için kaldı

ERDOĞAN: ''CHP'Lİ EREN ERDEM BİR HAİNDİR''

ERDOĞAN: ''CHP'Lİ EREN ERDEM BİR HAİNDİR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarları kabulünde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

7 Haziran - 1 Kasım sürecinde yaşananları gördük. Bunu bizzat ben de gördüm. Bürokratik oligarşi ülkelerin felaketidir. Millete daha iyi hizmet verecek sistemi kurmak için yeni anayasa ve başkanlık sistemi diyoruz.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri madem ki bugün başkanlık sistemiyle yönetiliyor, demek ki burada bir özellik var. Öyleyse biz bundan niye korkuyoruz, niye çekiniyoruz, niye kaçıyoruz? Dert başka. Bu konuda karar merci önce TBMM, ardından milletimiz olacaktır. Ama artık milletimizin de açık ve güçlü bir talebi haline gelmiş olan bu konuya meclisimizin, mecliste temsil edilen siyasi partilerimizin daha fazla duyarsız kalamayacağı kanaatindeyim. Siz muhtarlarımızdan da bu meseleyi hem milletimiz hem de tüm partilerden siyasetçiler nezdinde gündeme getirmenizi, düşüncelerinizi kendileriyle paylaşmanızı bekliyorum.

Rusya, belki karakutuyu deşifre edemedi ama bu olay ülkemizdeki pek çok olayı deşifre etti. Balkan Harbi sırasında, Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin zihniyetinin temsilcileri bugün ne diyor biliyor musunuz: Erdoğan haklı çıkacağına Putin haklı çıksın düşüncesiyle ortaya döküldüler.

Kendi ülkesinin karşısında İran varsa İran, Rusya varsa Rusya'nın yanında olan bu isme ana muhalefet partisi genel başkanı da sahip çıkıyor. Milletimi yedirmem diyor. Yedirmem dediği milletvekili dün, "İran ile Türkiye karşı karşıya gelirse İran'ın safında yer alırım" diyen bir hain. Aynı kişi Gezi olaylarında en başta yer alıyordu. Bugün de kendi ülkesinin teröristlere sarin gazı sattığı iftirasını dile getirerek ihanetini katmerleyen bir karanlık adam. Bu karanlık adamı milletvekili yapan, şimdi de arkasında duran bir genel başkan, bana göre aynı yolun yolcusudur.

Şimdi bu zat, esnaftan sorunlarını kendisine mektup yazmasını istemiş. Bu çağrıyı olumlu buluyorum. Ben de milletimin bu zata mektup yazmasını istiyorum. Milletimizi nasıl sefalete mahkum ettiğini anlatmaya çağırmasını istiyorum. Hatta babanızdan kalma nüfus kağıtları varsa, o ekmek almak için beklenen karnelerin fotokopilerini de gönderseniz çok isabetli olur. Bu zatın niçin kendi doğduğu topraklardan utandığının sorulmasını istiyorum. Bu zatın partisine terör örgütü mensuplarını nasıl milletvekili adayı yaptığının izahının verilmesini talep edilmesini istiyorum. Hiç ümidim yok ama bu mektuplar o zata kendi gerçek durumunu anlama, sorgulama fırsatı verebilir. Demokrasi güçlü muhalefetle güç kazanır ama bu tür muhalefetle zafiyet bulur. Ben bu üsluptan onlar adına utanıyorum.

Bu sözlerimin Cumhurbaşkanın tarafsızlığıyla bir ilgisi yoktur. Bu zatın, eskiden beri şahsıma yönelik terbiyesizliğini de, kendisini bildiğim için önemsemiyorum. Dünkü yaptığı konuşma, yenilir yutulur gibi değildir.