Demirel'in evinde sürpriz görüşme

Kongreye hazırlanan Demokrat Parti’de sürpriz bir buluşma gerçekleşti.

Cindoruk ve Yılmaz, Demirel’le Güniz Sokak’taki evine giderek kongre sürecini masaya yatırdı. Görüşmenin ardından Cindoruk ve Yılmaz “Aday değiliz” mesajı verdi

Seçim arifesinde süvari değişikliğine hazırlanan DP, kongre tarihini 15-16 Ocak 2011 olarak belirledi. Başkanlık Divanı’nda alınan bu karar yarın toplanacak GİK’in onayına sunulacak. Eski Başbakan Tansu Çiller’in aktif siyasete geri dönüp dönmeme konusunda net kararını açıklaması için “GİK’te kongre tarihinin netleştirilmesi” şartı nedeniyle, GİK kararının ardından gözler Çiller cephesine çevrilecek. DP tabanının heyecanla beklediği bu süreçte, dün Güniz Sokak, sürpriz bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile DP Milletvekili eski Başbakan Mesut Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Güniz Sokak’taki evinde biraraya geldi.

Edinilen bilgiye göre DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Güniz Sokak zirvesi öncesi topladığı DP Başkanlık Divanı’nda, Yılmaz’ın Demirel’den görüşme talebinde bulunduğunu, Demirel’in de kendisinin de bu görüşmeye katılmasını istediğini söyledi. Cindoruk’un, Genel Başkan Yardımcılarına “Merkez sağın, merkez partimizin geleceği, kongre ve seçime yönelik politikalar konusunda görüş alışverişinde bulunacağız” bilgisini verdiği öğrenildi.

Demirel’in Güniz Sokak’taki konutunda saat 16.30’daki görüşmeye ilk olarak Hüsamettin Cindoruk geldi. Cindoruk, Türkiye’nin seçim sürecine girdiğini ve görüşmenin bu yönde olacağını belirtti. Mesut Yılmaz’ın DP Genel Başkanı olacağı yönündeki iddialar için ise Cindoruk, “böyle bir şeyin söz konusu olmadığını” vurguladı. Cindoruk’un ardından Güniz Sokak’a gelen Mesut Yılmaz, “davete icabet ederek geldiğini” söyledi. Yılmaz da DP’ye genel başkan olacağı yönündeki iddiaları yalanladı. Demirel, Cindoruk, Yılmaz zirvesi yaklaşık 2 saat sürdü.

“Tarafsızlık” güvencesi

DP lideri Cindoruk görüşmenin ardından VATAN’ın sorularını yanıtlarken, Başkanlık Divanı’nın 15-16 Ocak’ta kongre kararını aldığını, bu kararın 16 Aralık’ta toplanacak GİK’te de karara bağlanacağını söyledi. Cindoruk, “Bu konuda Mesut Bey ile birlikte Sayın Demirel’e bilgi verdik. Önemli düşüncelerini aldık. Bu DP için bir atılım kongresi olacak. Çok faydalı bir görüşme oldu” dedi. Cindoruk, “DP liderliği için Mesut Yılmaz’ın ismi geçiyor, ayrıca sizin de yeniden aday olabileceğiniz konuşuluyor” anımsatması üzerine, “Biz limitimizi doldurduk” diyerek, hem kendisinin hem de Yılmaz’ın kongre Genel Başkanlığa aday olmayacağı mesajını verdi.

Cindoruk, “Kongreye kısa süre kalmasına karşın kamuoyuna yansımış bir aday ismi yok” anımsatması üzerine de, “Neden olmasın? Sayın Tansu Çiller ve Sayın İlhan Kesici’nin isimleri telaffuz ediliyor” dedi. Cindoruk ardından da DP Genel Başkan adaylığını düşünenlere “İsteyen gelsin aday olsun. Kendi aralarında demokratik bir şekilde yarışsınlar. Biz taraf tutmayacağız” sözleriyle kongrede parti yönetimi olarak tarafsız kalma güvencesi verdi.

CHP kongresine yönelik “çarşaf liste” tartışmalarına da gönderme yapan Cindoruk, “Bizim kongremiz herkese açık. Üstelik bizde çarşaf yorgan kavgası da olmaz” diye konuştu. DP lideri, Çiller ve Kesici’nin ada olmaması olasılığının anımsatılması üzerine ise, “Kongre çalışmalarını sürdürür ve bir Genel Başkan seçer. Bizim çok kıymetli arkadaşlarımız var” değerlendirmesini yaptı.

Vatan / Şebnem Hoşgör