar döşedi. Belediyenin yol yapımı için getirdiği ağır taşlardan oluşturulan bazı barikatları 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan gönderilen tanklarla söküldü ve ulaşılan EYP'ler imha edildi.

 Diğer ilçelerde de aynı senaryo Cizre'nin şehir direnişinde PKK açısından taşıdığı önem düşünüldüğünde bölgedeki güvenlik kaynakları, Cizre'nin tamamen temizlenmesinin bölgede aynı tür yapılanma içerisinde olan diğer ilçe yapılanmalarında da büyük bir psikolojik çöküntü oluşturması açısından önemine işaret ettiler. Halen bölgede başta Yüksekova, Şemdinli, Silopi olmak üzere  Kızıltepe,  Midyat,  Nusaybin,  Diyarbakır Sur ilçesi, Bismil Silvan'da da benzer şehir yapılanmalarının bulunduğu değerlendiriliyor.