Davutoğlu: Görevimiz bakanı değil Türk Lirası'nı korumak

Davutoğlu: Görevimiz bakanı değil Türk Lirası'nı korumak

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, piyasadaki hareketliliğe ilişkin ''Bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, sizin ve bizim göreviniz Türk lirasını korumak'' dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Alanya ilçe 1'inci Olağan Kongresi'ne katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"Ben Başbakanlığı devrettiğimde dolar 2.85'ti"
Alanya'ya gelirken Toros Dağları'ndan Akdeniz'e indiklerini söyleyen Davutoğlu, "Maalesef Türk lirası da düşmekte olduğu zirvelerden bir kademe daha aşağıya düştü. Ben Mayıs 2016'da Başbakanlığı devrettiği zaman dolar 2.85'ti. Şimdi 7.30'da tutmaya çalışıyorlar. 4 yılda Türk lirası yüzde 155 değer kaybetti. Seçilmiş son Başbakanı yerinden etmek için ayak oyunları çevirenlerin bu yüzde 155'lik değer kaybı nereden geldi diye hesap vermesi lazım" dedi.

"Millete karşı ihanet içindeler"
Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne ilişkin Davutoğlu, "Bize takdim ederken dediler ki 'Türk ekonomisi uçacak, etkin kararlar alacağız, Merkez Bankası kontrolümüze geçecek.' Ne oldu? 2018'ten bu yana 2 yılda Türk parası yüzde 60 değer kaybetti. Allah aşkına, Türk lirasına dünya piyasasının aksine bu değeri kaybettirenlerin Türkiye'ye yeniden itibar kazandırmaları mümkün mü? Türk lirasını bugün bu seviyeye düşürenler milli ekonomiden bahsedemezler, millete karşı bir ihanet içindedirler. Önce onlar hesap versin" diye konuştu. 

"Görevimiz Türk Lirası'nı korumak"
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak için sosyal medyada başlatılan destek kampanyasını hatırlatan Ahmet Davutoğlu, "Neymiş, emperyalistlere karşı Hazine ve Maliye Bakanı'nı koruyacakmışız. Bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, sizin ve bizim göreviniz Türk lirasını korumak" diye konuştu. 

AK Parti'den Bakan Albayrak'a istifa çağrılarına yanıtAK Parti'den Bakan Albayrak'a istifa çağrılarına yanıt