için kaldı

3. köprü ne zaman açılacak ?

3. köprü ne zaman açılacak ?

Başbakan Davutoğlu, yapımı süren 3. köprü hakkında bilgi verdi. Davutoğlu köprüsünün bu yaz içinde açılacağını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul Boğazı’nda yapımı devam eden 3. köprü projesinin yüzde 88’inin tamamlandığını söyledi. Davutoğlu, “Bu yaz içinde açılması planlanıyor” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Boğazı’nda yapımı devam eden üçüncü köprü çalışmalarını yerinde inceledi. Daha sonra açıklama yapan Davutoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyada köprü mimarisi anlamında bir ilk niteliği taşıyor. Bu anlamda da sadece ülkemize ve İstanbulumuza değil, dünyadaki bu yöndeki çalışmalara da katkı mahiyetinde.

Çünkü genişlik itibarıyla dünyanın en geniş asma köprüsü. 59 metre genişlik, 322 kule yüksekliğiyle dünyada genişlik ve kule yüksekliği bağlamında dünya birincisi bir köprü. Bu iki konuyu bir araya getiren yegane köprü.

"YENİ KÖPRÜ YAZIN AÇILACAK"

Benzer örneklerde görülmeyen bir hızla gerçekleşti. Bağlantı yolları da süratle devam ediyor. Köprünün devreye girmesi ile bağlantı yollarının bitme süresi arasındaki aralık kapanıyor. Projenin gerçekleşme oranı şu anda yüzde 88. Köprü ve bağlantı yolları bu yaz içinde açılması planlanıyor.

İstanbulumuzun bu tarafında bulunan ekolojik denge de en detaylı şekilde çalışmalarla, hesaplarla korunacak. Hiçbir şekilde yeşil dokudan bir kayıp yaşanmıyor, yaşanmayacak. Bu konuda da gerekli bütün tedbirler alındı.

NİKAH SÜRPRİZİ

Bu sürede evlenen işçilerin nikahı açılışta kıyılacak. Türk ve Koreli çalışanlarının gönüllerini birleştireceğiz. Gönülleri de köprüleri de birleştireceğiz.

"ASKERLERİMİZDE OLUMSUZLUK YOK"

Başika kampındaki askerlerimizde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Güvenlikleri bağlamında herhangi bir olumsuz gelişme yaşanmamıştır. Dün ve daha önce bazı münferit saldırılar söz konusu olduğunda da silahlı kuvvetlerimiz anında mukabele edip, gerekli cezalandırmada gerektiğinde teröristlere dönük bulunuyorlar

"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILIYIZ"

Geçmişte Türkiye'yi DAEŞ'e karşı yeterince mücadelede bulunmuyor diye eleştirmeye kalkanlar, şimdi DAEŞ'e en doğrudan, Musul bağlamında söylüyorum, etkide bulunacak, mücadele edecek oradaki Iraklıları eğittiğimiz ve bulunduğumuz için eleştiri yönelten kesimler olabiliyor.
Biz teröre karşı mücadelede hiçbir zaman herhangi bir taviz vermedik ve Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine sonuna kadar saygılıyız, sadığız. Orada bulunuşumuz; Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumak içindir.
Yürütülen faaliyet sadece ve sadece DAEŞ'e karşıdır. Irak Merkezi Hükümeti bütün bu toprakları, egemenliğini koruyacak şekilde tümünü kontrol altına aldığında zaten Türkiye'nin orada bulunmasına ihtiyaç kalmayacaktır.

"ABD'YE AÇIK OLARAK ANLATTIK"

Tutumumuz Amerika tarafına açık bir şekilde aktarılmıştır. Bu tutumun parametreleri bellidir. Bir; Türkiye uluslararası terör faaliyetlerine karşı uluslararası toplumla birlikte, koalisyonla birlikte, Irak hükümetiyle birlikte bir çaba yürütmektedir. İki; Başika'daki varlığımız bu çabanın doğal bir sonucudur ve sadece teröristlere karşıdır. Üç; Musul'un kurtarılması, Kuzey Irak, Türkiye için de bir ulusal güvenlik alanı halindedir. Çünkü PKK'nın ve DAEŞ'in mevcudiyeti herhangi bir başka ülkeden daha çok Türkiye'yi tehdit etmektedir. Dört; Bütün bu faaliyetler Irak'ın toprak bütünlüğü ve Irak egemenliğine saygı çerçevesinde yapılmaktadır, başka herhangi bir gündemi, gizli bir hedefi yoktur.

YENİ ANAYASA

Sivil anayasa yapılmasi için mutabakat oluştu. Bundan sonra artık TBMM'nin değerli Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından çalışmalar yürütülecek. O da dün bir açıklama yaptı. Partilere, Anayasa Komisyonu'na üye verme konusunda davette bulundu. Biz de AK Parti olarak değerlendirmelerimizi yetkili kurullarımızda yapacağız ve arkadaşlarımızı tespit edeceğiz, Sayın Meclis Başkanımıza bildireceğiz. Önümüzdeki hafta MYK'yı topladığımızda bunları istişare eder, bildiririz."

2002245kop3.jpg

[PAGE]

2002245kop2.jpg

[PAGE]

2002245kop5.jpg

[PAGE]

2002245kop4.jpg

[PAGE]

2002245kop6.jpg