Yaz saati uygulaması için flaş karar !
''İstifası istenen belediye başkanı odasını topladı''
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raporunu Kabul Etmesi

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Gülpınar:- "AP'nin 15 Nisan 2015'te kabul ettiği 1915 olaylarının yüzüncü yılıyla ilgili tek taraflı Ermeni anlatılarına dayalı talihsiz kararına bu seneki AP Raporu'nda atıf yapılması, raporun objektifliğini ve güven

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raporunu Kabul Etmesi
A+ A-

TBMM (AA) - Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, "AP'nin 15 Nisan 2015'te kabul ettiği, 1915 olaylarının yüzüncü yılıyla ilgili tek taraflı Ermeni anlatılarına dayalı talihsiz kararına, bu seneki AP Raporu'nda atıf yapılması, raporun objektifliğini ve güvenirliğini zedelemiştir. Bu nedenle, AP Raporu'nu geçen sene olduğu gibi bu yıl da yok hükmünde ve geçersiz kabul ediyoruz. Rapor gönderildiğinde AP'ye iade edilecektir." dedi.

Gülpınar, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu'nun 2015 Türkiye İlerleme Raporu'na dair, Avrupa Parlamentosu (AP) Kararı'nın AP Genel Kurulu'nda bugün yapılan oylama ile kabul edildiğini belirtti.

Türkiye-AB ilişkilerinin son derece yoğun ve tarihi bir süreçten geçtiğine işaret eden Gülpınar, geçtiğimiz Kasım ayından itibaren üç kez Türkiye-AB Zirvesi gerçekleştiğini belirtti.

Gülpınar, zirvelerde, katılım müzakerelerinin yeniden canlandırılması, başta siyasi, ekonomik ve enerji diyalogları olmak üzere Türkiye-AB üst düzey diyaloğunun güçlendirilmesi, Vize Serbestisi Diyaloğu sürecinin hızlandırılması, Göç Yönetiminde Yük Paylaşımı, Terörle Mücadelede İşbirliği, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gibi kritik öneme haiz alanlarda çok önemli somut kararlar alındığını ve bu kararları belirlenen takvim doğrultusunda hayata geçirdiklerini vurguladı.

18 Mart 2016 Türkiye-AB Zirvesi'nden bu yana bu çabanın somut sonuçlarının alınmaya başlandığını aktaran Gülpınar, şunları söyledi:

"Böyle bir dönemde kabul edilen raporun ne yazık ki geçen sene olduğu gibi bu sene de temel amacından saptırıldığını ve ön yargılarla dolu olduğunu müşahede ediyoruz. AP'nin raporu esas olarak, Ekim 2015'de AB Komisyonu'nun yayımladığı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin görüşlerini açıkladığı ve hiçbir bağlayıcılığı olmayan, siyasi nitelikli bir karar metnidir. Bununla birlikte bir AB kurumu tarafından yayımlanan raporun objektif olması gerekir.

Ancak AP'nin 15 Nisan 2015'te kabul ettiği 1915 olaylarının yüzüncü yılıyla ilgili tek taraflı Ermeni anlatılarına dayalı talihsiz kararına bu seneki AP Raporu'nda atıf yapılması, raporun objektifliğini ve güvenirliğini zedelemiştir. Rapor'da 15 Nisan 2015 Kararı'na yapılan atıf, sadece tarihi çarpıtmakla kalmamış, Türkiye-AB ilişkilerinin ortak zirvelerle ivme kazandığı dönemin ruhuna ve dinamizmine de aykırı düşmüştür. Bu nedenle, AP Raporunu geçen sene olduğu gibi bu yıl da yok hükmünde ve geçersiz kabul ediyoruz. Rapor gönderildiğinde AP'ye iade edilecektir."

Gülpınar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki son gelişmelerin da raporda tek taraflı olarak yansıtıldığını belirterek, "AB ülkelerinde bir terör eylemi olduğunda acıları paylaşan ve terörü kınayan ancak Türkiye'de terörist saldırılarda vatandaşlarımız hayatını kaybederken, 'terörle mücadelede orantılılık' ve 'ateşkes' gibi ifadeler kullanmayı tercih eden hiçbir anlayışı kabul etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir." diye konuştu.

- "Türkiye'nin terörle mücadelesini anlamaktan uzak"

Türkiye'nin terör olaylarının önünün alınmasına ve bölgedeki sivil halkın yaşam hakkının korunmasına yönelik çok yönlü çalışmalar yürüttüğüne dikkati çeken Gülpınar, AP Raporu'nun PKK terörünün boyutlarını ve Türkiye'nin terörle mücadelesini anlamaktan uzak olduğunun görüldüğünü vurguladı.

Gülpınar, "ortak hedefler ve ortak çıkarlar" temelinde samimiyetle yürütülen AB sürecinin, AB kurumları tarafından da desteklenmesinin başta AB üyeliği olmak üzere, ortak hedeflere ulaşılması bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye-AB ilişkilerinin esasının Türkiye'nin AB'ye katılım süreci olduğuna işaret eden Gülpınar, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin katılım müzakereleri yürüten konumunu yok sayan ve müzakere sürecimizde önümüzü tıkama amacını taşıyan bu ve bunun gibi kararlar ülkemizin AB'nin ortak hedefleriyle bağdaşmamaktadır. Bu gibi ön yargılı siyasi tutumları içeren kararlar sadece Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine değil Avrupa'nın bütünleşme sürecine de hiçbir katkı sağlamayacak ve tarihin karanlık sayfalarında kalmaya mahkum olacaktır."