Erdoğan imzaladı, İstanbul'un bir Hazine arazisi daha imara açıldı

Erdoğan imzaladı, İstanbul'un bir Hazine arazisi daha imara açıldı
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, içinde ormanlık alanların da bulunduğu Şile Çaybaşı’ndaki Hazine arazisini yapılaşmaya açan plan değişikliğine onay verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, içerisinde ormanlık alanların da bulunduğu Şile Çaybaşı’ndaki 29 bin metrekare büyüklüğündeki Hazine arazisini yapılaşmaya açan plan değişikliğini onayladı. 

Arazi, önceki imar planlarında spor ve turizm tesis alanı olarak ayrılmıştı. Onaylanan plan değişikliği ile bölgedeki villalara komşu arazinin büyük bir kısmı yüzde 30 yapılaşmalı 2 katlı konut alanı olarak tanımlandı. 

 Maliye Hazinesi’ne ait olan ancak özelleştirme kapsamına alınan, İstanbul Şile Çayırbaşı Mahallesi 643 parseldeki arazi ile ilgili yapılan imar planı değişikliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Söz konusu arazi, Özelleştirme İdaresi tarafından geçen yıl, yaklaşık 25 milyon TL muhammen bedel üzerinden satılarak özelleştirilmek istenmiş ancak satış yapılmamıştı.

Geçen yıl özelleştirilemeyen arazinin imar planı değiştirildi. Önceki planlarda, 29 bin metrekarelik arazinin yaklaşık 19 bin metrekaresi TT2 rumuzlu turizm tesis alanında, yine yaklaşık 5 bin metrekaresi spor tesis alanında, geri kalanı da yol, park ve konut alanında kalıyordu. Özelleştirme İdaresi’nin yaptığı plan değişikliği ile arazinin büyük bir kısmı yüzde 30 yapılaşmalı 2 katlı konut alanına alındı. Arazinin geri kalan kısmı belediye hizmet alanı, park ve yol alanı olarak ayrıldı.

 Söz konusu parselin bitişiğinde bahçeli havuzlu “Soytez Vadi Evleri” isimli villalar bulunuyor. Söz konusu villalar, 2012 yılında ortalama 300 bin TL üzerinden pazarlanmıştı. Dolar kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre her bir villanın fiyatı yaklaşık 3 milyon TL ediyor. 

 

ANKA