AB Raportörü Piri: ''Sırada Ankara ve İstanbul mu var?''

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyım atamalarına tepki gösterdiği tweeti paylaştı, “Bence Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş tüm belediye başkanları ifade etmeseler bile aynı şekilde düşünüyor” dedi.

AB Raportörü Piri: ''Sırada Ankara ve İstanbul mu var?''
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır, Van, Mardin Belediye başkanlarıonın görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasına Avrupa Birliği’nden de tepkiler gelmeye başladı.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, sosyal medya hesabından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyım atamasını eleştiren mesajını paylaşarak, “İstanbul Belediye Başkanı, Diyarbakır, Mardin, Van’da Kürt belediye başkanlarının görevden alınmasını eleştirdi. Bence Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş tüm belediye başkanları söylemeye cesaret edemese bile aynı şekilde düşünüyor. Diyarbakir, Mardin ve Van Belediye Başkanları seçildikten beş ay sonra terörle ilişkileri var iddiasıyla yine görevden alınıyor. Halkların tercihine sıfır saygı. Sırada ne var? Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını görevden almak mı?”

İMAMOĞLU: KAYYIM KABUL EDİLEMEZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasıyla ilgili paylaşımında, “Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanları’nın görevden alınmasının demokratik pratiklerle bir ilişkisi olduğunu iddia etmek imkânsız. 31 Mart seçimlerini kazanan üç belediye başkanının yerine kayyım atanmıştır. Halkın istediğini görmezden gelmek kabul edilemez” demişti.

''İstanbul ve Ankara'ya da kayyum atanacak'' iddiası''İstanbul ve Ankara'ya da kayyum atanacak'' iddiası

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News