Şaka değil gerçek; 9 bin liraya çalıştıracak işçi bulamıyorlar !
AK Partili Şaban Dişli neden istifa etti ?
İstifası istenen başkandan olay olacak hareket

Başbakan Yıldırım, memleketi Erzincan'da konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'da yaptığı konuşmada hem Başkanlık sistemi hem de partili Cumhurbaşkanlığı sistemi için açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım, memleketi Erzincan'da konuştu
A+ A-

Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'daki konuşmasında yeni Anayasa ve başkanlık sistemi vurgusu yaparak, "Darbeler kalıntısı bu Anayasa, Türkiye'nin işini görmüyor. Yeni Anayasa'da başkanlık sistemini de getirelim, partili cumhurbaşkanlığı sistemini de getirelim. Artık bu çelişkiyi, bu kafa karışıklığını ortadan kaldıralım. Türkiye'nin geleceğini, Türkiye'nin istikrarlı ve kararlı yürüyüşünün yolu yeni Anayasa'dan geçiyor. İnşallah el birliğiyle yeni Anayasa'yı yapacağız" dedi.

"MİLLETİME LAYIK OLMAKTAN BAŞKA HİÇBİR DAVAM YOKTUR"

Başbakan Yıldırım, 65'inci Hükümet'in kurulmasının ardından, ilk kez memleketi Erzincan'a giderek, toplu açılış törenine katıldı. Burada hitap eden Yıldırım, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaparak, "Gözün aydın Erzincan. Ekmeğini yiyen, suyunu içen bir evladın Türkiye'nin sorumluluğunu aldı. Bana verdiğiniz her şey için can Erzincan'a teşekkür ediyorum. Can Erzincan'ın huzurunda ülkeme söz veriyorum. Türkiye'ye söz veriyorum. Erzincan, sana ve Türkiye'ye, aziz milletime layık olmaktan başka hiçbir davam yoktur. Bu can bu tende olduğu müddetçe al bayrağımızı en yükseklere çıkarmaya, tek devlet, tek millet, tek vatan uğrunda her zaman kararlılıkla bu milletin başına bela olan bu terörü yok etmeye Allah'ın izniyle azmettik, yemin ettik" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ'DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ SADECE BAYRAK DEĞİŞİMİDİR"

65'inci Hükümet'in Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kısa sürede kurularak, güvenoyu alan hükümet olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "AK Parti'de görev değişikliği sadece bayrak değişimidir. Bu bayrak değişimini görevi devraldığım 64'üncü Hükümet'in Başbakanı Ahmet Davutoğlu kardeşimize de buradan teşekkür ediyorum. Yeni dönemde üstlendiğim bu görevle Erzincanlı bir kardeşiniz olarak ülkemize daha çok yeni hizmetler yapacağız, yeni eserleri kazandıracağız. Kongremizi yaptık. AK Parti şanına layık bir kongre yaptı. Genel başkanını seçti. Çarşamba günü Türkiye sevdalısı, memleket sevdalısı, AK Parti'nin kurucusu, liderimiz, Cumhurbaşkanı'mızın başkanlığında ilk Bakanlar Kurulu toplantımızı yaptık. Kongreyle onun arkasındaki bir haftadan bahsediyorum. Bu ülkede haftalarca, aylarca Bakanlar Kurulu toplanamıyordu. İşte sizin evladınızın kurduğu 65'inci Hükümet kuruluşundan güvenoyu almasına kadar topu topu 6 gün geçti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kısa sürede kurulup güvenoyu alan bir hükümete sahibiz artık. Bize de bu yakışır. Soyadımız gibi iş yaparız. Az konuşuruz, adımız gibi iş yaparız evelallah" diye konuştu.

"OPERASYONLARIMIZ TERÖRİSTLER SİLAHLARINI TESLİM EDİNCEYE KADAR DEVAM EDECEK"

Terörle mücadele kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürütülen operasyonlara değinen Yıldırım, yüzde yüz güven sağlanıncaya kadar operasyonların süreceğini vurgulayarak, konuşmasında şunları kaydetti: "İlk görev aldığımda dedim ki milletim rahat olsun. Bu terör belasını milletin gündeminden çıkaracağız. Evelallah bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Operasyonlarımız terör örgütünün, teröristlerin kayıtsız, şartsız bütün silahlarını teslim edinceye kadar devam edecek. Sivil vatandaşlarımızın, askerimizin, polisimizin güvende olduğunun, yüzde yüz güvende oluncaya kadar bu şer odaklarıyla mücadelemiz artarak, devam edecek. Şunu herkes iyi bilmelidir ki terör örgütünün vatandaşlarımız gibi o bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarımız gibi bir sorunu yok. Sorun Kürtlerin terör örgütü sorunudur, PKK sorunudur. Terör örgütüne, onların yandaşlarına içeride, dışarıdaki desteklerine, destekçilerine, siyasi uzantılarına söyleyeceğimiz söz şudur. Türkiye tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayraklı bir millet olarak ilelebet yolun kararlılıkla devam edecek. Bizi bu yoldan kimse döndüremez"

"BU KARAR ALMANYA İLE TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ ZEDELEMİŞTİR"

Alman Federal Meclisi'nin Ermeni iddialarına dair kararı hakkında değerlendirmede bulunan Yıldırım, "Kimin dost, kimin dost olmadığını bugünlerde çok iyi görüyoruz. Almanya'da bir karar çıktı. Alman Parlamentosu bir yalana imza attı yalana. O yalan ne? Yüz yıl önce Birinci Dünya Savaşı şartlarında her ülkede her yerde yaşanan bir göç olayını bugün önümüze soykırım diye getirmeye çalışanlar, şunu iyi bilmelidir ki Türkiye tarihiyle de milletiyle de gurur duyuyor. Eski defterleri açarsak eski hesaplara bakarsak herkes şunu iyi bilsin ki o defterlerde en az kaydı bulunan Türkiye'dir. En az hesabı olan Türkiye'dir. Daha dün Avrupa'nın göbeğinde on binlerce Bosnalı, Boşnak kardeşimizi katledenler karşısında ağzını açmayanlar, Hocalı katliamında Azeri kardeşlerimizi bir gecede yok edenler bugün Ermenilerin hamiliğine soyunmuşlar. Kim ne yaparsa yapsın bu karar Almanya ile Türkiye ilişkilerini zedelemiştir. Ümit ederiz ki yanlıştan kısa sürede dönülür" ifadelerini kullandı.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ DE GETİRELİM"

Konuşmasını yeni Anayasa ve başkanlık sistemi vurgusu yaparak sonlandıran Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye 2007'de yapılan referandumla beraber bir karar verdi. Dedi ki artık ben cumhurbaşkanımı doğrudan seçeceğim, kendi oylarımla seçeceğim. Sizler 2014'te Türkiye sevdalısı, milletin adamı Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçtiniz mi? Şimdi diyoruz ki artık Türkiye'nin yeni bir Anayasa'sı olsun. Darbeler kalıntısı bu Anayasa, Türkiye'nin işini görmüyor. Yeni Anayasa'da başkanlık sistemini de getirelim, partili cumhurbaşkanlığı sistemini de getirelim. Artık bu çelişkiyi, bu kafa karışıklığını ortadan kaldıralım. Yeni Anayasa yolunu, başkanlık yolunu açmaya Erzincan hazır mı? Hayırlı, uğurlu olsun. Erzincan'dan bütün milletime söylüyorum. Türkiye'nin geleceğini, Türkiye'nin istikrarlı ve kararlı yürüyüşünün yolu yeni Anayasa'dan geçiyor. Yeni Anayasa ve yönetim sistemi Türkiye'nin 2023 hedeflerinin yüzüncü yıla giderken milletimizin beklentisinin en önemli kararıdır. İnşallah el birliğiyle yeni Anayasa'yı da yapacağız. Milletimizin gönlünü de yolunu da yapacağız"