Erdoğan ayrı, Albayrak ayrı söyledi, çiftçi yine ortada kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kanunsuz faiz uygulaması ile ilgili soru önergesine verdiği cevap tepkilere yol açtı.

Erdoğan ayrı, Albayrak ayrı söyledi, çiftçi yine ortada kaldı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki kanunsuz faiz uygulaması Meclis gündemine taşındı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuyla ilgili soru önergesine verdiği cevap, çiftçiye verilen değeri bir kez daha gözler önüne serdi.

Albayrak, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığını belirterek, düşük faizli tarımsal kredi kullanamayacaklarını açıkladı. Bu açıklamayla, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye karşı uygulanan kanunsuz faiz sorununu çözmek için hükümet nezdinde herhangi bir çalışma yapmadığı ortaya çıkarken, Bakan Albayrak’ın, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yönelik ‘tarımsal üretici ya da çiftçi değildir’ şeklindeki açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile de çelişti.

BAKANLAR KURULU KARARLARI ORTADA!

İndirimli tarımsal krediler Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçiye sadece Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılıyor. Yani Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçi kuruluşu olduğu Bakanlar Kurulu kararıyla da ortaya konmuş durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu kararlarını yok sayarak “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi değildir” şeklinde bir açıklama yapması manidar bulundu.

CUMHURBAŞKANI BAŞKA ŞEY BAKAN BAŞKA ŞEY SÖYLÜYOR

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre; Bakan Albayrak’ın, Tarım Kredi Kooperatifleri için ‘tarımsal üretici ya da çiftçi değildir’ şeklindeki açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile de çelişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Mart ayında Beştepe’de yapılan ‘Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Buluşması’nda Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ülkemizin en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu belirtmişti.

“EN BÜYÜK ÇİFTÇİ KURULUŞU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söylemişti:

 “Tarım Kredi Kooperatifleri gönüllü katılıma, demokratik denetime, işbirliğine ve toplumsal sorumluluğa dayalı hep daha iyisini gerçekleştirmek için çalışan yapısıyla çiftçilerimize hizmet veriyor. Bugün bu kuruluşumuz binlerce kooperatifi, yüz binlerce ortağıyla ülkemizin en büyük çiftçi kuruluşu durumundadır.”

Milli Gazete

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News