AK Partili belediyede 14 milyon TL'lik rant iddiası

AK Partili Altındağ Belediyesi eski başkanı Veysel Tiryaki’nin kurucusu olduğu vakfa belediye kasasından 14 milyon TL değerinde öğrenci yurdu, dükkan ve sosyokültürel tesis inşa ettiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

AK Partili belediyede 14 milyon TL'lik rant iddiası
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; AK Partili Altındağ Belediyesi tarafından yapılan dükkan, sosyokültürel tesis ve kız yurdunun yer aldığı proje, inşaatı tamamlandıktan sonra eski Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile AK Parti Altındağ eski İlçe Başkanı İdris Atalay tarafından kurulan İnsan Vakfı tarafından işletilmeye başlandı.

Veysel Tiryaki’nin Altındağ Belediye Başkanı olduğu 2018 yılında Gültepe Mahallesi’nde pazar ve ticaret alanı olarak ayrılan 10 bin 837 metrekare büyüklüğündeki arsaya inşa edilen ve toplam değeri 14 milyon TL olarak açıklanan proje tamamlandığında İnsan Vakfı’na devredilerek tabelalar asıldı.

TİRYAKİ’NİN RANT ÇARKI

Projenin inşaatının başlamasıyla Veysel Tiryaki’nin kurucusu olduğu vakıf, “2017-2018 Öğretim yılında açmayı düşündüğümüz üniversite öğrenci yurtlarımızın yapımı hızla devam etmektedir” ve "Ankara ili Altındağ ilçesi Gültepe Mahallesi Babür caddesi No:113′ te İnsan Vakfı olarak yapmakta olduğumuz yurt inşaatımız tamamlanma aşamasına gelmiştir. Dileğimiz 2017-2018 Öğretim yılında yurdumuzu aktif hale getirmektir. Öğrencilerimizin dikkatine sunulur” duyurularını paylaştı.

GEREKEN HERŞEYİ DÜŞÜNDÜK

Dönemin Belediye Başkanı Tiryaki de proje ile ilgili "Yurtlarımızda gereken her şeyi düşündük. İki bloktan oluşan, 300 kişilik Kız Öğrenci Yurdumuzda ferah odalar, her odada banyo, WC ve 24 saat sıcak su imkanı, 24 saat hizmet veren revir, ücretsiz çamaşır yıkama ve ütü imkanı, her oda için özel buzdolabı, doğalgazlı ısıtma sistemi, her katta çalışma odası ve sınırsız internet, spor salonu ve donanımlı konferans salonu, asansör, jeneratör, güvelik görevlileri, mescid, kantin, yemekhane, otopark, elektronik kartla oda girişi ve kamera sistemi bulunuyor” açıklaması yaptı. Ancak ihale ilanında görülen dükkan ve sosyokültürel tesislerle ilgili bir açıklama yapmadı. Tiryaki, projenin açılışını da kendisi yaptı.

GÖKÇEK DÖNEMİNDE PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

AK Partili eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde de pazar yeri olarak görülen alana inşaat yapabilmek için imar planı değiştirildi.

Altındağ Belediyesi’nin 2017 yılında “24273 Ada 3 Parsel Üzerinde İnşası Planlanan Binaya Ait Mimari, Statik, Mekanik ve Elektrik Projeleri” için açtığı ihale ile İnsan Vakfı’na verilen dükkan, sosyokültürel tesis ve kız yurdu projesinin mimari ve elektrik işlerine de 170 bin TL harcandı.

YARDIM İÇİN KURMUŞ

Veysel Tiryaki, Sabir Tiryaki ve İdris Atalay tarafından Ankara’da kurulan İnsan Vakfı’nın amacı "yetim ve öksüz çocukların barınmasını sağlamak, eğitimlerini tamamlamak, onları topluma kazandırmak ve topluma yararlı insan olarak yetiştirmek" olarak açıklandı. Vakıf 50 bin TL nakit mal varlığı ile kuruldu.

Birgün

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News