Beşiktaş Avrupa'da tarih yazıyor !
SONAR'dan olay yaratacak seçim anketi
CHP'nin İBB Başkan adayı belli oldu !

Anayasa görüşmeleri tamamlandı

AK Parti ile MHP arasındaki yeni anayasa görüşmeleri tamamlandı. İki liderden açıklama geldi.

Anayasa görüşmeleri tamamlandı
A+ A-

AK Parti ile MHP arasındaki anayasa müzakereleri tamamlandı. AK Parti'nin son değerlendirmesini yazılı olarak MHP'ye ilettiği bildirildi.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, başkanlık düzenlemesini de içeren anayasa değişikliği görüşmeleri için daha önce 2 kez bir araya gelmişti.

BAHÇELİ'DEN İLK AÇIKLAMA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği müzakereleriyle ilgili "Yakın bir süre içerisinde bir iki pürüz de aşıldıktan sonra TBMM Anayasa Komisyonu'na geleceğini umut ediyorum. Başbakan ile görüşme ihtimali kuvvetlidir" dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM : EN KISA ZAMANDA...

Başbakan Binali Yıldırım, 'en kısa sürede Bahçeli ile görüşeceğim' dedi. Yıldırım ayrıca "Bahçeli ile görüşlerim müşterek, mutabık kalmadan açıklama yapmak doğru olmaz" diye de belirtti.

MÜZAKARE SÜRECİ

Müzakerelerde 12 madde üzerinde önemli değişiklikler yapıldı. Edinilen bilgiye göre, iki partinin ortak noktada buluşamadığı ilk konu, cumhurbaşkanı seçilecek kişinin partisi ile ilişkilerinin nasıl düzenleneceğine yönelik.

MHP, cumhurbaşkanının parti üyesi olmasında bir sakınca görmüyor. Acak cumhurbaşkanının aynı zamanda parti genel başkanı da olmasına sıcak bakmıyor.

AK Parti ise değişiklikle parti genel başkanı ile cumhurbaşkanının aynı kişi olabilmesinin önünü açıp iki başlılığı önlemenin amaçlandığını vurguluyor.

AK Parti, ikinci bir formülü gündeme getirerek, konuya ilişkin anayasaya herhangi bir hüküm konulmamasını savunuyor. Bu durumda, cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kendisi belirleyecek.

Müzakerelerde ikinci ayrışma konusu ise cumhurbaşkanının denetlenmesi. İki parti arasında, soruşturma komisyonu kurulması ve Yüce Divan'a sevk için oranların belirlenmesinde ayrışma yaşanıyor.

Gül ve Parsak'ın şekillendireceği teklif daha sonra liderlere gidecek. Liderlerin müzakere etmesinin ardından, tam mutabakat sağlanması durumunda, teklif en kısa sürede Meclis'e gönderilecek.