Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: Türkiye, Tecrübelerini Uluslararası Toplumla Paylaşmayı Sürdürecek

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili "Kırım Tatarlarının Yarımada'daki...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: Türkiye, Tecrübelerini Uluslararası Toplumla Paylaşmayı Sürdürecek
A+ A-

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili "Kırım Tatarlarının Yarımada'daki mevcudiyetinin ve meşru haklarının korunmasını her şartta desteklemeye devam edeceğiz" dedi. Bilgiç, Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nun Eşbaşkanlığının Fas'a devredilmesine ilişkin ise "Terörizmin farklı türleriyle mücadele eden Türkiye, tecrübelerini uluslararası toplumla paylaşmayı sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin askıya alınmasına ilişkin soruya, "Rusya Federasyonu tarafından işgal ve sonrasında yasadışı şekilde ilhak edilen Kırım'daki "Kırım Rus Yönetimi" Savcılığı, Kırım Tatarlarının meşru temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi'nin (KTMM) faaliyetlerini yasaklamak amacıyla bir dava açmıştır. İşgal şartlarında yürüyen bu dava henüz karara bağlanmamış olmakla birlikte, KTMM'nin aşırıcı bir örgüt olmakla suçlandığı ve mahkemenin dün (13 Nisan) aldığı bir ara kararla dava sonuçlanana dek KTMM'nin faaliyetlerini durdurduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu dava sürecini, Yarımadadaki fiili makamların, Kırım'ın asli unsuru olan Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve sindirme faaliyetlerinin yeni bir halkası olarak görmekteyiz. Fiili yönetimin adalet kavramı ve insan haklarına aykırı bu tasarrufunun hedef aldığı Kırım Tatarlarının Yarımada'daki mevcudiyetinin ve meşru haklarının korunmasını her şartta desteklemeye devam edeceğiz" yanıtını verdi.

TERORİZMİN FARKLI TÜRLERİYLE MÜCADELEMİZDEKİ TECRÜBELERİ PAYLAŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nun Eşbaşkanlığını Fas'a devretmemize ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: "Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nun (TMKF) kurulduğu 2011 yılından bu yana Eşbaşkanlığını yürüten Türkiye, Forum'un Lahey'de 13 Nisan günü düzenlenen toplantısında eşbaşkanlığını Fas'a devretmiştir. Türkiye, TMKF'nin eşbaşkanlığını dört yıl süreyle ABD ile, daha sonra altı aylık bir dönemde Hollanda ile birlikte yürütmüştür. Farklı bölgelerden 29 ülke ve Avrupa Birliği'nin bir araya geldiği 30 üyeli TMKF, kuruluşundan bu yana terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi yolunda en önemli referans noktalarından birine dönüşmüştür. Değişen terör tehdidine karşı yeni fikirler ve önlemler geliştirilmesi ve ilave kaynaklar oluşturulması amacıyla öncü rol oynayan Forum, Yabancı Terörist Savaşçılar sorunuyla mücadele gereğini de uluslararası gündeme taşımıştır. Radikalleşmenin önlenmesi de, günümüzün çözümler üretilmesi gereken önemli meselelerinden biri olarak, Forum'un çeşitli etkinlikleriyle ağırlıklı olarak ele aldığı bir konuyu teşkil etmiştir. Türkiye, kuruluşunda öncü rol oynadığı ve çeşitli toplantılarına ev sahipliği yaptığı TMKF'ye aktif katkıda bulunmayı önümüzdeki dönemde de sürdürecektir. Ayrıca TMKF altında faaliyet gösteren Afrika Boynuzu/ Yemen Çalışma Grubu eşbaşkanlığını AB ile birlikte 2017 sonuna kadar devam ettirecektir. On yıllar boyunca terörizmin farklı türleriyle mücadele eden ve önemli deneyimleri bulunan Türkiye, tecrübelerini uluslararası toplumla paylaşmayı sürdürecektir."