ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama

Erdoğan resti çekti: ''Hiç kimse Türkiye gibi yapmıyor''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD ile mücadele konusunda "DAEŞ'le yaptığımız mücadeleyi dünyada hiç bir ülke yapmıyor" dedi.

Erdoğan resti çekti: ''Hiç kimse Türkiye gibi yapmıyor''
A+ A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanları konferansında konuştu. Erdoğan, "Suriye meselesi bölgesel sorun olmaktan çıkmış, küresel sorun haline gelmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD ile mücadele üzerinden Batılı ülkeleri eleştirdi. "Her şeyi Türkiye'nin yapması bekleniyor" diyen Erdoğan, "Sınırımızın öte tarafının terör örgütlerinin yuvası olmaktan çıkaracak adımları atmakta kararlıyız" ifadesini de kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Maalesef 90’lar boyunca bilhassa Balkanlar coğrafyasında hepimizin yüreğini burkan olaylara şahit olduk. Uluslarası kuruluşların 90’lardan yaşanan acı tecrübelerden gerekli dersi çıkarmadığını gördük.

Suriye başta olmak üzere birçok kriz bölgesinde yaşanan hadisler bunun en somut örnekleridir. Yemen, Irak, Ukrayna konusunda hala umut verici gelişmeler yaşanmıyor. Göç krizi giderek daha çok insanı etkileyecek boyutta genişliyor. Suriye meselesi bölgesel sorun olmaktan çıkmış, küresel sorun haline gelmiştir.

6 yıldır Suriye’de bütün kırmızı çizgiler aşıldı, 600 bin kişi hayatını kaybetti ama hiç bir adım atılmadı.

Savaştan ve zulümden kaçan 3 milyon Suriyeli ve Iraklı'ya biz sahip çıktık. Dünyada eşi benzeri olmayan bir ev sahipliğini şu anda Türkiye yapıyor. Bunun başka bir örneği yok. Acaba bize Avrupa'dan para gelecek mi veya dünyadan bize yardım gelecek mi veya BM Mülteciler Konseyi'nden bize para gelecek mi, biz bunları düşünmedik. Ve bizkendi milli bütçemizden şu ana kadar 10 milyar doları aşkın harcama yaptık. Bu milli bütçeden. Faturalı olan harcamalar bunlar. Ama bir de STK'larımızın, belediyelerimizin yapmış olduğu harcamalar var ki onlarla beraber bu hesabı yapınca yaklaşık 20 milyar dolara ulaşmıştır bu.

"DAEŞ'LE YAPTIĞIMIZ MÜCADELEYİ DÜNYADA HİÇ BİR ÜLKE YAPMIYOR"

DAEŞ ile mücadele konusunda kaynak ülkeler hiçbir adım atmazken, gerekli istihbarat paylaşımına gitmezken, her şeyi Türkiye'nin yapması beklenmiştir. Hatta bu süreçte birçok haksız, insafsız ve mesnetsiz ithamlarla da mücadele ettik. Bu tablonun ilanihaye devam etmesi mümkün değildir. Türkiye'yi DAEŞ'e yardım eden ülke olarak gösterme gibi, kusura bakmayın biraz ağır olacak ama alçaklığa gidenler olmuştur. Bizim şu anda DAEŞ ile yaptığımız mücadeleyi dünyada hiçbir ülke yapmıyor. DAEŞ'e karşı verdiğimiz kayıpları dünyada hiçbir ülke vermedi. Biz tabii bu kayıpları verirken biz DAEŞ'e de çok ciddi kayıplar verdirdik. Şu anda sadece Suriye ve Irak'ta DAEŞ'in verdiği kayıp bizim onlarla mücadelemizde 3 bine ulaşmıştır