ERDOĞAN, MUSTAFA SARIGÜL BELGELERİNİ AÇIKLADI

Başbakan Erdoğan, CHP'ye "açıklamazsanız ben açıklarım" dediği Mustafa Sarıgül belgelerini açıkladı.

ERDOĞAN, MUSTAFA SARIGÜL BELGELERİNİ AÇIKLADI
A+ A-

İstanbul'da aday tanıtım töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, ''Elimde CHP'nin, Şişli Belediyesi'ne ilişkin iddialarla ilgili kurulan komisyonun hazırladığı 57 sayfalık rapor var. CHP'nin raporuna göre Şişli'de kaçak inşaatlara göz yumulmuş. Belediye başkanı baş sorumludur. Bunu kim diyor komisyon diyor'' dedi.

Erdoğan, Mustafa Sarıgül ile ilgili ortaya attığı iddiları belgeleri ile açıkladı:

''İBB Başkan adayınızın dosyasını açıklayın yoksa ben açıklayacağım dedim. İki gündür hiç cevap yok.

erdogan1.jpgElimde CHP'nin hazırlamış olduu Kasım ayında yayınlanan Şişli Belediyesi'ne ait araştırma komsiyonunun raporu var. Altında da kendi elemanlarının imzaları var. Mehmet Ali Özpolat, İsmet Atalay, Sırrı Özbek İstanbul milletvekilleri.

Çalışmayı bunlar yapmış. Birinciyi açıkladım.

Elimde CHP'nin, Şişli Belediyesi'ne ilişkin iddialarla ilgili kurulan komisyonun hazırladığı 57 sayfalık rapor var. Birincini açıkladım.

erdogan2.jpgİkinci yapı ruhsatı üzerinde çok sayıda yolsuzluk ve usulsüz oynama yapılmış.

Aldıkları parayı da borç olarak aldığını söylüyorlar dışarıda bir mühendislik bürosu üzerinden.''

11 YIL ÖNCEKİ DOSYA

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı belgeler 2004 yılında dönemin CHP Genel Başkanı Denz Baykal zamanında hazırlanan dosyalardı.

Ayrıca dosyalarda yer alan 24 iddiadan 23'ünden de Mustafa Sarıgül yargı kararıyla aklanmıştı.

Canlı yayında doya kapağını ve imzaları gösteren Başbakan Erdoğan raporun içeriği hakkında ise herhangi bir açıklama yapmadı.

as.gifErdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

''Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu hizmetimize devam edeceğiz. İstanbul sadece bir şehir değildir. İstanbul hakikati, felsefesi ve kimliği olan bir şehirdir. İstanbul medeniyetler inşa edecek birikimleri olan bir şehirdir.

İstanbul şehirlerin annesidir. İstanbul'a hizmetkar olmak öyle bir büyük makamdır ki bu yüce makama ulaşmak için İstanbul'un felsefesini anlamak gerekir. Fethi ve Fatih'i anlamayanlar İstanbul'a hizmet edemezler. İstanbul'un minarelerini, türbelerini, makberlerini bilmeyenler, sokaklarının konuştuğu dili anlamayanlar İstanbul'a hizmetkar olma şerefine nail olamazlar. İstanbul'da sadece batıya ve doğuya bakanlar yanılır. İstanbul'da yalnızca bir kesime hitap ederler. İstanbul tüm sakinlerine eşit mesafede durabilen bir şehirdir. İstanbul omurgalıdır, dik duran bir şehirdir.

İstanbul'u zaman zaman anlamayan başkanlar da oldu. İstanbul'un o dönemde nasıl zulme uğradığını sizler de yaşadınız. Hatırlayın o günleri, İstanbul susuzdu. hava kirliliğinden geçilmiyordu. Biz geldik, İstanbul'a temizlik geldi. İstanbul hava kirliliğinden temizlendi. İstanbul yeşillendi. Çöp dağlarından İstanbul'u tertemiz hale getirdik.

Susuz İstanbul suya kavuştu. Bir taraftan denizin altından, dağları delerek İstanbul'a suyu getirdik. Birileri bulutlara yağmur bombaları atarak su getirecekti. Yalova'dan tankerlerle su taşıyacaktı, olmadı. Çünkü CHP zihniyetinin olduğu yer kuraktır, kirlidir. O zihniyetin olduğu yerde bereket yoktur. Biraz sonra size bazı belgeleri açıklayacağım.

‘ARTIK KAPICI DA ARABA ALABİLİYOR’

Bu da zenginlikle ilgili bir şey. Artık kapıcı da, bir odacı da araba alabiliyor. Bu durumu ortaya koyuyor, refah seviyesi yükseldi. 2015’te Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açacağız. Bugüne kadar memuruna, işçisine maaşını veremeyen iktidarlar vardı. Biz şimdi bu yatırımları yapabiliyoruz, sıkıntımız yok. 3. havalimanını yapıyoruz çünkü artık ihtiyacımızı diğer havalimanları karşılamıyor. 3. köprüyü de devletin kasasından para çıkmadan yaptırıyoruz. Önümüzdeki yıl açacağız.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A İSTANBUL'DA COŞKULU KARŞILAMA - FOTO-GALERİ

'BİR ANLIK İHMALE BİLE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK'

11 yılın en önemli seçimine giriyoruz. Bir anlık ihmale bile tahammülümüz yok. İki ay boyunca bütün İstanbul'u kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Bütün İstanbul ile yüz yüze görüşmek zorundayız. Bizim seçim stratejimiz gönülden gönüle irtibat kurma üzerine inşa edilmiştir. Kampanya için elimizdeki tüm imkanları kullanacağız.

Ama hepsinden çok gönlümüzü ortaya koyacağız. Bizde proje var. Muhalefetin anlatacak hiçbir eseri yok. Projelerimiz bu seçimde de bizim avantajımız olacak. Sağlıkta, eğitimde, adalette, emniyette, ulaşımda, tüm alt yapı üst yapıda, enerjide anlatacaklarımız var. Bütün bunların yanında gıdada,tarımda,sosyal yardımda, düşmüşün yanında oluşumuz, yoksuzlukla, yoksullukla, yasaklarla ilgili anlatacaklarımız var.

Başbakan'a Fenerli karşılama | Haber3 Video | Sitene Ekle

'O SLOGANI ASLA UNUTMAYIN'

Gezi olayları sırasında Kadıköy'de eylem yapanlar o gün duvara bir slogan yazdılar. Bunu asla unutmayın. Neydi o slogan: 'Zulüm 1453'te başladı.' CHP zihniyeti budur. Ecdadını zulmeden olarak görenlerin bu şehre vereceği hiçbir şey yoktur. Ben bu haince sloganın üzerinde durmayacağım. Gezi olaylarında da 17 Aralık operasyonunda da bir şeyin hesapları görülmek istendi.

22971571.jpg
İşte Başbakan Erdoğan'ın sözünü ettiği o slogan...

'MİLLİ KURUMLARIMIZ HEDEF ALINDI'

Gezi olaylarında Taksim Platformu 3. köprüye, Kanal İstanbul'a karşı çıkmıştı.Yazıklar olsun size. Bunlar birinci ve ikinci köprüye de karşı çıktılar. 17 Aralık'ta bunların yüklenici firmalarına uzanıldı. Patronlar bunları yönlendiren aynı. Türkiye'nin kutlu yürüşünü durdurmaya çalışıyorlar. Gezi olaylarında, 17 Aralık darbe girişiminde neden milli kurumlarımız hedef alındı, neden küresel projelerimiz hedef alındı?

'BENDEN İZİN ALMASI LAZIM'

Paralel devlet, yargı ve güvenlik güçlerinin bir kısmı ile bağlantı kurmaya çalışıyor. MİT'in araçlarına el koymaya çalıştılar. Bir savcının benim iznim olmadan bu tür bir müdahale yetkisi yoktur. Benden izin alması lazım.

Çok enteresan MİT’in bu araçlarına 200-250 kişiyle gittiler. MİT’in 10 kadar elemanı var, yere yatırdılar, ellerini kelepçelediler. Bunların içinde asker de var, polis de var. Bunlar dedi ki 'biz MİT mensuplarıyız.' Bütün hazırlıklarıyla geldiler, kompresörlerle geldiler.

CHP'nin genel müdürü çıktı, 'MİT silah kaçakçılığı yapıyor' dedi. Biz bu genel müdürle ilgili olarak tüm yasal yolları harekete geçireceğiz.

Bu millete bu vatana asla ihanetten başka şekilde izah edilemez. Senin haddine mi? Sen hala SSK'daki yolsuzluklarla yola devam ediyorsun. Rahşan affı ile kurtuldun kasetle geldin genel başkan oldun. Seni millet çok iyi tanıyor.

'BENİMKİ DOĞAL ANANAS, SİZİNKİ İHALEDİR'

Ananası da görmüyorlar. Gazetelerinde benim eşime ananas ikram ettiğimi görüntülüyorlar. Ben böyle bir görüntü vermişsem benimki doğal ananastır ama sizin ananasınız ihaledir aradaki fark bu. Rafineri paslaşmasıdır bunlar.

'AÇIKLAMIYORSANIZ NAMERTSİNİZ'

Elinizde ne varsa açıklayın, açıklamıyorsanız namertsiniz. Eğer Tayyip Erdoğan ile ilgili bir şey varsa onu da açıklayın. Abdestimden şüphem yok namazından da şüphem yok. Bu örgüte gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum. Artık bu oyunu görmeniz lazım diyorum.

Biz kavga için gelmedik. Her türlü hırsızlık, yolsuzluk kötüdür. Yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele 3 Y ile mücadele dedik yola öyle çıktı. Ama milli iradeyi çalmaya kasteden asıl hırsızdır asıl yolsuzdur.

BELGELERİ AÇIKLADI

İBB Başkan adayınızın dosyasını açıklayın yoksa ben açıklayacağım dedim. İki gündür hiç cevap yok. Elimde CHP'nin hazırlamış olduu Kasım ayında yayınlanan Şişli Belediyesi'ne ait araştırma komsiyonunun raporu var. Altında da kendi elemanlarının imzaları var. Mehmet Ali Özpolat, İsmet Atalay, Sırrı Özbek İstanbul milletvekilleri. Çalışmayı bunlar yapmış. Birinciyi açıkladım.

Elimde CHP'nin, Şişli Belediyesi'ne ilişkin iddialarla ilgili kurulan komisyonun hazırladığı 57 sayfalık rapor var. Birincini açıkladım. İkinci yapı ruhsatı üzerinde çok sayıda yolsuzluk ve usulsüz oynama yapılmış. Aldıkları parayı da borç olarak aldığını söylüyorlar dışarıda bir mühendislik bürosu üzerinden. Yolsuzluk nedeniyle CHP'den atılan birini neden İBB adayı yaptığını açıklamalı.

'BAYAĞI HASTANE SAHİBİ OLMUŞ EŞİM'

Bayağı hastane sahibi olmuş benim eşim. Nerede bir açılışa katılmışsa orası muhakkak bizim. Elinize dizinize dursun. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Ne damadım ne oğlum rüşvete yolsuzluğa bugüne kadar bulaşmamışlardır. Asla haramda elleri gözleri yoktur. Evlatlarım vakıf insanlar durumundadırlar. Vakıf noktasında hizmetleri vardır.''

ERDOĞAN, İSTANBUL İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI TANITTI

Programa, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul'un ilçe belediye başkan adayları, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tanıtım toplantıda 22 bin 500 kişilik Sinan Erdem Spor Salonu doldu taştı. İstanbul'un bütün ilçelerinden gelen vatandaşlar tribünlerden, Türk bayrakları ve AK Parti bayraklarını ile 'Türkiye için Recep Tayyip Erdoğan' sloganları attı. Başbakan Erdoğan'ın pankartlarının da yer aldığı spor salonunda vatandaşlar horon teperek eğlendi. Eşi Emine Erdoğan'la birlikte salona gelen Başbakan Erdoğan, büyük alkış ve coşkuyla karşılandı. Vatandaşları selamlayan Başbakan Erdoğan tezahürata karşılık tribünlere karanfil attı. Toplantıda İstanbul'un ilçeleri sinevizyon gösterisi ile tanıtıldı.

İstanbul ilçe belediye başkan adayları ise şöyle:

"Adalar: Coşkun Özden
Arnavutköy: Ahmet Haşimi Baltacı
Ataşehir: Nimetullah Topu
Avcılar: Bayram Şenocak
Bağcılar: Lokman Çağırıcı
Bahçelievler: Osman Develioğlu
Bakırköy: Mehmet Emin Ertekin
Başakşehir: Mevlüt Uysal
Bayrampaşa: Atila Aydıner
Beşiktaş: Zeynel Abidin Okul
Beykoz: Yücel Çelikbilek
Beylikdüzü: Yusuf Uzun
Beyoğlu: Ahmet Misbah Demircan
Büyükçekmece: Celal Babayiğit
Çatalca: Savaş Barutçu
Çekmeköy: Ahmet Poyraz
Esenler: M.Tevfik Göksu
Esenyurt: Necmi Kadıoğlu
Eyüp: Remzi Aydın
Fatih: Mustafa Demir
Gaziosmanpaşa: Hasan Tahsin Usta
Güngören: Şakir Yücel Karaman
Kadıköy: Hurşit Yıldırım
Kağıthane: Fazlı Kılıç
Kartal: Temurhan Yıldız
Küçükçekmece: Temel Karadeniz
Maltepe: Edibe Sözen Yavuz
Pendik: Salih Kenan Şahin
Sancaktepe: İsmail Erdem
Sarıyer: Mahmut Sedat Özsoy
Silivri: Tahir Sert
Sultanbeyli: Hüseyin Keskin
Sultangazi: Cahit Altunay
Şile: Can Tabakoğlu
Şişli: Mukadder Başeğmez
Tuzla: Şadi Yazıcı
Ümraniye: Hasan Can
Üsküdar: Hilmi Türkmen
Zeytinburnu: Murat Aydın".