için kaldı

Büyükşehir Ramazan'a hazır

Büyükşehir Ramazan'a hazır

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı. Belediye, ramazanı dolu dolu geçirmek isteyen vatandaşlar için birçok etkinlik planladı.

Sokak iftarları, ramazan sohbetleri, tasavvuf konserleri, şiir dinletisi, söyleşi, orta oyunu, gölge oyunu ve tiyatro gösterilerini de içeren etkinlikler için yürütülen yoğun hazırlıklar tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi, ramazan programlarını bu yıl Masal Parkı’nda oluşturulan “Ramazan Sokağı” etkinlik alanında gerçekleştirecek. Belediye, Gazianteplilere iftar öncesi ile sonrasında, tasavvuf  konseri ve çeşitli kültürel etkinlikler sunacak.

Ayrıca mahalle ve köylerde kurulacak mobil sahnelerde de ilahi, tasavvuf müziği konserleri, orta oyunu ve sema gösterileri yapılacak.

Masal Parkı’nda Kuran’ı Kerim tilaveti, tasavvuf ve sema gösterisiyle start verilecek ramazan şenlikleri, ilerleyen günlerde Ender Doğan, Aykut Payam, Murat Doğru, Bekir Develi, Taha Ugurluel, Abdurrahman Önül ve Grup Dergah gibi daha birçok sanatçıların konserleri ile şiir dinletileri, söyleşi ve orta oyunuyla devam edecek. 

HEDEF 250 BİN KİŞİYE İFTAR

Öte yandan dört ayrı noktada Gaziantep Üniversitesi karşısı Ata Park içi, Şehreküstü ve Kayaönü İtfaiyesi içi ile Düztepe Hatici Karslıgil İlköğretim Okulu bahçesinde iftar çadırları kurularak vatandaşlara hizmet verilecek.

Ayrıca ramazan ayı içerisinde 12 mahallede yaklaşık 10 bin kişiye sokak iftarları verilecek. Onun yanı sıra aşevlerinde ramazan ayı boyunca 40 bin porsiyon yemek dağıtımı yapılacak.

7 taşra ilçesinde ramazan iftarları verilecek. Bunun yanı sıra yetim yoksul ailelere yönelik ziyaretler yapılacak.

Bu arada şehit aileleri, gazi, öksüz, yetim, engelli ve yaşlılara yönelik iftar buluşmaları gerçekleştirilecek.

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik 40 bin gıda paketi dağıtılması planlanan ramazan boyunca, iftar çadırlarında yaklaşık 250 bin kişiye iftar hizmeti verilmesi hedefleniyor.

ZABITA DENETLEMELERİNİ SIKLAŞTIRACAK

Bu arada Zabıta Daire Başkanlığı, Ramazan ayı boyunca denetlemelerini daha da sıklaştıracak.

Trafik Zabıta Şube Müdürlüğü ve Denetim Şube Müdürlüğü ile mobil ekipler şehrin huzur ve sükunet içerisinde bir Ramazan geçirmesi için 7-24 denetleme yapacak.

Ramazan ayı boyunca, toplu taşıma araçları denerlenirken, işporta ve seyyar satıcılığın yapılması engellenecek ve insanları iyi niyetinin istismar edilmemesi, çarşı, pazar, AVM’ler ve camilerde fırsatçılar ile dilencilere göz açtırılmayacak.

Ayrıca, gıda, sebze ve meyvelerin tezgahlara sağlıklı ulaşması ve vatandaşların güven içerisinde alışveriş yapması, kaldırımlar ve parkların halkın hizmetine sorunsuz sunulması, yüksek sesle müzik ile gürültü kirliliği yapanların engellenmesi ile kentin kirletilmemesi için  koruyucu ve önleyici tedbirlerini artıran ekipler, şehrin güven ve huzuru için kesintisiz hizmet verecek.