AK Parti'den çok konuşulan ''yargı zırhı'' için ilk açıklama

AK Parti'den çok konuşulan ''yargı zırhı'' için ilk açıklama
Güncelleme:

Hükümetten, 15 Temmuz ve sonrasında terör eylemlerine müdahale eden sivillere getirilen yargı dokunulmazlığına ilişkin ilk açıklama geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz son KHK'nın tartışma yaratan sivillere yargı dokunulmazlığı maddesiyle ilgili konuştu. Yılmaz, "Terör bağlantısı olmayan vatandaşlar endişe etmesin. Düzenleme terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik." dedi.

Yılmaz, tartışma yaratan KHK hakkında şunları söyledi:

"TERÖR BAĞLANTILI OLMAYAN VATANDAŞLAR ENDİŞE ETMESİN"

"AK parti'nin varlık sebepleriniden biri demokrasiyi geliştirmek halkın iradesini hakim kılmak, AK Parti'nin demokrasi alanını daraltıcı adımlar atması söz konusu olamaz. Terör bağlantılı olmayan vatandaşların hiçbirinin endişe edici bir durumu olamaz. OHAL ile ilgili tüm mesele şu: Çok yönlü terör saldırıları yaşadık ama hala terör riskleri karşımızda duruyor.

"GÜVENLİĞİN OLMADIĞI YERDE DEMOKRATİK ÖZGÜRLÜK DE OLMAZ"

Ülkemizin güvenliği açısından neyse o adımları atıyoruz, güvenlik endişelerimizi gidermeye kimsenin mani olmaması lazım. Güvenliğin olmadığı yerde demokratik özgürlük de kalkınma da olmaz. Ama muhalefet farklı yöntemlerle eleştirir ona bir şey diyemem, siyasi polemiklerle buralardan sonuç almamız mümkün değil. Aldığımız tedbirler özü itibari ile terörle mücadeleye yönelik."

KHK NE DİYOR?

696 sayılı KHK ile 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında resmi görevlilere getirilen yargı zırhı sivilleri de kapsadı. Darbe girişimini ve bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivil kişiler hakkında, resmi sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın, hiçbir idari, mali veya cezai işlem yapılamayacak.

Feyzioğlu: ''İnsanlar sokakta birbirinin kafasına sıkacak''Feyzioğlu: ''İnsanlar sokakta birbirinin kafasına sıkacak''

Darbe girişimini bastıran sivillere yargı zırhıDarbe girişimini bastıran sivillere yargı zırhı

2 yeni KHK yayımlandı ! İşte tüm detaylar...2 yeni KHK yayımlandı ! İşte tüm detaylar...

 

Seçiniz...