CHP'nin hedefindeki seçmen kitlesi belli oldu

CHP'nin hedefindeki seçmen kitlesi belli oldu
Güncelleme:

CHP'nin, anketlere göre tüm seçmenin yüzde 30’unu oluşturan ‘kararsız’ seçmenin peşine düştüğü ifade edildi. Kulislere dayandırılan habere göre CHP’liler, ev ziyaretleriyle kararsızların oyuna talip olacak.

Erken seçim çağrısı yapan CHP'nin, herhangi bir partiye sıkı sıkıya bağlı olmayan ve anketlere göre tüm seçmenin yüzde 30’unu oluşturan 'kararsız' seçmeni ikna etmek için harekete geçtiği belirtildi.
Milliyet gazetesinden Mehtap Gökdemir'in haberine göre CHP, yapacağı ev ziyaretleriyle hem yaşayan ve kayıtlı seçmen sayısını karşılaştıracak ve sanal/yığma seçmeni belirleyecek hem de kararsız seçmenin oyuna talip olacak.

CHP tarafından 2 Haziran’da teşkilatlara gönderilen yazıda “Ülkemiz mevcut iktidar tarafından yönetilememekte, maalesef savrulmaktadır. Türkiye’nin istikrarı, huzuru ve krizleri aşması noktasında erken seçim ihtiyacı acildir” denilmişti.

Erken seçim her an olacakmış gibi çalıştıklarını ifade eden CHP kaynakları, “Şu anda iki çalışma üzerinde duruyoruz. Birincisi sokak örgütlenmesi ve ev ziyaretleri, ikincisi sandık güvenliği” ifadesini kullandı.

CHP’nin çalışmasına göre herhangi bir partiye sıkı sıkıya bağlı olmayan seçmen oranının yüzde 30 olduğunu belirten kaynaklar, CHP’nin hedefinde bu 'kararsız seçmenin' yer aldığına işaret ediyor.

‘Kararsızlar odakta'

CHP başlattığı sokak örgütlenmesi çalışması ve ev ziyaretleriyle seçmen sayısı ile konutta yaşayan seçmen sayısının uyumlu olup olmadığına bakacak, sanal/gerçek olmayan seçmen ya da yığma seçmen olup olmadığını kontrol edecek.

CHP, ev ziyaretlerinde seçmenleri, eğilimlerine göre “oy verecek”, “kararsız”, “oy vermeyi düşünmeyen” şeklinde gruplandıracak. Kararsız seçmenler yapılacak çalışmaların odağına alınacak.

'Taban ihmal edilmemeli'

CHP’nin teşkilatı için hazırladığı slaytlarda da ikinci ve daha sonra yapılacak ev ziyaretlerine ilişkin, “Çalışmanın odak noktası artık herhangi bir partiye sıkı sıkıya bağlı olmayan kararsız seçmenler olmalıdır” talimatı yer aldı. CHP, “Bize oy verecek seçmenlerin de ihmal edilmemesine özen gösterilmeli” uyarısını da yaptı.

CHP teşkilatına verdiği eğitimde 'beden dilinin' önemine vurgu yaparken, iletişimde etkileyiciliği 'sözcüklerin' yüzde 7 ila 10, 'ses tonunun' yüzde 30 ila 38, 'beden dilinin' ise yüzde 55 ila 60 oranında artırdığını belirtiyor.

(Kaynak)