Demirtaş’a holter cihazı takıldı

Demirtaş’a holter cihazı takıldı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı ziyaret eden HDP Milletvekili İpekyüz, “Demirtaş’a holter cihazı takıldı, sonuçlar bekleniyor” dedi. Genel Merkez’in hastalıktan geç haberdar olmasına ise “Demirtaş, kamuoyu bilsin istemedi” diye konuştu

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın geçen hafta bilincinin kapanması ve buna rağmen hastaneye götürülmemesi gelişmelerinin ardından HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz Edirne’ye giderek Demirtaş ile görüştü.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre HDP’li İpekyüz, genel sağlık durumunun iyi olduğu açıklanan Demirtaş'a kalp ritmi ve tansiyonunu takip etmek için holter cihazı takıldığını bildirdi. Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin BirGün'e değerlendirmelerde bulunan İpekyüz, cihazın ölçümleri sonucunda Demirtaş'a kalp ve damar rahatsızlığı teşhisi konulması halinde müdahale edileceğini bildirdi. İpekyüz, “Demirtaş'a bu hafta başına kadar tek müdahale cezaevi doktoru tarafından yapılıyor. Önceki gün sevk edildikten sonra kalp ritmi ve tansiyonu takip eden holter cihazı takılıyor. Diğer muayenelerin sonuçları ise normal çıkıyor. Morali çok iyi ama holter testinin sonucu henüz kesinleşmedi" dedi.

Demirtaş'ın neden HDP Genel Merkezini ve kamuoyunu bir hafta boyunca bilgilendirmediğine de açıklık getiren İpekyüz, "Bu konuyu sayın Demirtaş'a sordum. Kendisi, cezaevlerinde çok daha kötü durumda hasta tutuklular olduğunu ve kendi durumunu öne çıkarmasının bu tutuklulara haksızlık olacağını belirtti" diye konuştu.

Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, HDP'nin bu olaydan haberdar olmadığını vurgulayan bir açıklama yayımladı. HDP’nin eleştirilmesinin doğru olmadığını ifade eden Demirtaş, “HDP Genel Merkezinin, bizden kaynaklı olarak durumdan geç haberi olmuştur. Partimizin böylesi konularda duyarsızlığı söz konusu bile olamaz” dedi.

CEZAEVİNE SÜRE TANIDIK

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Kahraman, “Bu hadise, Çarşamba ve Perşembe ziyaret olmadığı için biz avukatları tarafından duyulmadı” dedi. Kardeşi Aygül Demirtaş’ın, Selahattin Demirtaş ile Cuma günü görüştüğünü hatırlatan Kahraman, “Cezaevi idaresi Aygül Hanım’a güvenlik noktasında bazı sıkıntılar yaşadıklarını ve o nedenle gerekli ayarlamaları yapıp götüreceklerini beyan etti. Bizim için de Aygül Hanım için de doğru olan şey bir an evvel Demirtaş’ın hastaneye götürülmesi için bir miktar cezaevi idaresine süre tanımaktı” şeklinde konuştu. “Fakat hafta sonu bu gerçekleşmeyince artık iş farklı bir boyuta geldi” diyen Kahraman, son olarak “O yüzden kamuoyu ile paylaşma gereği duydu Aygül Hanım” ifadelerini kullandı.

Birgün