BTP Genel Başkanı Baş: ''Asgari ücreti 10 bin TL yapacağız''

BTP Genel Başkanı Baş: ''Asgari ücreti 10 bin TL yapacağız''

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş, Türkiye'de bugün olduğu kadar hiçbir dönemde bu kadar yolsuzluğun, şaibenin ayyuka çıkmadığını belirterek, ''Asgari ücreti 10 bin TL yapacağı'' dedi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, beraberinde partisinin Genel Başkan Yardımcıları Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Emre Polat, Ender Kalabulut ve İsmail Çetin'le birlikte Yeniçağ'ı ziyaret ederek, gazetemizin imtiyaz sahibi Ahmet Çelik ve medya grubunun yöneticileriyle görüştü.

Milli ve manevi değelerimize daima sahip çıkan Yeniçağ'ı her zaman ikinci adresleri olarak gördüklerini söyleyen BTP Genel Başkanı Baş, partisinin çalışmaları hakkında bilgi vererek, ülke gündemindeki neseleler hakkında görüşlerini açıkladı.

Türkiye'de dini konuların asıl kaynağından saptırıldığına dikkat çeken Baş, ''Dini meseleler, dini hizmetler asıl kaynağından saptırılarak İngiliz sermayesine teslim edilmiş vaziyette. Atatürk'ün yaptığı en büyük hizmetlerden biri, tekke ve zaviyelerin, çıkarılan bir kanunla kapatılmasını sağlamak olmuştur. Bu sayede, bize bugün yaşadığımız özgür ortamı sağlamış oldu.'' dedi. Atatürk'ün bu toprakların has değeri olduğunun altını çizen Baş, ''Atatürk'ü kasıtlı olatak yıllarca bu millete yanlış tanıttılar. Merhum genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş, 2017 yılında 'Hoşgeldin Atatürk' kitabı yayınlandıktan sonra Anıtkabir'e her kesimden ziyaretler arttı'' diye konuştu.

 30 yaşında olduğunu belirten Türkiye'nin en genç siyasi parti genel başkanı Hüseyin Baş, parti çalışmalarıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

''15 yaşından beri siyasetin içerisindeyim. Türkiye'nin en büyük yoğunsuzluğunu yaşıyoruz. Bu sebeple gençlere bu konuları anlatmayı hedef seçtik. Hiç kimse bu günkü iktidar kadar, Türkiye'nin insanlarından intikam alıcı şekilde davranmadı. Şimdi hem hırsızlık arttı hem zalimlik arttı. Parti olarak, Türkiye'de 74 ilde, 587 ilçede teşkilatlanmalarını tamamladık. Partimiz 2001'de kuruldu. Liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ı kaybettik. Çok büyük yıkım oldu bizim için ama çabuk toparlandık. Bu günkü siyaset dilini ben anlayamıyorum. Salgını fırsata çevirerek online olarak gençlerle buluşup bunu fırsata çevirdik. Biz siyasete yeni soluklar getiriyoruz. Bu yeni kuşağın dilini anlamak lazım. Hedefimiz ilk seçimlerde Meclis'teki sandalyelerde yerimizi almak.''

İttifaklar hakkındaki görüşü sorulan Baş, ''Biz kız eviyiz. Bizim siyasi partilerle temaslarımız sağlıklı. Her siyasi partiyle temasımız var. Geçmişte de oldu. Ancak Ak Parti'yle herhangi bir temasımız olmadı. Açıkçası, düşünmüyoruz da'' şeklinde konuştu.

"STEVE JOBS TELEFONDAN BİZİM KADAR PARA KAZANMADI"

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş daha sonra Yeniçağ Gazetesi'nin Youtube kanalı Yeniçağ TV'ye konuk oldu. Hüseyin Baş programda Yeniçağ Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Ahmet Yabuloğlu'nun gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. BTP'nin Atatürk ile aynı ideallere sahip olduğunu ifade eden Hüseyin Baş, "Atatürk bu ülke için savaştı ve bize bağımsız bir devlet bıraktı. Kurtuluş savaşını planlayan, düşünen tek kişi O. Buradan bir yol açıyor ve bir cumhuriyet kuruyor. Niye, bir ideali var? BTP de bunu söylüyor ve 'Türkiye bağımsız olmalı' diyor. İlk yıllarda sıkça söylediğimiz bir şey vardı ama artık vatandaşın bağışıklık sistemine işlediği için midir nedir, bunu artık söyleme gereği duymuyoruz. ABD'den, AB'den icazet alan siyasetçilerin bu ülkeye hiçbir faydaları olmaz. Biz bunu yıllarca söyledik ve hala aynı kanaatteyiz. Ülkenin içinden, vatandaşın kendisinden bir değerin bu ülkeyi yönetmesi lazım. Ancak o zaman yoksulluğu bitirirsin, ancak o zaman dertten anlarsın... Türkiye'deki problem bu esasında. Dolayısıyla BTP, fikirleri konjonktüre göre, ona buna göre değişen değil doğruyu ortaya koyan ve o doğruyu hayata geçirmek içim mücadele eden bir yapıdır. Merhum Prof. Dr. Haydar Baş böyle bir insandı" dedi.

 "HİÇ KİMSE BİZİM GİBİ EKONOMİYİ ELE ALMAZ"

BTP'nin diğer partilerden temel farkının Milli Ekonomi Modeli olduğunu ifade eden Hüseyin Baş, "Bütün dünyadaki sosyolojik ve ekonomik yapılanmalardan farklıdır bu. Hiç kimse bizim gibi ekonomiyi ele almaz. Bu modelin sahibi zaten Haydar Baş'ın kendisidir. Bu modelin içinde tam istihdam vardır, sürekli büyüme vardır, vatandaşlık maaşı vardır, ev hanımına maaş vardır..." dedi.

Ekonomi Modeli'ndeki gelir kaynaklarını da anlatan Baş şöyle devam etti; "Mesela senyoraj geliri; bunu ekonomistler çok iyi bilir. Yeraltı madenlerinin işlenmesi ve pazarlanması, yer üstü zenginliklerinin devreye konması ve vergi vardır. Ama der ki Milli Ekonomi Modeli, ' vergi bir ülkenin ayakta kalabilmesi için en az ihtiyaç duyduğu gelir kalemi olmalı.' Aksi halde devletin ne anlamı var ki... Vergi benim gözden çıkarabileceğim bir gelir, vergiye ihtiyacım yok. Benim elimde devlet gücüm varsa, bu kadar insan gücün varsa en büyük üretici, pazarlayıcı ve pazar ben olurum zaten. Devletin böyle bir kabiliyeti var."

"ASGARİ ÜCRETİ 10 BİN TL YAPACAĞIZ"

Hükümetin mevcut vergi anlayışını da değerlendiren BTP lideri şu örneği verdi; "3 çocuğunuz var siz evde otuyorsunuz ve çocuklara, ' siz çalışın bana getirin, ben evi kirasını ödeyeceğim, faturasını ödeyeceğim vs.' diyorsunuz. Çocuk bir süre sonra, 'baba sen ne işe yarıyorsun' demez mi? Asgari ücreti 10 bin TL yapacağız. Mesela biz ne için vergi ödüyoruz, yol yapılsın diye! Peki, biz bir daha yola neden para ödüyoruz. Çocuklarımız eğitim alsın diye vergi ödüyoruz. Eğitim anayasal bir hak. Gençler eğitim almaya başladıklarında bir daha para ödüyorlar."

"TÜRKİYE'DE DÜNYAYA GELDİM DİYE CEZAYA MI ÇARPTIRILIYORUM?"

geldiklerinden ilk yapacakları işin ÖTV'yi kaldırmak olacağını ifade eden BTP Genel Başkanı, "İlk yapacağım işlerden biri ÖTV'yi kaldırmak olacak. Üretmeyen, tüketmeyen, çalışmayan bir siyasi anlayışımız olduğu için her şeyi vergiye hapsediyorlar. Ben, ' vatandaşın cebindeki paraya ihtiyacımız yok' diyorum. Yüzde 220 ÖTV mi olur? Almanın 100 bin liraya bindiği araca ben niye 400 bin liraya biniyorum. Benim ne suçum var. Ben Türkiye'de dünyaya geldim diye cezaya mı çarptırılıyorum? Şimdi hükümetin uyguladığı sistematik bu. Buna gerek yok. Şimdi sen vatandaştan ÖTV'yi aldın, cebine koydun ve bununla ona hizmet edeceksin. Ben başka bir senaryo çizeyim. Bir bakkal açtın, tezgâh bomboş. Bu bakkal para kazanabilir mi? Ne yapması lazım. Tezgâhına mal koyması lazım, mala yatırım yapması lazım. Şimdi sen yönetici olarak, ' üretmeme gerek yok çünkü ben piyasada satılan cep telefonundan, arabadan zaten para kazanıyorum' diyorsun. Bu seni üretmekten alıkoyan el temel faktör oluyor" ifadelerini kullandı.

 "ÖTV DEVLETİ TEMBELLEŞTİRİYOR, ÜRETME KABİLİYETİNİ YOK EDİYOR"

ÖTV'nin devletin üretme kabiliyetini yok ettiğini belirten Baş şu dikkat çekici ifadeleri kullandı; "Vatandaş arabayı daha ucuza alsın diye ÖTV'yi kaldırmanın derdinde değilim, devlet üretken yapısına kavuşsun diye ÖTV'yi kaldıracağım. Çünkü bu bir hantallık getiriyor. Devlet hiçbir şey yapmadan kendi vatandaşından para kazanıyor. Bunu ortadan kaldırdığın zaman devlet, 'benim araba, telefon üretmem lazım' diyecek. Öyle bir düzen ki tarifeli yolcu uçaklarımızın yakıtlarında yüzde 18 ÖTV var ama zenginin özel jetinde yüzde 0 ÖTV var. Balıkçı teknesine, takasına mazot alırken yüzde 18 ÖTV ödüyor ama az ileride marinada zenginin yatı var üzerine Amerikan bayrağını çekiyor ve yüzde 0 ÖTV ödüyor. Zengin pırlanta alıyor yüzde 0 ÖTV veriyor ama biz gidiyoruz eşimize bir telefon alacağız ona yüzde 55 ÖTV ödüyoruz. Steve Jobs telefondan bizim kadar para kazanmadı. Adam dokunmatik telefonu icat etti bizim kadar para kazanmadı. Zihniyetin değişmesi lazım. Vatandaşın cebine bakan bir hükümet anlayışı ayakta kalamaz."

 

 

Yeniçağ