Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?
Suudi sözde din adamı: ''Tecavüzün sorumlusu kadınlardır''
AK Parti'de sıra Bakanlara mı geliyor ?

Chp Bursa Milletvekili Sarıbal:

"Ülkemiz tarımının bu sarmaldan kurtulabilmesi kendi insanlarımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin özgün toprak, iklim ve benzeri şartlarına uygun olarak planlanmış, emek ve üretim odaklı bir programın uygulanmasına bağlıdır"

Chp Bursa Milletvekili Sarıbal:
A+ A-

TBMM (AA) - CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Ülkemiz tarımının bu sarmaldan kurtulabilmesi kendi insanlarımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin özgün toprak, iklim ve benzeri şartlarına uygun olarak planlanmış, emek ve üretim odaklı bir programın uygulanmasına bağlıdır." dedi.

Sarıbal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), Türkiye'nin büyüme tahminleri noktasındaki açıklamalarını değerlendirdi.

Sarıbal, TÜİK verilerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değeri 2014 yılında 10 bin 395 dolar iken, 2015 yılında bu rakamın 9 bin 261 dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, "Böylelikle vatandaşlarımız 2015 yılında bin 134 dolar yoksullaşmış oldular." ifadesini kullandı.

Tarımsal katma değere yönelik değerlendirilmesinde ise önemli konulardan birinin tarım sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının 2002 yılında yüzde 12.2 iken 2015 yılında yüzde 9.1'e düşmesi olduğunu vurgulayan Sarıbal, şunları söyledi:

"AKP yetkilileri sürekli olarak Türkiye'yi Avrupa'nın birinci, dünyanın 7. büyük tarım ekonomisi haline getirdiklerini iddia etmişlerdir. Oysa kriz yılları dahil AKP öncesi ve sonrasında Türkiye'nin tarımsal katma değer bakımından dünya sıralamasındaki yeri değişmemiştir. Dünya Bankası tarafından yayımlanan son verilere göre Türkiye, tarımsal katma değer bakımından Pakistan'ın ardından dünyada 10. sırada yer almaktadır. 2015 yılında rekor denilen üretime karşılık 4.4 milyon ton buğday ve 1.5 milyon ton mısır ithal edilmiştir. 2.3 milyon ton soya ithalatı yapılmış olup bu tüm zamanların ithalat rekorudur."

Sarıbal, 2015 yılında gıda enflasyonunun yüzde 12'ye ulaştığını öne sürerek, "Ülkemiz tarımının bu sarmaldan kurtulabilmesi kendi insanlarımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin özgün toprak, iklim ve benzeri şartlarına uygun olarak planlanmış, emek ve üretim odaklı bir programın uygulanmasına bağlıdır." diye konuştu.