CHP'li başkan adayına hapis cezası

Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün Avcılar’da düzenlenen protestolarda olası hak ihlallerine karşı hukuki destek vermek üzere olay yerine giden Turan Hançerli'ye hapis cezası verildi.

CHP'li başkan adayına hapis cezası
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün Avcılar’da düzenlenen protestolarda olası hak ihlallerine karşı hukuki destek vermek üzere olay yerine giden Turan Hançerli, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkez yöneticisi avukat Gökmen Yeşil ve avukat Zülfikar Erden’e ‘‘Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etme’’ ve “Polise mukavemet”suçundan hapis cezası verildi. Yargılanan avukatlar kararı istinaf mahkemesine taşıdı. 1 yıl 8 ay hapis cezası verilen avukat Hançerli, yerel seçimlerde CHP’nin Avcılar Belediyesi başkan adayı olarak yarışacak.

Gezi Parkı Direnişi döneminde Okmeydanı’nda polis tarafından gaz fişeğiyle vurulan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın yaşamını yitirdiği gün, Avcılar Gezi Dayanışması, Marmara Caddesi’nde protesto eylemi yaptı. Avukatlar Gökmen Yeşil, Zülfükar Erden ve Turan Hançerli de olası hak ihlallerine karşı hukuki destek vermek üzere olay yerine gitti. Polis, yürüyüşe izin vermeyerek, eylemcilere gazla müdahale etti. Bazı göstericiler gözaltına alındı. Müdahaleden iki buçuk yıl sonra, üç avukat dahil 9 kişi hakkında iddianame düzenlendi. Avukatlara atılı suçun, görev suçu kapsamında olmadığını savunan savcı, bu nedenle Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alınmasına da gerek duymadı. Küçükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava da ise 4 Ekim 2015’de karar verildi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, mahkeme verdiği kararda avukatlar Gökmen Yeşil ve Turan Hançerli’ye ‘‘gösteri ve yürütüş kanununa muhalefet etme’’suçlamasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yargılanan avukatların duruşma esnasındaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme indirim yaparak cezayı 1 yıl 3 aya indirdi. Yeşil ve Turan’a “Polise mukavemet” suçlamasıyla da 5 ay hapis cezası verildi. Hapis cezasının ertelenmesine karar veren mahkeme sanık avukatların 2 yıl denetime tabi tutulmasına hükmetti. Avukat Zülfükar Erden’e de aynı suçlamalardan aynı oranda ceza verilirken hükmün açıklaması geri bırakıldı.

GAZ KAPSÜLÜNE TEKME

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, avukatlar Gökmen Yeşil ve Turan Hançerli’nin, ihtara rağmen yürüyüşe geçen grubun içerisinde bulunduklarının tespit edildiği öne sürülürken, Yeşil’in ayrıca, güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında koşarak yerdeki yeni atılmış gaz kapsülünü ayağı ile tekme atarak, görevli çevik kuvvet ekibine doğru fırlattığının görüntülendiği belirtildi. Avukat Erden’e ise Marmara Caddesi ve Namık Kemal Caddesi kesişimin de bulunan AKP’ye ait seçim karavanı devrildiği sırada, karavanın yanındaki grubun içerisinde bulunduğu kaydedildi.

Cumhuriyet

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News