Genel müdür yardımcısı otelde ölü bulundu !
Bakan Soylu'dan çok sert ''yolsuzluk'' açıklaması !
Deniz Baykal'ın durumuyla ilgili yeni açıklama !

AK Parti'den MHP'ye operasyon iddiası

MHP'deki kongre krizinin arkasındaki hukuk savaşında Adalet Bakanlığı'nın da rol oynadığı iddia edildi.

AK Parti'den MHP'ye operasyon iddiası
A+ A-

Muhaliflerin talebini kabul ederek kongrenin yapılmasına karar veren mahkemenin kararı, bir başka mahkeme tarafından durduruldu. Bu durdurma kararının icrasıyla yükümlü İcra Müdürlüğünün işlemi ise Ankara'daki bir başka hakimlik tarafından iptal edildi.

Sözcü gazetesinden Asuman Aranca'nın haberine göre bunun üzerine kongreyi durduran mahkeme, yazıişleri müdürlüğü aracılığıyla kararını Ankara Valiliğine uygulatmaya çalıştı. Bu kararın icrasıyla görevli aynı icra müdürlüğü ise Adalet Bakanlığından “Ne yapacağım” diye görüş sordu. Bakanlık da, Anayasada yargıya hiçbir şekilde telkin ve tavsiyede bulunamayacağı açık olmasına rağmen, icra müdürlüğünün görüşünü göndererek, icra hakimliğince tedbir kararının icrasının kaldırılamayacağını belirtti. Bunun üzerine icra müdürlüğü Bakanlıktan gönderilen görüş doğrultusunda, mahkeme kararını tanımayarak, hem kongreye ilişkin tedbir kararının devam ettiğine karar verdi hem de Ankara valiliğine yazı yazarak, kongrenin engellenmesini istedi.

MHP'de muhaliflerle genel merkez arasındaki kongre krizi bir hukuk savaşına neden oldu. Akşam saatlerinde peşpeşe gelen mahkeme kararlarıyla süreç adeta bir krize döndü. Ankara 2. İcra Mahkemesi, Gemerek Asliye Mahkemesinin tedbir kararına dayanarak MHP Kongresinin yapılmasının engellenmesi yönündeki İcra Müdürlüğü kararındaki tüm işlemleri iptal etti. Gemerek Mahkemesi ise, tedbir kararının devam ettiğini duyurdu. Bunun üzerine İcra müdürlüğü iki karar arasında çelişki bulunduğu gerekçesiyle Adalet bakanlığından görüş istedi. Bakanlık da, Anayasa'da yargıya talimat veremeyeceği açıkça yazmasına karşın, İcra Mahkemesinin kararının ihtiyati tedbir kararını kaldırır nitelikte olmadığını, bu nedenle tedbirin infazı işlemlerinin yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Bunun üzerine İcra Müdürü de, İcra hakimliğinin kararını tanımayarak, kongrenin yapılmasının engellenmesi için Valiliğe yazı gönderdi.

Bu kararlar üzerine muhalifler Pazar Günü kongre yapacaklarını duyururken, Genel Başkan Bahçeli ise kongre yapılmayacağını açıkladı. Başbakan Davutoğlu'nu görevinden alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Başkanlık sistemini getirme planlarında MHP'nin kritik pozisyonda bulunması nedeniyle, Bakanlığın görüşü üzerine kongrenin engellenmeye çalışması ise, “AKP eliyle MHP dizayn ediliyor” yorumlarına neden oldu.