CHP'den İstanbul'daki ''sahte seçmen'' iddialarına madde madde yanıt geldi

CHP'den İstanbul'daki ''sahte seçmen'' iddialarına madde madde yanıt geldi
Güncelleme:

AK Parti, İstanbul'un Büyükçekmece İlçesi'ndeki seçimlere "usulsüzlük" iddiasıyla itiraz etmişti, Emniyet de tek tek adres tespitine başlamıştı. CHP'li Muharrem Erkek Büyükçekmece'de aslında ne olduğunu madde madde açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Büyükçekmece'ye il ve ilçe dışından taşınan kişilerin ikamet adresi olarak anaokulu, TIR garajı, boş arsalar, inşaatların gösterildiğini söylemesi sonrasında Emniyet inceleme başlattı. 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının taşındığı iddiaları üzerine polis, adres kayıt incelemesi yapmaya başladı. AK Parti , CHP’nin kazandığı Büyükçekmece’de seçimin iptal edilmesini istemişti.

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise, madde madde Büyükçekmece’de neler olduğunu anlattı. CHP’li Erkek, 24 Haziran 2018 seçimlerinde ilçede kayıtlı seçmen sayısının 172 bin 351 olduğunu, 31 Mart 2019’da ise 174 bin 661 olduğunu ifade etti. Aradaki farkın sadece 2 bin 310 olduğunu ifade eden Erkek, bunların 760’ının ilk kez oy kullanacak gençler olduğunu belirtti ve “Seçilen başkan yaklaşık 4200 farkla seçilmiştir. Artış ve oy oranı ilişkisi ortadadır” dedi.

Muharrem Erkek Büyükçekmece’de neler olduğunu madde madde şöyle anlattı:

“1-AK Parti'nin Büyükçekmece'de seçimlerin iptali talebi, demokrasi ve hukuk ayıbıdır. Niye mi? Tek tek açıklayalım. A. Seçmen kütükleri çeşitli aşama ve itirazlarla 31 Ocak'ta kesinleşti. Bu arada itiraz hakkı vardı. B. Bahsi geçen kişi 18 Ocak'ta tutuklandı.

2-C. Seçmen listesine itiraz sürecinde CHP ve AK Parti yaklaşık 3 bin seçmene itiraz etti. D. Tutuklanan kişinin işlem yaptığı 354 kişinin de içinde bulunduğu 745 seçmenin kaydı donduruldu. E. Bunlar 31 Ocak'tan önce, askı sürecinde yapıldı, listeler kesinleşti.

3-F. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ilçede kayıtlı seçmen 172.351, 31 Mart 2019'da ise 174.661'dir. Aradaki fark 2310. Bunların 760'ı ilk kez oy kullanacak gençlerdir. G. Seçilen başkan yaklaşık 4200 farkla seçilmiştir. Artış ve oy oranı ilişkisi ortadadır.

4-H. Seçmen kütüklerinin kesinleşmesinden 2 ay sonra seçim yapılmıştır. Bu arada neredeydiniz. Büyükçekmece ve İstanbul kaybedilince FETÖ tarzı kumpaslarla bu işi çözebileceğinizi mi sanıyorsunuz.

5-Seçim Kurullarına baskı kâr etmeyince seçmenlere baskı yapılıyor. Demokrasiye daha fazla zarar vermeyin!”

Seçiniz...