AK Parti o partiye kapıları kapattı

AK Parti o partiye kapıları kapattı

AK Parti genel Başkan Yardımcısı Gül, HDP ile koalisyon için görüşmeyeceklerini açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, hükümet kurma çalışmaları ile ilgili, "CHP, MHP ve HDP ziyaret edilecek ama HDP ile ilgili bir koalisyon düşüncemiz yok" dedi.

Gül, beraberindeki Ak Parti Rize İl Başkanı Muhammet Avcı, Rize milletvekilileri Hikmet Ayar ve Osman Aşkın Bak ile Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap'ı makamında ziyaret etti. Gül, burada Kasap'tan Rize'de devam eden projeler hakkında bilgi aldı.

Görüşmelerin ardından soruları yanıtlayan Gül, AK Parti'nin, yerel yönetimlerde yaptığı hizmetlerde dikkati çektiğini, 7 Haziran'da hizmetlerin karşılığı olarak AK Parti'nin yine birinci parti olarak çıktığını söyledi.

Davutoğlu, hangi liderle hangi gün görüşecek?

''CHP Mİ MHP Mİ OLUR''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükumetin kurulması için dün görevi AK Parti'ye tevdi ettiğini hatırlatan Gül, şunları kaydetti:

"Genel merkez olarak tüm teknik hazırlıklarımızı yaptık. 'Neler vaat edildi? Neler söylendi seçmene?' Bununla ilgili hazırlığımızı yaptık. CHP, MHP ve HDP ziyaret edilecek ama HDP ile ilgili bir koalisyon düşüncemiz yok. CHP mi, MHP mi olur. Sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz ama CHP'nin tutumu bir gün 14 şart, bir gün başka şey söyleyerek, kamuoyunda farklı bir tavır içerisinde. CHP içerisinde farklı sesler çıkıyor. Ortak bir tavrı ancak görüşmede göreceğiz."

MHP'nin koalisyon şartı olarak söylediği hususların ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Erdoğan Saray'ı terk edip Çankaya fanusuna girmeli" sözünün asla kabul edilebilir şeyler olmadığını vurgulayan Abdulhamit Gül, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Bahçeli'nin de cumhurbaşkanıdır. Devletin başı olması itibarıyla. Anayasal sınırlarını hatırlatan kişilerin, ahlaki sınırlara, vicdanı sınırlara çekilmesi gerekir. Başta sayın Bahçeli'nin bu açıklamaları asla kabul edilebilir şeyler değil. Bu konuda Türkiye'de Çözüm Süreci gibi ekonomik meseleler ve acil gündemler söz konusu. Türkiye'yi hükumetsiz bırakmamak bizim için en önemli ilke. Bu hususta CHP ve MHP'nin kapısını çalıp konuşacağız. HDP ile ilgili Çözüm Süreci ile ilgili her türlü adım atıldığı halde şu anda terör unsurlarının ülke dışına çıkmadığı ve bu konuda da HDP'nin silahların gölgesinde siyaset yaptığı, arasına mesafe koymadığı sürece, böyle bir koalisyon asla söz konusu olmaz."

Türkiye'de siyasi istikrarın ve kazanımların AK Parti'nin 13 yıllık reformları sayesinde olduğunu vurgulayan Gül, şunları söyledi:

"AK Parti olmasaydı Türkiye'de Yunanistan'dan çok farklı bir tablo çıkmayabilirdi. AK Parti'nin iktidara geldiği süreçte 2001 krizi ile Türkiye adeta iflas etmiş bir haldeydi. Türkiye'nin iki yakasını bir araya getiren AK Parti olmuştur. Bakın 7 Haziran'dan bu yana Türkiye'de hükümet krizini hiç yaşatmadı AK Parti. Bu sorumluluğunun bilincinde. Vatandaşlarımız da bu sıkıntıyı ekonomik olarak yaşamadı. Biz bir saniye bile olsa bu görevde kaldığımız sürede, bunu milletin layık olduğu şekilde yapacağız. Buna uyum sağlayacak hangi parti olursa CHP, MHP olur, vatandaşlarımızın refah düzeyi artıracak şekilde süreci inşa ederiz. Olmazsa milletimiz iradesine iltica etmekten, müracaat etmekten başka çare olmaz."

Gül, yaptıkları kamuoyu araştırmalarında, AK Parti'nin oyunun seçim sonrasında arttığını, AK Parti tabanının ise alınacak koalisyon veya erken seçim kararlarına uyacağını sözlerine ekledi.