için kaldı

Cizre'de dağ kadrosu liderleri iddiası

Cizre'de dağ kadrosu liderleri iddiası

Cizre'de bir binada PKK'nın dağ kadrosunun liderlerinin olduğu iddia edildi.

Cizre'de yaralıların mahsur kaldığı iddia edilen binayla ilgili güvenlik güçlerine ulaşan yeni bilgiler var. CNN Türk'ün iddiasına göre terör örgütünün üst düzey isimlerinin telefon ve telsiz görüşmelerini çözen güvenlik güçleri binada örgütün dağ kadrosu liderlerinden biri kadın, iki kişinin saklandığı istihbaratını aldı. Buna göre terör örgütü, binada bulunan diğer kişilerin canları tehlikeye de atılsa, bu iki teröristi binadan çıkararak Avrupa'ya kaçırmayı hedefliyor. Sırp keskin nişancılarla ilgili de çok özel bilgilere ulaşıldı.

Cizre'de yaralıların mahsur kaldığı iddia edilen binayla ilgili, güvenlik güçlerinin ulaştığı son bilgiler dikkat çekici. 

Çünkü bu bilgiler arasında Avrupa'dan Kandil'e, Kandil'den Cizre 'ye ulaşan telefon ve telsiz görüşmeleri var.
 
Bölgedeki emniyet ve  güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kandil ve Avrupa arasında telefon görüşmesi tespit edildi. Sabri Ok'un Cizre'ye ve o binaya yönelik talimatları çözümlendi. 
 
Bu görüşmelere göre binada örgütün dağ kadrosundan lider seviyesinde iki önemli ismin bulunduğu ortaya çıktı. Kod adları Mamo ve Rozan  olan biri kadın, iki terörist.
 
"Avrupa'ya gönderin" talimatı
 
Güvenlik güçlerinin hazırladığı rapora göre, telefon görüşmesinde Sabri Ok bu iki teröristin binadan mutlaka sağ olarak çıkarılması ve Avrupa'ya gönderilmesi talimatını verdi; "bunun için ne gerekiyorsa yapılsın" dediği de kayıtlara geçti. 
 
Bu gelişme üzerine güvenlik güçleri, söz konusu bina etrafında çemberi daralttı.
 
Edinilen bilgiye göre binada 30, çevredeki 7 binada da 30 olmak üzere bölgede 60 silahlı terörist var. 
 
Bölgedeki güvenlik kaynakları söz konusu binanın uzun süredir gizli revir olarak terörist tedavisinde kullanıldığını da belirtiyor.
 
Bunun yanı sıra, binanın uzun süredir mühimmat ve bomba yığınağı yapılan bir depo olarak kullanıldığı bilgisi de var.
 
Binaya 150 metre mesafede 15 ambulans tutuluyor. Güvenlik güçleri, "size zarar verilmeyecek ambulanslara binin" çağrılarına binadan ateşle karşılık verildiğini belirtiyor.
 
Sırp paralı terörist
 
Öte yandan, binada terör örgütünün gençlik yapılanmasında bulunan 2 YDG-H'linin teslim olmak istediği ancak teröristlerin buna izin vermeyerek iki genci infaz ettiği de gelen bilgiler arasında.
 
Bir başka bilgi de Diyarbakır'dan...
 
Terör örgütünün keskin nişancı olarak Sırp paralı teröristleri tuttuğu Adli Tıp'ta ortaya çıktı.
 
Vurulan bir keskin nişancının Sırp olduğunun belirlenmesinin ardından yaralı olarak ele geçirilen bir başka nişancının da Sırp olduğu belirlendi. 
 
Yaralı Sırp teröristin, para karşılığı PKK'lılarla birlikte çatıştığı öğrenildi. Sırp teröristin sorgusu Diyarbakır'da sürüyor.