Bahçeli erken seçim istedi, tarih verdi; AK Parti ve CHP'den yanıt geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında "Türkiye'nin 3 Kasım 2019'u beklemesi bu şartlarda mümkün değil" diyerek erken seçimi işaret etti.

A+ A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında milletvekillerine seslendi.

MHP lideri Bahçeli konuşmasında 3 Kasım 2019'da yapılacak seçimlere de değindi ve "3 Kasım 2019'a kadar sabırla dayanmak mümkün değildir" dedi. Erken seçim için tarih de veren Bahçeli, "Seçimler 26 Ağustos 2018 Malazgirt zaferinin yıldönümünde yapılmalıdır. 26 Ağustos 2018 günü, Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gitmelidir" dedi.

ERDOĞAN: "YARIN GÖRÜŞECEĞİZ"

Bahçeli'nin bu açıklaması Ankara kulislerini bir anda hareketlendirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin grup toplantısına geçerken TBMM kulislerinde Bahçeli için "Yarın kendisiyle görüşeceğiz" dediği öğrenildi. Toplantı girişinde kısa bir açıklama yapan Erdoğan, 26 Ağustos için erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile yarın bir görüşme yapacağını söyledi. 

Hükümetten ilk yanıt Bozdağ'dan geldi

Bahçeli'nin MHP Grup Toplantısı'ndaki bu erken seçim çağrısına AK Parti Hükümeti'nden ilk yanıt Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ "Yetkili organlarda değerlendirilir" dedi. Bozdağ'ın ardından konuyla ilgili bir açıklama da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi. Gül, "Bahçeli'nin teklifini kurullar değerlendirir." dedi.

CHP: "Erken seçime hazırız. 26 Ağustos'tan da önce olabilir"

MHP lideri Bahçeli'nin erken seçim çağrısına AK Parti'nin ardından CHP'den de ilk yorum geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Hodri meydan. Türkiye’nin esaslı ve ciddi bir sorunları var. Bu sorunların tek bir sebebi var tek adam rejimi. Tek adam rejimini göndermenin yolu sandıktır. Erken seçime hazır olduğumuzu söylemiştik, erken seçime hazırız” şeklinde konuştu. Seçim tarihine ilişkin öneriyi değerlendiren Tezcan, “Seçim 26 Ağustos'ta da olabilir, bir hafta öncesi ya da sonrası da mümkün; seçim tarihi tartışılabilir” dedi.

CHP'YE SERT ELEŞTİRİ

MHP lideri Devlet Bahçeli ayrıca CHP'nin OHAL'e karşı 81 ilde düzenlediği oturma eylemlerini eleştirdi. "Yürüdüler olmadı şimdi de oturmaya başladılar" diyen Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden dönüş olmadığı ve OHAL'e devam mesajları verdi.

İşte Bahçeli'nin açıklamaları:
 
Teröristlerin, şehit kanlarının hesaabını vereceğini söyleyen Bahçeli, "Türkiye silah ve bombayla teslim alınamaz. Kuru tehditlere bu millet boyun eğmez. Terörle mücadeleyi güçloü bir iradeyle sürdürmek ağır bir sorumluluktur. Türkiye Cumhuriyeti cesaret ve dirayetle bu mücadeleyi devam ettirmektedir" dedi ve Zeytin Dalı Harekatı'nın başarısına vurgu yaptı.Taviz yoktur geria dım yoktur mücadeleden dönüş yoktur.

"Müzakere ve mütareke arayışları kapalıdır. And olsun milletçe kazanacağız. Yarının güçlü Türkiye'sini inşa etmek hepimizin asli sorumluluğudur. Katillere ne yapılacağı bellidir ve bunun gereği de yapılmaktadır." diyen Bahçeli, sözü Suriye'deki kimyasal saldırıya getirdi ve şunları söyledi:

"Masumlar hayatlarını kaybederken bu durum küresel güçlerin mücadelesine alet edildi... ABD Başkanı, yeni yetme ergen edasıyla Rusya'ya meydan okumuştur... Gelişmeler savaş senaryolarını gündeme getiriken, ekonomik tetikçiler de boş durmadı ve yangından mal kaçırmanın hesabını yaptılar... 

ABD'nin, İngiltere ve Fransa'yla birlikte yaptığı askeri harekat dar çerçeveli olmuştur. Rusya'nın askeri karşılık vermeyerek diplomatik açıklama yaparak sadece kınamada bulunması dikkat çekicidir. Muhtemeldir ki Beyaz Saray, saldırı öncesi Rusya'yı bilgilendirmiştir. Askeri tamtamlar susmuş, asıl mesele günyüzüne çıkmıştır.

Sınırlarımızın hemen dibinde kan akıyorsa, bunun müsebbibi sadece despot Esad ya da kiralık terör örgütleir değildir. Asıl suçlu ve sorumluluk emperyalist çevrelerdir. Esad cezalandırılmalıdır ancak bu uluslararası toplumun tam bir itttifakı ile sağlanmalıdır. 

"ASIL GAYE EMPERYALİST HESAPLAR"

Tarihin en ibretlik yıkımlarından birisi Suriye'ye hakim olmuştur. Tüm bunlar oluyorken Esasd rejimine se sçıkarmayıp, varını yoğunu PKK-PYD terör örgütüne harcayanlar hangi noktadalar? Geçmişte olanlar insanlık çığlığı değildi de şimdi insnalığın çığlığı duyulur hale gelmiştir. Bu vicdan mıdır petrol kuyulaırnın cazibesi midir? Kimyasal silah kullanmak aşağılık bir suçtur elbette ancak kimyasal silahlardan daha çok ölüme sebep olan gelişmeler yaşanırken ABD, Fransa ve İngiltere'nin akılları neredeydi? Tutarsızlık ve samimiyetsizlik diz boyudur. Asıl niyetlerin başka olduğuna dair kuvvetli şüpheler vardır... Asıl gaye küresel emperyalist hesapların gerçekleşmesidir... Suriye'de yaşa nan gelişmeleri birbirinden ayrı yorumlamak doğru olmayacaktır, emperyalizm yeni oyunlar peşindedir."

Bahçeli, 16 Nisan referandumunun 1 yılını geride bıraktığını belirterek, "Güçlü devlet ve  güçlü yönetim Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin esaslarıdır...  Geride kalan bir yılda siyasi partilerin ittifak yapabilmeleri için yasal düzenlemeler de yapılmıştır ve bu milli duruşun bir tezahürüdür. Bunu tanımamak gibi çabalar vardır. CHP'nin başını çektiği ilkesizler koalisyonu çürük çatısını örmektedir" dedi ve şunları söyledi:

"Biz 7 Ağustos Yenikapı ruhuna sağdığız, 16 Nisan'ın sonucuna muazzez sonucuna bağlıyız. Milli birlik ve beraberlik şuuruna ise sonuna kadar sevdalıyız... Bu itibarla CHP, HDP, İP havanda su dövmektedir, vaz geçmelidir. Bozgunculuk kimseye bir şey kazandırmadı. 

Halk oylamasının 1. yıldönümünde oturma eylemi yaparak toıplumssal huzura ve milli iradeye virüs aşılamaya ön ayak olanlar yanlışa düşmüşlerdir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türk milletinin iradesiyle tecelli etmiştir ve tamamıyla meşrudur. CHP saygı görmek istiyorsa millete saygı duymayı öğrenmelidir.

CHP'NİN OTURMA EYLEMİ

CHP''nin OHAL bahanesiyle 81 ilde düzenlediği oturma eylemi, fikren sakat, ahlaken sakıncalı, ruhen hastalıklıdır. Yürüdüler olmadı şimdi de oturmaya başladılar. Bunlar oturdukları zaman kalkmaya bilmezler, kalktıkları zaman yürümeyi beceremezler. CHP, bırakın oturmayı ister amuda kalksın, ister parende atsın, ister ipe çıksın cambazlık yapsın yine yararsız, yine beyhudedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden dönüş olmayacaktır. CHP'nin küçük aklı, iç ve dış tehditler tümüyle ortadan kalkana kadar da OHAL'e engel olamayacaktır.

"3 KASIM 2019'U BEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Türkiye'nin 3 Kasım 2019'a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019'a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Partimiz mahalli idareler seçimleri hariç geçerli olan Cumhur İttifakı vardır. Türkiye'nin bekası açısından Cumhur ittifakının korunması elzemdir. İttifakın başarıyla seçimlerden çıkılması için toplumsal olayların iyi takip edilmesi, atılan adımların verilere göre atılması gerekmektedir. Türkiye'nin, ABD, Fransa, İngiltere ile ilgili kurulan ilişkiler değişime uğramıştır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçmesi acil bir hal almıştır. 31 Mart Mahalli idareler seçiminden sonra neyle muhattap kalacağı belli değildir. Mahalli idareler seçimlerindeki kutuplaşmaların 3 Kasım'a nasıl yansıyacağı az çok malumunuzdur. Bu riski kaynağında kesmek başlıca amacımızdır. Önümüzde 2 seçim vardır. Ya normal tarihi beklenecek. Ya da Milli mecburiyetten dolayı seçimleri erkene çekilecektir. Bilinmelidir ki gerekli uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP seçimlerin erkene aluınmasından yana takdirini kullanmaktadır. 26 Ağustos'un Malazgirt'in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur. Seçimse isteğiniz hodri meydan. Sandık er meydanıdır, mertliğin kaynağıdır. Biz meydandan kaçmadık. Türkiye'ye pusu kuranları pususunda bozalım. Tercih büyük Türk Milleti'ne aittir. Ne istiyorsak Türk Milleti içindir. Ne amaçlıyorsak Türk Milleti'nin lehinedir.