Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı

Bahçeli: AK Parti'ye desteğimiz sınırlıdır

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında başkanlıkla ilgili, AK Parti'ye desteklerinin sınırlı olduğunu belirterek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bahçeli: AK Parti'ye desteğimiz sınırlıdır
A+ A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Başkanlık tartışmalarına değinen Bahçeli, "Bizim AKP hükümetine desteğimiz terörle mücadele ile sınırlıdır. Başkanlık konusunda vereceğimiz destek, sunacağımız katkı yoktur" dedi.

İşte açıklamalarından satır başları:

1405 oy alarak genel başkan seçilen sayın Binali Yıldırım'ı tarihi bir sorumluluk beklemektedir. Sayın Yıldırım'a başarılar diliyorum. AKP'deki yönetim değişimi hükümete de yansımıştır.

Dikkatlerimizden kaçmayan bir diğer husus ise sayın Davutoğlu'nun sitem ve şikayet dolu değerlendirmeleridir.  Davutoğlu bu zaruri değerlendirmeleri yapmamıştır. Elbette kendi taktirleridir. Bir gün tarihi bu dönemin gizemli yanını ortaya koyduğunda gerçekler de ortaya çıkacaktır. Arzusunun hilafına gelişen olaylar ağaca bakarken ormanı görmekten uzaklaşmaktır. Atı olan Üsküdar'ı geçmiştir. Bitmiş ve oynanmış bir maçla ilgili konuşmak yersizdir. Nasıl gelmişse öyle gitmiştir.

Sayın Yıldırım'ın kime sözcülük yaptığı ortadadır. Bizim için önemli olan sayın Yıldırım'ın Başkanlık sistemiyle ilgili düşünceleridir. Sayın Yıldırım konuşmasında: Bugün yapmamız gerekn iş fiili durumu yasala hale getirmektir. Bunun yeni yolu da yeni anayasadır. Bu da başkanlık sistemidir..

Sayın Yıldırım'a göre Türkiye'nin tek derdi Başkanlık sistemi. Başkanlık sistemi yeni anayasanın tek derdi olarak görülmektedir. MHP'nin hem başkanlık hem de partili cumhurbaşkanlığı konusundaki fikrimiz nettir. Başkanlık sisteminin mahsurları çoktur. Türkiye'nin ihtiyacı yeni bir sistem değil var olanı etkin bir şekilde çalıştırmaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan sistemin fiilen değiştiğini söylemişti. Kahramanlıklarla temeli kazınmış bir sistmei fiilen değişti demek itibarsızlaştırmak kimseye bir yarar sağlayamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti milletin eseridir. MHP olarak milli ve manevi değerler ekseninde her zaman uzlaşmaya varız. Türkiye'nin tarihi çıkarlarını savunmaya en hazırlıklı hem de kararlıyız. Başkanlık sistemi gibi dibi görünmeyen kuyudan su içmeye ne isteğimiz ne de irademiz vardır.

Bunun için bizi kimse baskı altına almayı kimse beklememeli. Türkiye'nin lehine olacak her samimi öneriye açık olduk.

2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı kseçimi krizinde devreye girerek krizi çözdük. Başörtüsüyle ilgili orunu çözdük. Bölücü terörle mücadele çerçevesinde hükümeti sınır ötesi tezkere alması konusunda destekledi.

Türkiye'nin çözüm bekleyeceği sorunları dururken kısır tartışmara giremezdik. Ülkemizin sorunlaır mutlaka demokrasi içinde demokratik yöntemlerle aşılması gerekmektedir. Bunun başka bir çaresi yoktur. Bizler bu topraklar üzerinde yaşayan büyük bir milletin mensuplarıyız. Önümüzdeki sürecin yeni ve milli bir anlayışın hakim kılınması temennimizdir. Cepheleşmenin ülkemize ve demokrasimize zarar vereceğini söyledik. Kutuplaşmanın son bulması için siyasi irtibat ve görüşme zeminlerinin açılmasını teklif ettik. Bunda ne hata var.

Bizden partili cumhurbaşkanlığı için destek isteniyor. Başkanlık sistmei ya da partili cumhurbaşkanlığı ileride ciddi sorunlara yol açacaktır. Ekonomimiz alarm vermektedir. Mayıs ayında döviz yükselmiş yabancı yatırımcılar kaçmaya başlamıştır. Yol yapılıyor güzel, köprü yapılıyor tamam, hava yolları yapılıyor ama milletmiz hala aç hala işsizdir.

Çift başlılıktan şikayet ediyorlar, patinaj bitsin Türkiye kazansın iddiasındalar. Parlamenter sistem revize edilerek bu hedeflere ulaşılabilmektedir. Hızdan bahsedenler milletimizden hicap duymamaktadır. Önemli bildirmek isterim ki Başkanlık sisteminin doğası gereği yasama ve yürütme arasındak çift başlılık bugünkü sorunları mumla arattıracaktır.

ABD'de zaman zaman görüldüğü üzere başkanın her kararını sorgulayan bir sistemi ülkeyi kilitlemektedir.

AKP'YE DESTEĞİMİZ TERÖRLE MÜCADELE İLE SINIRLIDIR

Bizim AKP hükümetine desteğimiz terörle mücadele ile sınırlıdır. Terörün kökü kazınırsa AKP hükümeti korkmasın, HDP destekçisi olacak.

Şahsımın da fezlekesi de bulunmasına rağmen halkın yanında durmaktan dolayı kıvançlıyım. Çünkü bizim başımızı öne eğecek yanlışımız olmamıştır, olmayacaktır. Diyarbakır Dürümlü'de tonlarca bombaya kurban gitmiş köylülerimiz için dokunulmazlıkların kaldırılması şarttır. Bagajlarında silah taşıyan ve şerefsizlere silah taşıyanların dokunulmazlıklarını kaldırmak elzemdir. Teröre yardım ve yataklık yapmış kim varsa, hakim önüne çıkacaktır. Yüzde 60'lık bloktan bahsediyorlardı. MHP'yi Kandil'in yanına çekmek istiyorlardı. Bana Başbakanlık teklif ediyorlardı. Utanmadan MHP'yi tarihi rotasından çıkarıp PKK ile bizi yan yana getirmeyi projelendiriyorlardı. Çok şükür başaramadılar, bugün de olsa başaramayacaklar. Mehmetçik kanını dökenlerle yan yana olmamız söz konusu olamaz. Biz bir bit için dam yakarız. Her tezgahı her kumpası elimizin tersiyle iteriz. Biz MHP'yiz. Kırmızı plaka uğruna kırmızı çizgilerimizi silemeyiz. AKP'den kurtulmak için PKK'ya yanaşamayız. HDP ile aynı hizaya düşmül CHP millete bunun açıklamasını yapacaktır.

CHP'YE  AĞIR SÖZLER

Yüzde 60'lık bloktan bahsediyorlardı. MHP'yi Kandil'in yanına çekmek istiyorlardı. Bana Başbakanlık teklif ediyorlardı. Utanmadan MHP'yi tarihi rotasından çıkarıp PKK ile bizi yan yana getirmeyi projelendiriyorlardı. Çok şükür başaramadılar, bugün de olsa başaramayacaklar. Mehmetçik kanını dökenlerle yan yana olmamız söz konusu olamaz. Biz bir bit için dam yakarız. Her tezgahı her kumpası elimizin tersiyle iteriz. Biz MHP'yiz. Kırmızı plaka uğruna kırmızı çizgilerimizi silemeyiz. AKP'den kurtulmak için PKK'ya yanaşamayız. HDP ile aynı hizaya düşmül CHP millete bunun açıklamasını yapacaktır.