Erdoğan: ''Dedim ya; bir gece ansızın gelebiliriz, geliriz !''
Okulda 16 yaşındaki 2 erkek öğrenciye cinsel istismar
Başbakan: Vatandaş rahat olsun, savaşa girmiyoruz

CHP'den o suç duyurularına yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin suç duyurusunda bulunduğu bildiriye CHP'den yanıt geldi.

CHP'den o suç duyurularına yanıt
A+ A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti, CHP'nin dün yayımladığı 4 maddelik bildirinin ardından suç duyurusunda bulundu. CHP'den ise yanıt geldi.

CHP'nin dün yayımladığı Parti Meclisi bildirisinde "Cumhuriyet gazetesine yönelik dava sona erdirilmeli, basına, okullara, üniversitelere yönelik her türlü baskıya sonverilmeli" diyerek, HDP'li 10 milletvekilinin tutuklanmasının anayasaya aykırı olduğunu belirtmişti. Bildiride, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili de ifadeler yer almıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SUÇ DUYURUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Meclisi (PM) üyeleri hakkında, 6 Kasım'daki PM toplantısının ardından yayımlanan bildiride kullanılan ifadeler nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten suç duyurusunda bulundu.Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, CHP PM toplantısının ardından yayımlanan bildiride Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı "ağır hakarette bulunulduğu" bildirildi.

"CUMHURBAŞKANINA HAKARET"

PM toplantısının ardından yayımlanan bildirinin şikayete konu bölümlerine yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçunun işlendiği belirtildi. Suç duyurusunda, söz konusu bildiride yer alan, "FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray... ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir. Bu tehdit yurttaşlarımıza demokratik direnme hakkını da vermektedir." açıklamalarına karşılık, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak FETÖ elemanlarının devlet yönetiminin her kademesine yerleştirilerek, ülkemizi bilinçli ve planlı bir şekilde darbe ortamına sürüklemek, 'FETÖ ile mücadele' adı altında saray darbesi gerçekleştirmek, FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık etmek gibi akıl, izan ve insaf dışı suçlamalarda bulunulmuştur." ifadelerine yer verildi.

CHP adına yapılan açıklamanın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yeni ve haksız bir hakaret kampanyasının parçası olarak değerlendirildiği aktarılan dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, 29 Temmuz 2016'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nin açılışında yaptığı açıklama ile şahsına karşı her türlü hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affetmiş, davalarını geri çekmiş ve başta siyasetçiler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini, ülkemizin içinde bulunduğu hassas duruma uygun şekilde davranmaya davet etmiştir. Bu kapsamda yalnızca Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açılmış olan 19 tazminat davasından, 15 savcılık soruşturmasından ve 2 ceza davasından vazgeçmiştir. Bunun dışında başta CHP milletvekilleri olmak üzere birçok partili hakkında da dava ve şikayetinden vazgeçmiştir."

'SORUMSUZ VE DÜZEYSİZ MUHALEFET ANLAYIŞI'

Dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından milletin asgari müşterekte buluşması, birlik ve beraberliğin tahkim edilmesi, siyasi hayattaki asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle şahsına yönelik hakaretleri affetmesi ve tüm davalardan vazgeçmesine rağmen "sorumsuz ve düzeysiz muhalefet anlayışının" sürdürülmesinin hayretle takip edildiği belirtildi.
Suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Şüpheliler, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı paylaşımlarla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliği, saygınlığı ve itibarını hedef alarak atılı suçu alenen işlemiştir. Aleniyet, hakaret suçunun belirsiz sayıdaki kimse tarafından bilinip görülebileceği şekilde işlenmesidir. Basına yönelik yapılan açıklamayla, suça konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup, somut olayda suçun nitelikli hali olan ikinci fıkrasının uygulanması gerekir."

AK PARTİ'DEN DE SUÇ DUYURUSU

AK Parti de  CHP Parti Meclisi'nin açıkladığı bildiri hakkında suç duyurusunda bulundu. AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "CHP siyaseti değil terör örgütlerini, destekçilerini koruyan tutumuyla Türkiye partisi olup olmadığı konusunda kendisini tartışmaya açmıştır. CHP PM bildirisi baştan sona partimize,Cumhurbaşkanımıza,milletimize ve ülkemize yönelik hakaret ve iftiralarla, yalan beyanlarla doludur. CHP'nin PM bildirisine karşı AK Parti olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suçduyurusunda bulunulmuştur. CHP, terör örgütlerinin yanında, Cumhuriyetin ve halkın karşısında durdukça bu milletten gereken dersi almaya devam edecektir" dedi.

CHP'nin PM bildirisine karşı AK Parti olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suçduyurusunda bulunulmuştur.

CHP VE KILIÇDAROĞLU'NDAN YANIT GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun suç duyurusuna dair ilk açıklaması şöyle oldu: “İlk günden beri teröre yardım ve yataklık yapanların yargılanmasını istediğimizi hep dile getirdik. Kamuoyunca da bu bilinen bir gerçek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ülkede vatana ihanet edenlerin, terör estirenlerin yargılanmasını tıpkı bizim gibi istediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Hatta teröristlere kamyonlarla silah dağıtanların ve bunların eylemlerine göz yumanların da biran evvel yargılanmasını bekliyoruz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba suç duyurusuyla ilgili olarak konuştu. Ağbaba, "Çok iyi yapmışlar. Mahkemede hesaplaşmaktan memnun oluruz. Kim teröre destek veriyor tek tek mahkemede kanıtlarız. Kim IŞİD'e silah gönderdiyse, kim ambulans gönderip hastanede tedavi ettirdiyse kanıtlarız.  Daha düne kadar Amerika terörist diyene kadar, bunlara terörist diyemelenler bizi terörize etmeye çalışıyor. Ama bilsinler ki CHP onlara teslim olmaz.

CHP. Hala El Nusra'ya terör örgütü diyemeyen bir siyasi anlayışla karşı karşıyayız. CHP'nin geçmişi bellidir. Dün Kandil ile İmralı arasında aracılık edenler teröre destek vermiştir. Bugün Güneydoğu'da askerlerin ölümüne neden olan, şehirlere silahların yığılmasına göz yumanlar, ana caddelere bomba döşenirken valilere görmezden gelin talimatı verenler terör destekçisidir. Türkiye'yi Kabil'e Bağdat'a benzeten, her yerinde bombacı dolaşan bir ülke haline getiren anlayıştır teröre destek veren. Herkesin sicili ortadadır. Mahkemelerde her yerde hesaplaşmaya hazırız. Karşılarında öyle teslim olacak bir güç yok. Cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi korumak için ölüm dahi göze almış bir parti vardır karşılarında.  Hodri meydan, diyoruz. 15 Temmuz'da meclise bomba atanlar, insanlara sokaklarda kurşun atanların önünü açanlar, FETÖ’yü devlete yerleştirenler teröre destek vermiştir. Hala bakanlıklarda FETÖ var. FETÖ'nün olmadığı tek yer siyaset! Buna kargalar güler" dedi.