Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'nın yardımcısını görevden aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'nın yardımcısını görevden aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevden alındı. Meşe’nin yerine ise Doç. Dr. Tolga Tolunay atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı atama kararları, Resmi Gazetede yayınlandı.

Atama kararlarına göre, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri gereğince görevden alınarak yerine Doç. Dr. Tolga Tolunay atandı.

Prof. Dr. Emine Alp Meşe
Doç. Dr. Tolga Tolunay

DOÇ. DR. TOLGA TOLUNAY KİMDİR ?

 Sağlık Bakan Yardımcılığı görevine getirilen Tolga Tolunay hakkında ise Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda şu bilgiler yer alıyor:

"1977 yılında Kilis’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 1995 yılında Gaziantep Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2004-2009 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitimini tamamladı. 2010-2014 yılları arasında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Uzman Doktor olarak çalıştı. Aynı hastanede 2014-2018 yılları arasında Başhekim Yardımcısı olarak görev yaptı.

2018 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi kadrosuna Yardımcı Doçent olarak atandı. 2019 yılında Doçent unvanını aldı.

Doç. Dr. Tolunay’ın uzmanlık alanları; biyomekanik, omurganın klinik biyomekaniği, implant tasarımı ve ortopedik tümör cerrahisidir.

TİTCK İleri Tedaviler ve Greft Danışma Komisyonu Üyeliği, TÜBİTAK TEYDEB USETEG Çağrı Programı Danışma Kurulu Üyeliği ve KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı Komisyon Üyeliği yapan Doç. Dr. Tolga Tolunay, 2016 yılından beri bilimsel komisyonlarda görev almaktadır.

TÜBİTAK’ta proje hakemlikleri ve proje izleyicilikleri gibi bilimsel faaliyetlerde bulunmuş; ayrıca kendisinin de birebir dâhil olduğu projelerde danışman ve araştırmacı olarak görev almıştır.

Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi ve 70’in üzerinde bilimsel çalışması bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası kitap bölüm yazarlıkları vardır. Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü bildiriler sunmuştur.

Tescilli 4 adet Uluslararası Patenti ve 2 adet Ulusal Patent/Faydalı Model’i bulunmaktadır. 3 adet Ulusal Patenti ise tescil aşamasındadır. Bu patentlerin tamamı tıbbi cihazlar üzerinedir.

2020 yılının Ağustos ayında TİTCK Başkanlığı görevine atanmıştır.

İngilizce bilen Doç. Dr. Tolga Tolunay, evli ve 2 çocuk babasıdır."

 

DİĞER ATAMALAR

Tarım ve Orman Bakanlığında açık bulunan Personel Genel Müdürlüğüne ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Dinç atandı. Atamanın, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri gereğince yapıldığı aktarıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında açık bulunan Tabii Kaynaklar Daire Başkanlığına Leman Çetiner atandı. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğünde açık bulunan Genel Müdür Yardımcılığına Bora Ülker göreve getirildi. Yapılan atamaların 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğünde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine ise 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 8'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince Zafer Turut atandı. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü 1'inci Hukuk Müşaviri Ayşegül Seyfeli görevden alınarak yerine Murat Örgen atandı.

Büyükelçi atamaları

Büyükelçilerin görev değişikliği ilişkin atama kararları da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 10 büyükelçi merkeze çekildi, 13 ülkeye yeni büyükelçi atandı.

Karara göre;

- Azerbaycan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Büyükelçisi Erkan Özoral,

- Polonya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Tahsin Tunç Üğdül,

- Myanmar Birliği Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Deha Erpek,

- Hindistan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar,

- Kongo Demokratik Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Salih Boğaç Güldere,

- Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Can Dizdar,

- İtalya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Murat Salim Esenli,

- Irak Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Fatih Yıldız,

- Tayland Krallığı nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Evren Dağdelen Akgün, merkeze alındı.

- Azerbaycan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Cahit Bağcı,

- Polonya Cumhuriyeti nezdinde, Kırgız Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat,

- Kırgız Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Ahmet Sadık Doğan,

- Myanmar Birliği Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Ali Sait Akın,

- Sierra Leone Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Ekonomik İkili İşler Genel Müdür Yardımcısı Sibel Erkan,

- İspanya Krallığı nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Dış Politika, Analiz ve Eşgüdüm Genel Müdürü Burak Akçapar,

- Burkina Faso nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Nilgün Erdem Arı,

- Hindistan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Fırat Sunel,

- Kongo Demokratik Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Mehmet Munis Dirik,

- Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Amerika Genel Müdür Yardımcısı Turgay Tunçer,

- İtalya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü Ömer Gücük,

- Irak Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Güney,

- Tayland Krallığı nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Protokol Genel Müdür Yardımcısı Serap Ersoy atandı.