''AK Partili seçmen de İmamoğlu'na oy verecek''

''AK Partili seçmen de İmamoğlu'na oy verecek''

Avrupa medyası da İstanbul'da yenilenecek olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yakından takip ediyor. Alman medyası, seçimlerin yenilenmesinin Ekrem İmamoğlu için kitleleri harekete geçirme etkisi yarattığını yazdı.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesinde yer alan yorumda, “31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararı CHP’nin adayı için kitleleri harekete geçirebilme etkisi doğurdu” ifadesi yer aldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı değerlendirmeye göre; bu gelişmenin AKP’nin işini zorlaştırabileceği belirtildi.

FAZ analizinde bu yorumunun altını şöyle doldurdu: 

“Çünkü seçimlerin yenilenmesini doğru bulmayan ve 23 Haziran’da CHP adayını destekleyeceğini beyan eden AKP seçmenleri ve AKP sempatizanları da var. Erdoğan’ın 17 yıllık iktidarın ardından halka yakınlığını kaybettiği izlenimi doğuyor. Parti tabanındaki bir kesimde AKP’nin artık bir reform partisi değil, yasaklar ve adaletsizliklerin partisi haline geldiği şikayetleri duyuluyor…”

2002 SEÇİMLERİNE VURGU

İmamoğlu’nun seçim kampanyaları dönemine iktidar gücünün mağduru algısından faydalanarak girdiğinin vurgulandığı analiz şöyle devam etti:

“Aynen 2002’de olduğu Tayyip Erdoğan da dönemin siyasi elitlerinin kapatmak istediği partisinin iktidara gelmesinde bu mağduriyet algısından yararlanmıştı.”