Ankara ve İstanbul Belediyesi'nin ihalesiz devirleri ortaya çıktı

Sayıştay raporlarına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki birçok işletmenin ihalesiz olarak üçüncü kişilere devredildiği belirlendi.

Ankara ve İstanbul Belediyesi'nin ihalesiz devirleri ortaya çıktı
A+ A-

Sayıştay, hem Ankara hem de İstanbul büyükşehir belediyelerindeki usulsüzlükleri gün yüzüne çıkardı. İstanbul'da, yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da seçimlerden önce gündeme getirdiği AK Parti yönetimindeki İSPARK'ta, otoparklardaki reklam üniteleri usulsüz işletilmiş, onlarca otopark ruhsatsız halde faaliyete sokulmuş, hallerdeki kantarlar da usulsüz şekilde devralınmış. Yine belediyenin, birçok işletmeyi usulsüz olarak 3'üncü kişilere ihalesiz verdiği tespit edildi.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre Sayıştay'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik tespitlerinden bazıları şöyle:

–  İSPARK A.Ş.'nin işlettiği otoparklardan bazılarının ruhsatsız olarak faaliyetlerine devam ettikleri tespit edildi. 225 otopark İSPARK A.Ş. tarafından işletilmekte olup bunlardan yalnızca 52 adedi ruhsatlandırılmış, 74 adedinin ise ruhsatlandırma işlemleri tamamlanmamıştır. Geriye kalanlar ise ruhsatsız şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

–  Kadıköy ve Bayrampaşa hallerindeki kantarların işletilmesi yetkilerinin, mevzuata aykırı bir şekilde devredildiği belirlendi.

– Büyükşehir Belediye şirketlerine işletme hakkı devredilen taşınmazların şirket tarafından yasalara aykırı olarak üçüncü kişilere ihalesiz devredildiği tespit edilmiştir.

– Yapılan incelemelerde; işletme hakkı Ağaç A.Ş.'ye devredilen 1 adet fidan satış yerinin, İstanbul Halk Ekmek A.Ş.'ye devredilen 128 adet büfenin, Kültür A.Ş.'ye devredilen 178 adet gazete satış büfesinin ve İstanbul Kitapçısı şubesi olarak değerlendirilmesi planlanan taşınmazın bu şirketler tarafından ihalesiz olarak üçüncü kişilere devredildiği görülmüştür.

Başkentte 1380 taşınmazın kiralanmasında usulsüzlük
 
Ankara'da da yine AK Parti döneminde Büyükşehir Belediyesi'ne ait, aralarında otoparklar ve kafelerinde de olduğu birçok işletme, üçüncü şahıslara ihalesiz verildi. Sayıştay'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik tespitleri ise şöyle:

– Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi ANFA'ya işletme hakkı devredilen 11 otopark, 2 sosyal tesis, 1 halı saha, tenis kortu, otopark müştemilatından oluşan kompleks yapı yerler, ihale yapılmaksızın 3'üncü kişilere kiralanmıştır.

– Belediye tarafından kiraya verilen bin 380 taşınmaz, yeniden ihaleyle kiraya verilmesi gerekirken, Encümen kararıyla eski kiracıların sözleşmeleri uzatıldı. Bu durum, ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir.

– Go-Kart, Su Araçları İşletmesi, Tekerlekli Gezi Treni, Dağ Kızağı ile canlı müzik belgesi olan 14 işletmenin Eğlence Vergisi tahakkuk kaydının yapılmadığı belirlenmiştir. Bu suretle belediye gelir kaybına uğramıştır.

– Gerçek ve tüzel kişilerin işlettiği müzelerden alınması gereken payların da alınmadığı tespit edilmiştir.

– Belediye'nin kiraya vermiş olduğu 53 işyerinin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'nın olmadığı tespit edilmiştir. Bazı İlan ve Reklam Vergisi mükelleflerinin vergi tahakkuk kayıtlarının olmadığı, Belediye'nin bu nedenle gelir kaybına uğradığı belirlenmiştir.

– Ayrıca Belediye'nin, bazı spor kulüplerine “ortak hizmet projesi” adı altında taşınmaz tahsis ettiği de belirlendi.
 
 

Sözcü