Dünya basını Erdoğan için ne dedi ?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından tekrarlanan İBB Başkanlığı seçimlerini Ekrem İmamoğlu kazandı. Dünya basını seçimi kaybeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın durumunu böyle yorumladı.

Dünya basını Erdoğan için ne dedi ?
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçları, dünya basınında yer almaya başladı.

Yenilenen İstanbul belediye seçimlerinde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferi dış basında geniş yankı buldu. 

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberinde Cumhur İttifakı adayı AKP’li Binali Yıldırım’ın kaybetmesine işaretle bu gelişmenin “Erdoğan için büyük bir yenilgi” olduğu yorumu yapıldı. İngiliz Independent gazetesi muhalefetin adayının, Erdoğan’ın iktidardaki partisine şiddetli bir yenilgi yaşattığına işaret etti. Guardian gazetesindeki kimi yorumlarda AKP’nin ikinci kez sandıkta kaybetmesiyle erken seçim ihtimalinin gündeme gelebileceğine vurgu yapıldı. ABD’de Washington Post’un haberinde seçim sonucunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi gücünü tüketmeye başladığının bir işareti olarak değerlendirilebileceği yorumu yapıldı. CNN International haber sitesi manşetten duyurduğu İstanbul seçim sonuçları için “Erdoğan’a büyük darbe” ifadesini kullandı. New York Times ise Erdoğan’ın İstanbul’u kaybetmesinin siyasi kariyerinin en büyük yenilgisi olduğu değerlendirmesinde bulundu. 

‘Bozgunla sonuçlandı’

Alman Bild gazetesi, “Erdoğan için hezimet” başlığını attı. Gazetenin intenet sitesinden yayımlanan haberde, “Muhalefet adayı İmamoğlu açık ara kazandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kader seçimi’, büyük bir bozgunla sonuçlandı” yorumu yapıldı.

Die Welt gazetesi internet sitesinden “Erdoğan’ın seçim fiyaskosu: İmamoğlu zaferi için ‘yeni bir başlangıç’ dedi” başlığıyla duyurdu. Frankfurter Allgemeine Zeitung, haberi “Erdoğan’ın AKP’si, İstanbul’da ikinci yenilgisini aldı” başlığıyla gördü. Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Niels Annen, Twitter hesabından Ekrem İmamoğlu’nu etiketleyerek “Tebrikler İmamoğlu, Türk demokrasisi için güzel bir gün” paylaşımı yaptı. 

Fransız Le Monde gazetesi, “Türkiye’nin en zengin ve en kalabalık kenti olan İstanbul’u kaybetmek, Erdoğan için büyük bir ciddi bir başarısızlık” yorumuna yer verdi. İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberinde Erdoğan’ın ağır bir yenilgiyi uğradığı belirtilirken Türkiye demokrasinin İstanbul sayesinde büyük bir zafer kazandığı vurgusu yapıldı. 

‘Ankara değişebilir’

Reuters ajansı yenilginin Ankara’da kabinede değişikliğe, dış politikada kimi düzenlemelere yol açabileceğini savundu. Erken seçim olasılığına işaret edildi.

Financial Times, Erdoğan’ın siyasi bir kumar oynadığını ve bunun geri teptiği yorumu yaptı. Seçimleri “ikinci kez kaybetmenin” Erdoğan için büyük bir darbe olduğu görüşü aktarıldı.

BBC

İngiliz yayıncı kuruluş BBC İstanbul için yenilenen belediye başkanlığı sonuçlarına göre iktidar partisi AK Parti'nin İstanbul'un kontrolünü kaybettiğini yazdı.

Yayınlanan haberde BBC "Bu seçim Erdoğan için kilit önemde bir sınav" dedi.

GUARDIAN

Bir diğer İngiliz yayıncı Guardian, bu seçim sonuçlarına göre ikinci kez İstanbul'u kaybetmenin Ak Parti için utanç verici olduğunu yazdı.

Guardian haberinde "Bu seçim sonuçlarının Erdoğan'ın partisi AK Parti'nin geleceği için dramatik sonuçları olacaktır" yorumunda bulundu.

HAARETZ

İsrail menşeli yayın kuruluşu Haaretz, Millet ittifakının, Mart ayında sürpriz şekilde kazanan adayı İmamoğlu'nun ikinci kez zafer kazandığını yazdı. Haaretz bu seçim sonuçlarına göre Erdoğan'ın "bozguna uğradığını" yazdı.

NEW YORK TIMES

ABD'li yayıncı kuruluş The New York Times Türk seçmeninin seçimlerin tekrarlanma kararının ardından Erdoğan'a 'fırça attığını' söyledi.

WASHINGTON POST

ABD'li yayıncı kuruluş Washington Post, İmamoğlu'nun, Erdoğan'ın 'tüm azmine rağmen' zafer kazandığını söyledi. Bu sonuçlara göre iktidar partisin net şekilde gerilediğini söyledi.

Al ARABIYA

Suudi Arabistan menşeli yayıncı Al Arabiya Erdoğan'ın adayı Binali Yıldırım'ın yenilgiyi kabul ettiğini yazdı. Yıldırım'ın açıklamalarını aktaran yayıncı kuruluş İmamoğlu'nu tebrik eden Yıldırım'ın açıklamalarına yer verdi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News