E-parti Eş Genel Başkanı Halıcı'dan "Kimlik Bilgileri Chp Teşkilatından Sızdırıldı" İddialarına Yanıt (Ekiyle Birlikte Yeniden)

2011 yılında CHP'de Bilişimden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Emrehan Halıcı, e-Parti Eş Genel Başkanlığı görevi ile "Kimlik bilgilerinin...

E-parti Eş Genel Başkanı Halıcı'dan "Kimlik Bilgileri Chp Teşkilatından Sızdırıldı" İddialarına Yanıt (Ekiyle Birlikte Yeniden)
A+ A-

2011 yılında CHP'de Bilişimden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Emrehan Halıcı, e-Parti Eş Genel Başkanlığı görevi ile "Kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması" na ilişkin basın açıklaması yaptı. Başbakan Davutoğlu'nun "Kimlik bilgileri CHP teşkilatından sızdırıldı" iddialarına cevap veren Halıcı açıklamasında, "50 milyona yakın vatandaşımızın kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması çok vahim bir konudur ve ciddiyetle ele alınıp sorumlularının bulunması ve cezalandırılması gerekir. 2011 yılında "Seçim Güvenilirliği"ni sağlamak amacıyla e-Seçmen uygulamasını başlatmıştık. Ayrıca iyi niyetle bir uyarıda bulunmak isterim. Hükümet yetkililerinin önlem olarak YSK'nın siyasi partilere seçmen bilgilerini vermemesini önermeleri çok yanlıştır" dedi.

Elektronik Demokrasi Partisi (e-Parti) Eş Genel Başkanı Emrehan Halıcı "Kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması" na ilişkin yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması ile ilgili basında çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamayı yapmaya gerek duydum. 2011 yılı seçimlerinden önce "hayali seçmenlerin olduğu, ölülere oy kullandırtıldığı, yaşamadıkları binalarda seçmen olarak gözükenlerin bulunduğu" gibi konular tartışılıyor, seçimlerde hile yapılacağı kuşkusu ağırlık kazanıyordu. Bu nedenle 2011 yılında "Seçim Güvenilirliği"ni sağlamak amacıyla e-Seçmen uygulamasını başlatmıştık. Bu hizmeti parti ayırımı gözetmeksizin tüm vatandaşların kullanımına açmıştık. Ancak bir vatandaşımızın şikayetçi olarak dava açması nedeniyle YSK'dan gelen istek üzerine biz de uygulamayı o dönem kaldırmıştık. Yargılanmamın devam ettiği bu şikayet dışında büyük ilgi ve takdir gören bu uygulamamızın benzerleri daha sonra diğer partiler ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından da kullanılmaya başlandı. Sayın başbakanın kastettiği dava eğer bu ise, bunun vatandaşların kimlik bilgilerinin sızdırılması konusuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bizim vatandaşlarla paylaştığımız bilgiler (diğer siyasi partilerin ve YSK'nın paylaştıkları gibi) sadece sorgulamayı yapan kişinin seçmen olup olmadığı, hangi sandıkta oy kullanacağı ve ikamet ettiği yerde başka hangi isimlerin seçmen olarak gözüktüğü ile sınırlıdır. Oysa şu an basında ve kamuoyunda tartışılan kimlik bilgileri vatandaşların MERNİS projesindeki tüm bilgilerini kapsamaktadır. 50 milyona yakın vatandaşımızın kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması çok vahim bir konudur ve ciddiyetle ele alınıp sorumlularının bulunması ve cezalandırılması gerekir. Ayrıca iyi niyetle bir uyarıda bulunmak isterim. Hükümet yetkililerinin önlem olarak YSK'nın siyasi partilere seçmen bilgilerini vermemesini önermeleri çok yanlıştır. Şeffaflığı ve denetimi ortadan kaldıran böyle bir durum seçimde hile tartışmalarını yeniden gündeme getirir. Yapılması gereken, YSK'nın şeffaflaşma konusunda atmakta olduğu olumlu adımları desteklemek ve gerekli teknolojik önlemleri almaktır."