Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı
MHP ile AK Parti arasındaki Davutoğlu krizi büyüyor
Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Başbakan KKTC'ye böyle seslendi

Başbakan Yıldırım, KKTC'deki "Demokrasiye Destek Mitingi"ne telekonferansla bağlandı.

Başbakan KKTC'ye böyle seslendi
A+ A-

Başbakan Binali Yıldırım, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da düzenlenen “Demokrasiye Destek Mitingi”ne telekonferansla canlı bağlanarak, meydanı dolduran Kıbrıs Türk halkına seslendi ve “15 Temmuz günü dünya üzerinde bir ilk yaşandı.

Türk halkı dünya üzerinde bir ilki gerçekleştirdi. İman gücüyle tankın topu yendi” dedi.

Lefkoşa’da yüzden fazla sivil toplum örgütü, siyasi partiler, üniversiteler ve derneklerin çağrısıyla toplanan 8 binden fazla Kıbrıs Türk’ü coşkulu bir miting düzenledi.

57a4f6b918c77312745c24da.jpg

TÜRKİYE’DEN TÜRKEŞ KATILDI

Kıbrıs’tan da sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in katıldığı mitingde, KKTChükümeti tam kadro hazır bulundu. Tuğrul Türkeş, Türk ve KKTC bayraklarıyla Lefkoşa Sarayönü meydanını dolduran kalabalığa, Kıbrıs kökenli bir aileden geldiğini hatırlatarak, verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Türkeş, 15 Temmuz’da sapkın bir dini grubun bir dikta rejimi kurmak için terör faaliyetiyle yönetime el koyma kalkışmasında bulunduğuna dikkat çekti ve “Başka ülkelerin maşası ya da piyonu demeyin bunları. Suçlarını hafifletmeyin. Devlete başkaldıran bunlardır, cezalarını da çekeceklerdir” dedi.

ERDOĞAN’DAN MESAJ OKUNDU

Türkeş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajı da okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Sevgili Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerimi hasretle ve muhabbetle selamlıyorum. 15 Temmuz darbe girişimi sizleri de üzdü. Tarihteki en alçak saldırıda milletimi Fetullahçı terör örgütünün üniformalı çetesine geçit vermedi. KKTC’de yaşayan siz kardeşlerimin kalpleri ve duaları ile yanımızda olduğunu biliyorum. Mitinge katılan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

ANKARA’DAN MİTİNGE CANLI BAĞLANTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının ardından Başbakan Binali Yıldırım, miting meydanına telekonferans yöntemiyle Ankara’dan bağlandı.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na neden olan 15 Temmuz 1974’te Ada’daki Yunan darbesine dikkat çeken Yıldırım, “15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a Türk halkını katliamla yüzyüze bırakan Yunan darbesinden yıllar sonra 15 Temmuz 2016’da asker üniforması giymiş caniler silahlarını halkın üzerine doğrulttu. Dünya tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez iman gücüyle tavır alan millet ve milli irade başarılı oldu. Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan milletin iradesini yok ediyorlar diyerek halkı direnmeye çağırdı. Millet, polis, yurtsever subaylarımız el ele vererek çok daha güvenli bir 16 Temmuz’a uyandı. Direniş tarihe altın harflerle yazıldı. Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimiz de aynı acıları hissettiniz ve bizimle paylaştınız. Kardeşlik zor günde belli olur. Anavatan-Yavruvatan etle tırnak olduğunu gösterdi. İhtimal olmasa bile, gelecekte bir tehlikeyle karşılaşırsanız rahat olun, şah damarından da yakın bir Türkiye var” diye konuştu.

ECE ERKEN, METİN ŞENTÜRK

Mitinge Türkiye’den gelen sanatçılar Ece Erken ve Metin Şentürk de katıldı. Metin Şentürk, darbe girişiminde bulunanları lanetleyerek, “Şerefsizler, alçaklar, hainler, korkaklar, dinsizler. Şerefsizce yaşadınız, şerefsizce öleceksiniz” dedi.

Ece Erken ise, “Benim babam emekli albay. Abim binbaşı. Şimdi yarbay olacak. Böyle giderse general de olacak. Şerefsizler gitti, şerefliler kaldı” diye mitinge katılanlara seslendi.

SAĞ PARTİLER KATILDI SOL PARTİLER VE AKINCI GELMEDİ

KKTC’deki mitinge, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) damgasını vurdu. Sol partiler ve sol partilerin desteğiyle Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı mitinge katılmadı. Cumhurbaşkanı Akıncı, Mehmetçik köyündeki festivale gitti.

Hürriyet