Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Darbe girişimini eniştemden öğrendim''

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Darbe girişimini eniştemden öğrendim''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El-Cezire televizyonunda 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirirken şoke eden bir ayrıntı paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Cezire'ye yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişimini ilk olarak eniştesinden öğrendiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu devam ederken, toplantıya ara veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Cezire’ye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

4 günlük bir tatil için Marmaris’e gitmiştim ve oraya gittikten sonra darbe girişimiyle ilgili haber bana ulaştı. Gerekli kişileri haberdar ettik ve burada bir basın açıklaması yaptık. Halkımızın endişeye kapılmamasını istedik. Tabi ki Türk halkından meydanlara çıkmasını ve demokrasiye sahip çıkmasını istedik. Ve Türkiye’de yüzde 52’lik bir oranla hükümeti seçmiş halk da sokağa döküldü ve yapılan haince darbe girişimine karşılığını verdi.

Size darbe haberi nereden geldi? MİT’in 4 saat önce haber aldığına dair bilgi geldi.

Bana eniştem söyledi ama başta inanmak istemedim. Sonrasında istihbarat teşkilatı ve farklı kaynaklardan doğrulandıktan sonra orada ben ve enerji bakanı gerekli adımları atarak Dalaman’a hareket ettik.İstanbul’da da bazı sıkıntılarla karşılaştık. Alçak uçuş yapan F-16’ları duyduk ama on binlerce kişinin sokaklara döküldüğünü de gördük. Her şeyi kontrol altına almaya çalıştık. Ondan sonraki sürece yönelik adım attık. 12 saat içerisinde işi kontrolümüz altına aldık.Bu gelişmelerle birlikte de bizler bir şeye çok dikkat ettik.  Gezi olaylarında daha önce edinilmiş tecrübelerimiz var, bu değerlendirmenin neticesinde Birinci Ordu komutanımızın yaptığı açıklama. Ardından savcılarımızın açıklamaları süreci kontrol altına almaya çok yardımcı oldu.

image1-(1).jpg

"İSTİHBARAT ZAAFI OLDUĞU ORTADADIR"

Ordunun içerisinden bu kişilerin ne kadarının organize olduğu belli değil ama bunların azınlık olduğunu biliyoruz. Öylesine olayların bir daha yaşanmaması için gereken önlemleri aldık. Doğru bir haber alma olsa, tabii ki böyle bir olay yaşanmazdı. İstihbarat zaafı olduğu açık. Dünyanın dört bir yanında haber alma servislerinde böyle zaafiyetler yaşanabilir.

İstihbarat nasıl önceden müdahale edemedi ?

"Bunun bir istihbarat zaafı olduğu ne yazık ki ortada. Güçlü bir istihbarat olsaydı bu Fethullah terör örgütü olmazdı. Dünyada en güçlü istihbarat örgütünün dahi zaafları vardır. Tabii bunları minimize etmek çok önemli. Hem istihbarat örgütünün çok daha güçlü olması ve buna göre adımı atmak gerekir. Ama ben şunu görüyorum istihbaratta teknolojiden öte insani istihbaratın çok daha önemli olduğunu görüyorum, dolayısıyla bu adımları çok güçlü bir şekilde atmak lazım. Ben şu anda bu darbe girişiminin basıtırlmasının bir son olduğunu kabul etmiyorum, bundan sonraki süreçte kendilerine göre farklı planları olabilir. Ne kadar farklı planı olursa olsun şunu bilmek lazım. Devlet milletiyle el ele olduğu sürece bunlara yol vermez, millet devletine sahip çıkmıştır. Tankalar netice alamamıştı, tankalrın karşısında milletin duruşu çok önemliydi."

Eğer bu darbeyi görmediyseniz bu kadar binlerce insanı nasıl bir anda bulabildiniz ?

"Geçmişe yönelk elimizde birçok süpheliler var, ama yasalar birçok şeyi engelleyince bu darbe girişiminin içerisinde bunların olduğunu, aktif rol oynadığını görmek ve bütün igili kurumların da bu kişilerle ilgili nereden bunların bağlantıları var bu bağlantılar belliydi zaten. İstihbaratın elinde bunlara yönelik bilgiler vardı. Şimdi bu bilgiler düzenlenerek öne sürüldü. Bunları şu an yargı gözaltında almış olduğu insanlarla yaptığı sorgulamada emniyet milli İstihbarat çok daha yoğun bir çalışmayla bu adımları atıyor.

İnsani istihbaratla da ciddi bilgiler akmaya başladı. Şu an itibariyle 9.004 gözaltı var, 1.933 tutuklu var. Tabii ki bu gözaltı ve tutuklularla birlikte bitti mi bu iş? Hayır bitmedi, ben inanıyorum ki gözaltına alınanlar ve tutuklananlar daha birçok isim verecekler.

Biz bir demokratik hukuk devletiyiz, yasalar çerçevesinde yargı çalışmalarını sürdürüyor. İtirafçılar çıkmaya başladı. Birçok isimleri veriyorlar ki bunlar Pensilvanya'daki terör örgütünün başıyla bağlantıları çok daha açık net çıkmaya başladı"

ABD ve Batı sizi demokratik olmamakla suçluyor. Buna yanıtınız nedir ?

"Benim söyleyeceğim tek şey var, kısa bir süre içerisinde Fransa'daki terör eylemeleri karşısında Fransa'nın aldığı tavırları bir kenara koymak mümkün mü?  Hepsinden öte orada da üç ay önce bir OHAL ilan edildi, ardından bir üç, ardından bir üç ay daha. Niye? Ülkenin huzuru için. Bu darbeye teşebbüs bir suç mudur değil midir, suçtur. Bunun faillerini yakalamak kimin görevidir ? Devletin görevidir. Kime teslim eder? Yargıya teslim eder. Yargı suçlu bulduklarını gereği neyse gereğini yapar.

Fransa Dışişleri Bakanı şahsımla alakalı böyle bir değerlendirme yaptıysa çok büyük yanlış yapmış, o bir defa işine baksın. Demokrasi dersi almak istiyorsa gelsin bizden alsın. Roman vatandaşları Fransa'dan gönderirken insan hakları noktasında ne denli sağlıklı düşündüklerini ortaya koymuşlardır. Türkiye üç milyon Suriyeliyi Iraklıyı misafir eden ülke konumundadır. Bize kimse ders vermesin. Biz şu an sadece darbeye kim karışmışsa onları alıyoruz. Devlet yapması gerekeni yapıyor."

Türkiye'de taraflar kutuplaşmıştı. Şimdi birlik görüyoruz. MHP, CHP, HDP, STK'larla hep birlikte darbeye karşı çıkıyor.  Bu fırsatı kullanacak mısınız ?

"Bizler işbirliğinden uzak bir hareket değiliz. Bizlere hareket edenler kendilerinde bu hakkı buluyor. Müsaade etsinler bizim de eleştiri hakkımıza saygı duysunlar. Biz her şeyi hukuk içeirsinde hareket etmek zorundayız. Tankların altında ezilerek ölenler var. 1500 yaralı var.  Nasıl oluyor da bu insanlar hala 'Erdoğan diktatördür demokrat değildir' gibi yaklaşımları yapıyorlar. Bu ülkemizin milletimizin ortak bir sorunudur. Kaldı ki ben milletin cumhurbaşkanıyım. Hepsiyle bir araya gelmek benim için bir şereftir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta Rus uçağının düşürülmesinde FETÖ'nün rolü olup olmadığıyla ilgili soruya da cevap verdi.

Erdoğan "İnanıyorum ki yargı da bununla ilgili bir şüphe duymuş olacak ki bu pilotlar göz altına alındı" ifadesini kullandı.

Hatırlanacağı gibi Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu "emri bizzat ben verdim" demişti.

Rus uçağını düşüren iki pilotun gözaltına alındığı haberini aldık.

"Herhalde yargı bununla iglili bir şey duymuş olacak ki onları da gözaltına aldı....

Davutoğlu o dönem bana verdiği röpörtajda sınıra yaklaşanlar için açık bir emir olduğunu söylemişti. Eğer öyleyse şimdi niye gözaltına alındılar ?

"Şu an da hava sahasına girişleriyle ilgili bir sıkıntı yok. Hava sahası ihlalinde de uyarılar kendilerine yaşıldığı halde uyarılara rağmen geçiş var. Sorgulamaları yapılırken yakın bir zaman içerisinde meydana çıkar. Belki de bunlarla hiç bağlantısı yok ama Pensilvanya ile bağlantısı olabilir bu kişilerin. Bunun özellikle Rus uçaklarıyla bağlantılı olduşuna dair şu anda bizim elimizde bilgi yok. Bu kişiler bu darbe girişiminde bulunduklarına göre kendi askerine milletine vatandaşına, meclisine bombalayacak kadar ileri gidenlerdir. Cumhurbaşkanı Külliyesi'ni  bombalayacak kadar ileri gidenler aynı şekilde bunları yapanlardan her şey beklenir. Tankla kendi vatandaşının üzerine gitmek suretiyle bunları yapanlar var."

"Sonunda helikopterle Türkiye'den Yunanistan'a kaçıyor. Bunların çok garip bir yaklaşımları var, din anlayışı da çok farklı. Bir örnek vereceğim size. Pensilvanya'daki terörist başıyla ilgili yaklaşımları 'O bize şah damarından daha yakındır". Allah'tan başka şah damarındna yakın hiçbir güç hiçbir varlık olamaz."

"Biz hukuk çerçevesinde yapılması gereken neyse hunların yapılmasını istiyoruz. Biz demoratik parlamenter sistemden de asla taviz vermyoruz vermeyeceğiz. Milletin huzuru için de yapılması gereken neyse yapacağız"