için kaldı

ABD'nin Kudüs vetosu sonrası Erdoğan'dan kritik görüşme

ABD'nin Kudüs vetosu sonrası Erdoğan'dan kritik görüşme
Güncelleme:

ABD'nin Kudüs vetosu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Theresa May telefonda görüştü.

ABD'nin Kudüs vetosu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik görüşme ABD'nin Kudüs vetosu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştü. Görüşmede Kudüs geriliminin endişe verici olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Kudüskonusundaki son gelişmeler ele alındı.

İki lider, başta savunma sanayii olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliğinin ve ilişkilerin her alanda daha da geliştiğini görmekten memnuniyet duyduklarını belirttiler. 

Görüşmede, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimiyle ortaya çıkan gerilimin bölge açısından endişe verici olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşik Krallık Başbakanı May, barış süreci için iki devletli çözümün en akılcı yol olduğunun İsrail hükümeti tarafından da idrak edilmesi gerektiğini vurguladılar. Görüşmede, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına karşı hazırlanmış olan karar tasarınının BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada ABD tarafından veto edilmesine de değinildi. 

İki lider, bölgedeki barış sürecini tehlikeye sokacak yeni gerilimlerden uzak durulması ve de sorunun çözümü için uluslararası toplumun yoğun çaba göstermesi gerektiğine dikkati çektiler. Görüşmede, Türkiye-İngiltere ilişkilerini daha da geliştirme konusunda mutabık kalındı.