Denizli'deki mesaj dayağının görüntüleri ortaya çıktı
Üniversiteye giriş sistemindeki değişikliğin ayrıntıları belli oldu
Atatürk Havalimanı'nda akılalmaz ölüm !

Çelik'ten AB'li yetkililere sert mesaj !

AB Bakanı Ömer Çelik, HDP'ye yapılan operasyondan rahatsız olan AB'li yetkililere çok net mesaj verdi.

Çelik'ten AB'li yetkililere sert mesaj !
A+ A-

AB Bakanı Ömer Çelik, HDP eşbaşkanları ve bazı milletvekillerinin tutuklanmaları konusunda AB'den gelen tepkilere birliğin yetkilileriyle telefonla yaptığı görüşmelerde açıkça tepki gösterdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefonda görüştü. 

AB Bakanı Ömer Çelik ayrıca, AB Dönem Başkanı Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova’yı AB Bakanlığında kabul etti. 

Bakan Çelik, HDP milletvekillerinin gözaltına alınmaları ve bazılarının tutuklanmalarına ilişkin son gelişmeler hakkında Türkiye'nin hassasiyetlerini muhataplarıyla paylaştı.
 
Çelik, halkın iradesiyle seçilenlere saygının demokratik yaklaşımımızın temeli olduğunu ancak, teröre, şiddete ve silahlı eylemlere destek olanların seçilmişlik zırhına sığınarak, yargı sistemini tanımama ve her türlü hukuksuzluğu işleme hakkına da sahip olamayacaklarını belirtti.
 
YAPICI DİYALOG

Çelik, savunduğumuz ortak değerler olan hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları alanlarında Türkiye ve AB’nin daha güçlü dayanışma ve işbirliği içinde olması gerektiği görüşünde olduğumuzu, bu alanlarda AB ile her zaman güçlü ve yapıcı diyalog içinde olmak istediğimizi de vurguladı.
 
PKK PROPAGANDASI

söz konusu kişilerin üç kere ifade vermek üzere Savcılığa davet edildikleri halde, davete icabet etmediklerini, dokunulmazlıkları kaldırılan diğer tüm liderlerin ve milletvekillerinin ifade verdiklerini, ancak söz konusu siyasi partinin bu konuyu PKK adına siyasi propagandaya dönüştürmek istediğini, AB tarafından yapılan açıklamaları da bu amaçla kullandıklarını söyledi.
 
DENGELİ AÇIKLAMA YAPIN

Çelik, çeşitli olaylarda AB’nin eksik bilgi ile Türkiye Cumhuriyeti makamlarına yönelik tek taraflı çağrı yapmak yerine dengeli açıklamalar yapması gerektiğini ifade etti.
 
Çelik, AB makamlarının ayrıca bazı milletvekillerine Türk yargısına saygı duymaları, PKK’yı terör örgütü ilan etmeleri ve kınamaları yönünde güçlü mesajlar vermesi gerektiğini, bunu maalesef hiçbir zaman göremediğimizi, AB’nin PKK’nın propagandasına alet olmamasını beklediğimizi de vurguladı.
 
15 TEMMUZ'DA AYNI TEPKİYİ VERMEDİNİZ

AB Bakanı Çelik, son gelişmelerin ardından sesi çok yüksek çıkan Avrupa’daki bazı çevrelerin tepkisinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok zayıf kaldığını gördüğümüzü, bunun söz konusu çevrelerin Türkiye’ye yaklaşımı hususunda kamuoyumuzda ciddi soru işaretlerine yol açtığını dile getirdi.
 
Çelik, ayrıca, Belçika’da yerleşik PKK terör örgütüyle iltisaklı özel ve tüzel kişiler hakkında yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesinden duyduğumuz rahatsızlığı ve derin hayal kırıklığını da vurguladı.
 
Çelik, gelişmeler hususunda AB ile temas içinde olacağımızı, AB’nin ülkemizdeki gelişmeleri doğru anlaması ve dengeli tepkiler vermesi için diyalog kanallarımızın açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Milliyet