Böyle dilenci ne görüldü ne de duyuldu

Böyle dilenci ne görüldü ne de duyuldu
Güncelleme:

Adana'da dilenci operasyonunda zabıtayı bile hayretler içinde bırakan bir olay yaşandı. Şık giyimli ve bakımlı kadın dilencinin üzerinden 3 bin 390 lira çıktı.

Adana Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, kentin  ana cadde ve bulvarlarında, trafik ışıklarında ve cami önlerinde dilenenlere yönelik operasyon düzenledi. Herhangi bir mağduriyeti olmadığı halde, esnaftan ve yolda yürüyen vatandaşlardan para isteyen A.İ.'yi takibe alan zabıta ekipleri, gereken tespitleri yaptıktan sonra şahsı durdurup, üst araması yaptı.

 ŞALVARINDAN 3 BİN 390 LİRA CEZA ÇIKTI
Zabıtalar, A.İ.'nin şalvarındaki gizli cepte 3 bin 390 lira 70 kuruş para ele geçirdi. Kabahatler Kanunu'na göre dilencilik yapan şahsa 50 lira para cezası kesen zabıtalar, tutanak düzenleyerek ele geçirilen paraya el koydu. Zabıta Daire Başkanlığı Denetim Şube Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların iyi niyetini suistimal eden, kavşaklarda, caddelerde ve bulvarlarda sürücüleri rahatsız eden ve trafik güvenliğini tehlikeye düşüren dilencilere yönelik operasyonların devam edeceğini belirtip, duygu sömürüsü yapan bu kişilere para verilmemesi için vatandaşları uyardı.

 DÜN DE POLİSLER ‘ZENGİN DİLENCİ’ YAKALAMIŞTI
Yurt genelinde düzenlenen ‘Huzurlu Operasyonlar’ kapsamında birçok kentte de birçok dilenci yakalandı. Emniyet bunlardan 87’sinin çocuk olduğunu duyurdu ve üzerlerinden toplamda 33 bin 682 lira para çıktığını duyurdu.

Diyarbakır polisi de dün 300 polisle yaptığı ‘Huzurlu sokaklar’ operasyonunda bir dilencinin üzerinden 14 bin TL nakit para ele geçirdi. Dilencinin üzerinden nakit paranın yanı sıra altın kolye ve kıymetli tespihler de çıktı. Hasılat polisleri bile şaşkına çevirdi. Dilenciye Kabahatlar Kanununa göre 200 TL para cezası kesilirken, ele geçirilen para ve diğer eşyalar zabıta ekiplerine teslim edildi.

EMNİYET'TEN HUZURLU SOKAKLAR AÇIKLAMASI
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 'Huzurlu Sokaklar Uygulaması'nda 141 aranan şahıs yakalanırken, 2 bin 11 şahıs hakkında adli/idari işlem uygulandı. Ayrıca, dilencilik yapan şahıslar üzerinden çıkan 33 bin 682 TL paranın mülkiyeti kamuya geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca, 17 Mayıs günü 81 ilde eş zamanlı başlatılan 'Huzurlu Sokaklar Uygulaması' kapsamında özellikle dilencilere yönelik başlatılan uygulamada 2 bin 11 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldı, bunlardan 159'unun Suriye uyruklu olduğu tespit edildi. Dilencilik yapan şahıslar üzerinden çıkan 33 bin 682 TL paranın mülkiyeti kamuya geçirildi, dilencilik yapan yaşı küçük 87 çocuk ailelerine teslim edildi. Emniyet Genel Müdürlüğünden uygulamanın sonuçları ile ilgili yapılan açıklamada, 'Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca, 17 Mayıs günü, 81 ilde eş zamanlı olarak 'Huzurlu Sokaklar Uygulaması' başlatılmıştır. Emniyet, Göç İdaresi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve belediye başkanlıklarına ait 3 bin 216 karma ekip ve 10 bin 896 personelin katılımıyla, yurt genelinde, özellikle çocuklar başta olmak üzere vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda (trafik ışıkları, terminal, kavsak, park, bahçe vb.) denetimler yapıldı. Şehir merkezlerinde önceden tespit edilen noktalarda yapılan uygulama sonucunda; 41 bin 319 şahıs kontrol edildi, 141 aranan şahıs yakalanırken, 2011 şahıs hakkında adli/idari işlem uygulandı. Bu şahıslardan 159'unun Suriye uyruklu olduğu tespit edildi. 400 adet araç kontrol edildi, 87 araca 18 bin 649 TL ceza kesilerek 27 araç trafikten men edildi. 2 adet tabanca, 1 adet av tüfeği, 33 adet mermi, 9 adet kesici/delici alet, 2 adet kurusıkı tabanca, 16,72 gram uyuşturucu madde, 4 adet uyuşturucu hap, 75 adet kaçak sigara ve 18 kilogram kaçak çay ele geçirildi. Bin 867 şahsa 203 bin 503 TL idari para cezası kesildi. Dilencilik yapan şahıslar üzerinden çıkan 33 bin 682 TL paranın mülkiyeti kamuya geçirildi ve dilencilik yapan yaşı küçük 87 çocuk ailelerine teslim edildi' denildi.

Dilencinin üzerinden 14 bin lira çıktı !Dilencinin üzerinden 14 bin lira çıktı !

 

İHA