Bakanlıkta kardeş soruşturması

Darbe girişiminden sonra 600 personelin görevden alındığı Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı'nda geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Bakanlıkta kardeş soruşturması
A+ A-

15 Temmuz'da FETÖ'cülerin düzenlediği başarısız darbe girişiminden sonra kamuda başlayan tasfiye operasyonları, kurumlarda güven bunalımı da yaratmaya başladı.


Bu güven bunalımını yaşayan kurumlardan biri de, darbe girişimin ardından yaklaşık 600 personeli görevden alınan Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu.  Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre; Aile Bakanlığı, tüm çalışanlarına form göndererek, güvenlik soruşturması yaptı. Formda, eski güvenlik soruşturmalarında yer almadığı bildirilen yeni bilgiler de istendi.

kardesformu880.jpg

KARDEŞLERİNİN ADRESİNİ YAZ

Aile Bakanlığı tarafından personelinden doldurması istenen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu”nda, eski soruşturma formlarında yer almadığı bildirilen bilgilerden en dikkat çekeni kardeşlerle ilgili bilgiler istenmesi oldu. 18 yaşından büyük kardeşler için ad-soyad bilgisinin yanı sıra, ‘uyruğu' ve ‘yaşayan kardeşlerin adresleri' de istendi. Yine anne ve babanın da adı ve soyadının yanı sıra, adres bilgileri de istendi.

Yeni formda, personelin en son okuduğu okulun adı ve adresi de istendi.

Personele, mahkumiyeti bulunup bulunmadığı ve hakkında süren bir ceza davası olup olmadığı soruları da yöneltildi.

Sözcü